• liczba odwiedzin: 23935
          • ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE U PRZEDSZKOLAKÓW

          • W dniu 25.11.2022r. odbyły się zajęcia korekcyjno - kompensacyjne w grupie dzieci 5-6 letnich, które polegały na wykonywaniu ćwiczeń usprawniających:

            - percepcję i koordynację wzrokowo - ruchową, układanie obrazka składającego się z czterech części (na wzorze, wg wzoru i bez wzoru),

            - wyszukiwanie i segregowanie figur geometrycznych wg podanego kryterium (kształt),

            -sprawność manualną, odpowiednie posługiwanie się nożyczkami, wycinanie po linii prostej, dbanie o estetykę wykonywanej pracy,

            - percepcję wzrokową, wyszukiwanie i dobieranie dwóch identycznych obrazków oraz ich cieni.

            Zajęcia przypadły do gustu przedszkolakom, o czym świadczy poziom ich zaangażowania w wykonywane zadania.

             

          • JADĄ, JADĄ MISIE

          • Jadą, jadą misie

            hop hop tra la la,

            śmieją im się pysie

            hop hop tra la la!

             

            Ta piosenka wprowadziła grupę Małych Odkrywców do tematyki dnia.

            Każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego misiaka i przedstawił go całej grupie.

            Następnie uważnie obejrzeliśmy film edukacyjny, przypominający nam, od kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia, jakie są gatunki niedźwiedzi, czym się żywią, gdzie występują i jakie mają zwyczaje.

            Kolejnym punktem świętowania była „Zgaduj-zgadula” o bajkowych, sławnych misiach. Za każdą dobrą odpowiedź można było posmakować miodku, oblizując swój paluszek zanurzony w tej słodkiej, płynnej niespodziance.

            Mali Odkrywcy zorganizowali również dla swoich milusińskich koncert w postaci śpiewanych piosenek i recytowanych wierszy, a następnie mogli ulepić podobiznę swojego misia.

            Na koniec czekała na nas fotobudka z postacią Kubusia Puchatka i Misia Uszatka.

            To był dzień pełen miłych niespodzianek.

             

          • LEŚNE KRASNOLUDKI ŚLUBOWAŁY

          • Idzie sobie przedszkolaczek,

            Idzie sobie przedszkolaczek

            Śpiewa, tańczy oraz skacze.

            Dziś też powód ma do śmiania,

            Bo to dzień jest pasowania.

             

            24 listopada Maluszki z grupy Leśne Krasnoludki złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały wszystko to, czego nauczyły się w trakcie pierwszych miesięcy w przedszkolu. Jak prawdziwe przedszkolaki wyrecytowały wierszyki, zaśpiewały i wspólnie zatańczyły. Wszyscy zebrani goście potwierdzili, że Maluszki zdały sprawdzian na przedszkolaka.

            Pasowania dokonał Dyrektor szkoły Pan Piotr Janiuk, zostało ono poprzedzone uroczystym ślubowaniem złożonym zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców.

            Przedszkolne Krasnoludki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Panią Joannę Jabłońską – Wójt Gminy Leśniowice, Panią Beatę Kapeluszną – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego oraz Radę Rodziców, którą reprezentowała Pani Elżbieta Malinowska.

            Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę dzieci, rodziców i zaproszonych gości. Całość zakończyła biesiada przy słodkim stole.

            Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie oraz rodzicom za przygotowanie słodkiego poczestunku w leśnym klimacie.

            Uroczystość przygotowały Panie: Agnieszka Skubiszewska – Ufnal, Barbara Skierewska i Ewelina Koniuk.

             

             

          • SUKCES MARTYNY

          • Martyna Dżaman, uczennica klasy III wyśpiewała trzecie miejsce w XIX Powiatowym Przeglądzie Pieśni Legionowej, który w tym roku odbył się w Żmudzi. Jako solistka zaśpiewała pieśń „Szara piechota” oraz „Myślimy o Polsce”. To także zwyciężczyni Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Dla Ciebie śpiewamy, Polsko”, zorganizowanego 10 listopada w gminie Leśniowice.

            W konkursie w Żmudzi wzięli również udział - Karolina Pawliczuk  (kl. VIII) jako solistka oraz Szymon Pawliczuk (kl. V), Kasia Hulkiewicz i Hanna Michalczuk z klasy IV, gdzie  wystąpili jako zespół.

            Gratulujemy Martynie zdobycia III miejsca i życzymy kolejnych sukcesów.

