Pierwsza wycieczka połączona z warsztatami na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego jest już za nami… Odbyła się 7 września w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy", realizowanego z DOFINANSOWANIA W FORMIE DOTACJI NA ZADANIA Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ realizowane w ramach PROGRAMU REGIONALNEGO WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ CZĘŚĆ 2) FUNDUSZ EKOLOGII Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Wyprawa rozpoczęła się od przejścia ścieżki dydaktycznej do Stawów Echo, która prowadzi przez bór sosnowy. Znajduje się tam system pomostów widokowych, połączonych drewnianymi kładkami antyerozyjnymi. Rozpościera się z nich panorama na stawy „Echo"- tu niestety też dało się zauważyć niekorzystny wpływ turystyki na organizmy żyjące w stawach.
astępnie uczestnicy przebyli ścieżkę „Po wydmie do Stawów Echo” w kierunku Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego RPN, gdzie podziwiali wystawy:
- „W krainie jodły, buka i tarpana”, składającą się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk - niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem przeniósł wszystkich w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza.
- „Konik polski – dzikość z natury”.
- „Różnorodność przyrodnicza i kulturowa Roztocza” – plenerowa wystawa planszowa zorganizowana w ramach projektu „Poznawanie i popularyzacja różnorodności biologicznej Roztocza”.
- „Roztoczański Park Narodowy – okiem fotografów”.
Trzecim etapem była Ścieżka na Bukową Górę (to naturalny model dydaktyczny, ukazujący na niewielkiej przestrzeni niezwykłą różnorodność przyrodniczą, wynikającą ze zmiany żyzności siedlisk od boru sosnowego przez bór jodłowy do żyznej buczyny). Rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym RPN w zabytkowej części Zwierzyńca. Ścieżka prowadzi na południe, ukazując kolejno: „Głaz Papieski”, Pomnik Pamięci Poległych Leśników, następnie obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz punkt widokowy z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego.
W ramach odpoczynku, na tle pięknie rozpościerającej się panoramy roztoczańskich pól, zrealizowaliśmy warsztaty „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszego regionu”, podczas których uczestnicy omówili skutki i potencjał działań wynikających z przywrócenia naturze wcześniej zabranych obszarów dolin rzecznych.
Opiekunami tej jakże aktywnej wyprawy były panie: Sylwia Tomaszewska, Ewa Kalinowska i Barbara Hulkiewicz.