          • KOPCIUSZEK NA SCENIE

          • We wtorek 22 listopada uczniowie klas 0 –III wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury, gdzie obejrzeli spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy Kopciuszka. Ciekawa fabuła, bajecznie kolorowe kostiumy i scenografia oraz wpadające w ucho rytmiczne piosenki przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt! 

            Interpretacja znanej baśni braci Grimm jeszcze raz przypomniała wszystkim, że w życiu warto być dobrym, kochać i mieć marzenia. Dzieci przekonały się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los. 

            Wartka akcja i bogata oprawa muzyczna oraz efekty świetlne sprawiły widzom wiele radości.

            Wspólnie z dziećmi spektakl obejrzały panie: Beata Bańka, Ewelina Trubacz i Alicja Sędłak.

          • MAKIETA PLACU BRONI, CZYLI LEKTURA W 3D

          • Uczniowie klasy V wykazali się wyjątkową pomysłowością i zaangażowaniem podczas tworzenia makiety Placu Broni, a wszystko za sprawą książki Ferenca Molnara. Po dokładnym poznaniu topografii tego ważnego dla bohaterów powieści miejsca, piątoklasiści zabrali się do pracy. Efekty widać gołym okiem! Tworzenie makiety przypadło do gustu szczególnie chłopcom – Jakubowi i Szymonowi, których pani Ewa nagrodziła szóstkami.

          • DZIADY W CHEŁMSKIM DOMU KULTURY

          • 22 listopada w Chełmskim Domu Kultury odbył się spektakl „Dziady – część II”, na którym nie mogło zabraknąć też uczniów z naszej szkoły.  Widowisko teatralne oparte było na obyczajach, pieśniach i tradycji polskiej. Szczególną uwagę widzów zwrócił rytualny charakter tekstu narodowego wieszcza – Mickiewicza. Na scenie zaprezentowali się Guślarz, Gustaw, Zosia, Widmo czy Aniołki, których kostiumy, nawiązujące do XIX wieku, miały też współczesne elementy.

            Aktorom z Katolickiego Teatru Edukacji z pewnością udało się dotrzeć do młodego widza.

            Uczniom towarzyszyli: panie Edyta Tarajko, Barbara Hulkiewicz, Ewa Stańkowska oraz pan Jarosław Smalej.

          • ZACZAROWANY ELIKSIR SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

          • 22 listopada w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy aktorów „Teatru Kurtyna” z Krakowa. Najmłodsi widzowie poznali perypetie dwójki zwierzęcych przyjaciół – niesforną małpkę Gapcio oraz łatwowiernego pieska Dyzia, którzy wyruszyli w swoją szaloną podróż pełną przygód i niesamowitych zwrotów akcji, okraszoną pięknymi piosenkami oraz energetyzującym tańcem. Podczas wędrówki poznali zalety zdrowego odżywiania oraz dobrych manier.

            Uczniowie, biorąc udział w tej pouczającej lekcji, poznali tajniki kulturalnego zachowania. Dowiedzieli się, co to jest empatia i szacunek dla słabszych, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia. Spektakl był pełen dynamicznych, humorystycznych dialogów. Dzięki ciekawej oprawie muzycznej oraz interakcji aktorów z publicznością, wszyscy świetnie się bawili.

          • ANDRZEJKOWO U STARSZAKÓW

          • 21 listopada, tuż po młodszych uczniach, na salę gimnastyczną wkroczyli starsi. Zanim jednak oddali się beztroskiej zabawie i tańcom, odwiedzili salon wróżb, by poznać swoją przyszłość. Wróżki zatroszczyły się o to,by każdy wyszedł zadowolony i usatysfakcjonowany przepowiednią. Lanie wosku i wróżenie z kuli to tylko niektóre sposoby na poznanie przyszłości...

            Prosto z salonu dzieci udały się na bal. W trakcie był też czas na poczęstunek, o który zatroszczyli się rodzice.

            Zabawy przygotowały panie Ewa Kalinowska i Paulina Głaz – Szozda, zaś salon wróżb panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

          • ANDRZEJKOWO U MŁODSZYCH

          • 21 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla klas młodszych i przedszkola. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby, tym samym dowiedzieli się, co ich czeka w przyszłości, jaki zawód będą wykonywali, a także czy spełnią się ich najskrytsze marzenia. Wróżby to jednak nie wszystko. Impreza przebiegała w atmosferze świetnej zabawy. Ciekawe konkurencje, tańce wygibańce oraz pyszne słodkości przygotowane przez rodziców uatrakcyjniły to wydarzenie. Zabawy, radości oraz uśmiechu nie brakowało, więc z utęsknieniem czekamy na następny bal.

          • CZYM SĄ UCZUCIA?

          • Czym są uczucia? - to temat lekcji bibliotecznej, w której uczestniczyli uczniowie klasy III.

            Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się czym są uczucia, czy emocje są nam potrzebne w życiu oraz w jaki sposób można je wyrazić i kontrolować.

            Na początku zajęć dzieci mówiły o swoim samopoczuciu i wydarzeniach codziennych minionego miesiąca. Zabawy integrujące oraz aktywizujące pomogły wszystkim w pokonaniu lęku.

            Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadania o Pajączku, który przeżył wypadek, odtrącenie kolegów, wyśmiewanie oraz radość ze zwycięstwa.

            Uczucia takie jak: złość, strach i radość, a nawet smutek nie są obce  wśród dzieci i należy o nich mówić. Poprzez zajęcia uczniowie mają nauczyć się wrażliwości na potrzeby innych osób, dobrego funkcjonowania w domu, w szkole.

            Uczestnicy spotkania na koniec wykonali plakaty.

            Zajęcia przeprowadziła pani Barbara Hulkiewicz.

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • Hejt w Internecie, posiadanie i palenie e – papierosów, szkodliwość napojów energetycznych,  ryzykowne zachowania dzieci w aspekcie przemocy i agresji oraz odpowiedzialność karna nieletnich - to tematy spotkania, które miało miejsce 21 listopada 2022r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VIII.

            W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Żmudzi, asp.szt. Marcina Kowalczuka i mł.asp. Adama Młynarskiego.

            W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci w różnych sytuacjach. Tegoroczne spotkanie dotyczyło także zagadnień hejtu w intrenecie oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu.

            Funkcjonariusze omówili także zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z internatu. W omawianej tematyce nie zabrakło przykładów zachowań niosących odpowiedzialność, niezależnie od tego, czy dotyczy realnego świata, czy tzw. cyberprzestrzeni.

            Uczniowie otrzymali  ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej oraz uzależnieniach. Dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną.

            Prowadzący spotkanie policjanci nie recytowali kodeksowych zapisów, lecz wskazywali, jak zmienia się życie młodego człowieka, gdy wejdzie w konflikt z prawem. Młodzież miała okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami  w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci.  Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec  wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki, spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży  ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

          • FASCYNUJĄCY ŚWIAT HELLENÓW

          • Podczas listopadowych lekcji historii w klasie V zapanowała atmosfera starożytnej Grecji. Wszyscy doskonale wiemy, że kultura grecka stała się inspiracją dla kolejnych cywilizacji i epok, dlatego ze szczególną uwagą pochyliliśmy się nad tym tematem. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się mity. A wszystko to za sprawą bogów olimpijskich, którzy chociaż podobni do ludzi, byli nieśmiertelni i posiadali niezwykłe moce. Początkowo piątoklasiści pod opieką nauczycielki historii poznawali wybrane postacie bogiń i bogów greckich, a następnie przygotowali plakaty, prezentujące najciekawsze, ich zdaniem, bóstwa. Serca młodych historyków skradli: Apollo, Atena, Posejdon, Afrodyta, Zeus i Hera.

            Mity nie tylko objaśniały świat bogów i ludzi, tłumaczyły początki obrzędów oraz wyjaśniały niezrozumiałe dla Greków zjawiska, ale również jako temat utworów literackich i przedstawień teatralnych, zapewniały rozrywkę. Widowiska teatralne początkowo składały się z choru i dwóch- trzech aktorów, którzy mogli odgrywać wiele ról, bowiem zmiana roli odbywała się poprzez zmianę maski. Maska była podstawowym elementem stroju starożytnego greckiego aktora. Dawała ona widzom wskazówkę dotyczącą przedstawianej przez aktora postaci. Zgodnie z powiedzeniem ,,chcieć to móc", młodzież z klasy V samodzielnie wykonała maski teatralne, a następnie zaprezentowała je w klasie.

          • BO RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

          • 18 listopada w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków zorganizowany przez rodziców i wychowawcę klasy 7. Za symboliczną kwotę można było kupić przeróżne ciasta i babeczki. Wypieki sprzedawane były na przerwach, a wybierać było w czym. Akcja odniosła ogromny sukces, nauczyciele, pracownicy i uczniowie z chęcią kupowali nasze słodkości. Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany na rzecz mamy naszego ucznia, u której został zdiagnozowany nowotwór. Podczas kiermaszu udało się zebrać 882,29 zł.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skusili się na kawałek ciasta - zarówno nauczycielom, pracownikom jak i uczniom! To dzięki Wam wszystkim możemy powiedzieć, że „razem możemy więcej”.

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • 10 listopada cała społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji "Szkoła do hymnu". Ten podniosły moment i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" poruszyły nasze serca. Jesteśmy dumni z bycia Polką i Polakiem!

          • PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          • Martyna Dżaman uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Sielcu wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii soliści klasy I-IV w Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Dla Ciebie śpiewamy, Polsko". Piosenką "Myślimy o Tobie Polsko" oczarowała jurorów.

            Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Katarzyna Hulkiewicz z klasy IV SP w Sielcu, a trzecie miejsce Jan Głowacki z II klasy SP w Sielcu.

            Wśród solistów z klas V-VIII najpiękniej śpiewała Karolina Pawliczuk z VIII kl. SP w Sielcu, drugie miejsce zajął Szymon Pawliczuk z V klasy SP w Sielcu, a trzecie Maja Golecka z V klasy SP w Leśniowicach.

            Piosenki patriotyczne śpiewały też zespoły. W grupie młodszej Zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach w składzie: Kaja Pająk, Zuzanna Milewska, Natalia Buk, Lena Adamczuk. Drugie miejsce wyśpiewał duet Dominika Chęć i Nikola Sitarz z IV kl. SP w Leśniowicach. Trzecie miejsce zajął zespół złożony z uczniów kl. III i IV SP w Sielcu. W grupie wykonawców z klas V-VIII wygrał duet Martyna Policha i Julia Pieczykolan z VII kl. SP w Leśniowicach. Drugie miejsce zajęły: Justyna Hulkiewicz i Karolina Pawliczuk z VIII kl. SP w Sielcu, a trzecie miejsce - zespół uczniów kl. V z SP w Sielcu.

             

          • LEKCJA BIBLIOTECZNA DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

             Biblioteka szkolna włączyła się w obchody tego radosnego święta. Dzieci z klasy II miło spędziły czas w bibliotece. Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, zagadki.

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Dzieci wykonały maski różnych bohaterów, a na koniec wypożyczyły sobie wybraną książkę. Niebawem będzie kontynuacja lekcji, bo zajęcia bardzo podobały się dzieciom.

          • TYM, CO WALCZYLI ZA OJCZYZNĘ, HOŁD PAMIĘCI SZKOŁA SKŁADA

          • Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.

            (Wisława Szymborska) 

            4 listopada, jak co roku o tej porze, uczniowie kasy 7 wraz z wychowawcą  p. Edytą Tarajko i p. Barbarą Hulkiewicz wybrali się na cmentarz w Kumowie. Celem wyprawy były miejsca wiecznego spoczynku żołnierzy i ludzi walczących za Polskę na różnych etapach jej historii.

            Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do „naszego Napoleona”, czyli śp. Napoleona Węglińskiego, gdzie z dużym zaangażowaniem przystąpiliśmy do sprzątania. Przy każdym z odwiedzanych grobów, w których spoczywają szczątki doczesne obrońców Ojczyzny, pomodliliśmy się oraz zapaliliśmy  znicze symbolizujące naszą pamięć oraz wdzięczność .

             

          • „KIERUNEK – BEZPIECZEŃSTWO” – ZAPROJEKTUJ PERONOWO!

          • W ramach zajęć rozwijających klasa 2 zaprojektowała i wykonała makietę miasteczka Peronowo na konkurs realizowany przez Urząd Transportu Kolejowego. Ta kampania ma na celu uświadomić dzieci, młodzież, ich rodziców oraz nauczycieli, jakie zasady należy znać oraz przestrzegać na dworcach kolejowych, peronach, przejazdach kolejowych oraz w pociągach.

            W trakcie planowania i realizacji makiety miasteczka Peronowo uczniowie zastanawiali się nad elementami, które mają składać się na tę makietę. Powstało kino, lodziarnia, szkoła,  drzewa, rzeczka no i SuperBezpieczny przejazd kolejowy z automatycznymi zaporami, pulsującymi sygnalizatorami, nowoczesnym  pociągiem PKP Intercity. Pojawiło się również logo Kampanii Kolejowe ABC II oraz nosorożec Rogatek ze swoimi przyjaciółmi.  Praca nad makietą trwała prawie trzy tygodnie  i wszystkie jej elementy zostały wykonane własnoręcznie. Makieta zostanie opisana, a jej zdjęcia wysłane na konkurs.

            Z niecierpliwością czekamy na jego rozstrzygnięcie.