• liczba odwiedzin: 23947
          • PROJEKT „GRAJ Z NAMI W ZIELONE”

          • Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, 

            pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

             

            Nasza szkoła bierze udział w Projekcie ekologicznym „Graj z nami w zielone", którego organizatorem jest Polenergia. W ramach realizacji projektu otrzymaliśmy EDUskrzynkę, którą wykorzystujemy m.in. na lekcjach techniki czy zajęciach świetlicowych. Uczniowie dzięki temu mogą rozwijać swoje zainteresowania elektroniką.

            Nauka staje się efektywna wtedy, gdy wiąże się z doświadczeniem. EDUskrzynka to gotowe laboratorium w pudełku, które jest świetnym narzędziem dla dzieci i młodzieży w szkołach.

            W każdej skrzynce znajduje się zestaw przyrządów do przeprowadzenia kilkunastu eksperymentów takich jak:

            - Energooszczędny kolor.

            - Nietypowe ogniwo słoneczne.

            - Ciepło czy jasno?

            - Większa sprawność to oszczędność.

            - Turbina wiatrowa.

            - Stan oczekiwania.

            - Prądnica.

            EDUskrzynka to źródło niekończącej się zabawy i nauki. 

            Szkolnym koordynatorem akcji jest pani Alicja Sędłak.

          • DZIEŃ WALKI Z DERPESJĄ

          • DEPRESJA MOŻE DOTKNĄĆ KAŻDEGO. BEZ WZGLĘDU NA WIEK, WYNIKI W NAUCE, POPULARNOŚĆ, LICZBĘ ZNAJOMYCH NA FACEBOOKU.

             

            W dniu 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji, jej objawów i zachęcanie do podejmowania leczenia.

            Depresja to podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Bardzo często to właśnie w szkole rozpoznawane są jej pierwsze objawy u młodych ludzi. 

            Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia poprzez zorganizowanie przez Samorząd Uczniowski „Blue Monday”, najbardziej depresyjnego dnia w roku. Społeczność naszej szkoły ubrała się na niebiesko, zaś uczniowie klas VII, V i VI uczestniczyli w warsztatach i indywidualnych zajęciach przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego. 

            Koordynatorem wszystkich działań była pani Karolina Danilczuk, pedagog szkolny.

          • BIGOS NA POLSKIM?! O TYM, JAK UCZCILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Dla uczczenia święta języka ojczystego uczniowie naszej szkoły przez kilka dni wykonywali różnorodne i inspirujące zadania. Najciekawszym z nich okazało się układanie „bigosu literackiego”, czyli utworu, głównie w formie poematu, skompilowanego w całości z cytatów innych utworów, najczęściej znanych i łatwo rozpoznawalnych. Na warsztat w klasach IV – VI wzięto m.in. „Rzepkę” ­i „Lokomotywę” Juliana Tuwima, zaś w klasie VII poezję Wisławy Szymborskiej.

            Uczniowie klasy VIII poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną.  Uczestniczyli także w zabawach z językiem,  gimnastykowali swój język, próbując  recytować „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje.  Na koniec uczniowie zaprojektowali plakat dotyczący ciekawostek  języka ojczystego.

            Szóstoklasiści wcielili się w role nauczycieli i z małą pomocą polonistki sprawdzi­­li dyktanda, które wcześniej napisali. To było niebywałe przeżycie.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły  w bardzo miłej i atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie  uświadomili sobie, iż język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

            Dzięki akcjom przeprowadzonym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mogliśmy jeszcze bardziej rozwinąć swoje kompetencje językowe i komunikacyjne, a także zrozumieć, jak niezwykle ważna jest ochrona dziedzictwa językowego, zwłaszcza w dobie zapożyczeń.

            Organizatorkami przedsięwzięcia były panie: Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.

          • MAMY MISTRZÓW PIĘKNEGO CZYTANIA!

          • 21 lutego nasi reprezentanci uczestniczyli w II Gminnym Konkursie Pięknego Czytania, który został zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach oraz Gminną Biblioteką Publiczną.

            Jury w składzie: pani Wanda Jaroszczuk - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, pani Beata Kapeluszna - Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego oraz pani Anna Kowal - była dyrektor Szkoły Podstawowej w Rakołupach miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż poziom czytelniczych zmagań był naprawdę wysoki.

            Nasi uczniowie spisali się na medal! Jakub Sak z klasy V i Anna Popielnicka z klasy VII otrzymali zaszczytne tytuły Mistrzów Pięknego Czytania w swoich kategoriach wiekowych. Opiekunem była pani Ewa Stańkowska.

            Pozostali uczestnicy również wykazali się nieprzeciętną umiejętnością czytania. Byli to: Antoś Michalczuk z kl. I, Oskar Porzuc, Mikołaj Józefek z kl. II, Sandra Szłapak, Lidia Cichocka z kl. III, Hania Michalczuk, Vanessa Buczko z kl. V, Zuzanna Bańka i Patrycja Kluga z kl. VII oraz Ania Jachimczak z kl. VIII. Dzieci szlifowały czytelniczy warsztat pod okiem pań: Beaty Bańki, Eweliny Trubacz, Alicji Sędłak i Moniki Krajewskiej.

            Chociaż w każdej kategorii konkursowej mistrz mógł być tylko jeden, nikt nie wrócił do domu z pustymi rękoma. Pani Wójt Joanna Jabłońska wręczyła dyplomy i nagrody zarówno laureatom, jak i pozostałym uczestnikom.

            Wielkie brawa dla wszystkich, którzy odważyli się wziąć udział w czytelniczych zmaganiach!!!

          • NIE SAMĄ NAUKĄ SZKOŁA ŻYJE - „DZIEŃ DZIWAKA” W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 16 lutego w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Dziwaka”, który odbył się w ramach akcji „Zgrana klasa”. Został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas 4-8 mieli wyglądać „dziwnie”, czyli inaczej niż zawsze. W tym dniu wykazali się bardzo dużą kreatywnością w wyborze stroju. Ci, którzy w tym dniu nie byli przebrani, podziwiali Dziwaków za fantazję, styl, a przede wszystkim za odwagę. Dobry humor udzielał się wszystkim.

            Pomysłodawcami akcji są panie: Karolina Danilczuk, Paulina Głaz- Szozda i Marzena Cyprys.

             

          • POCZTA WALENTYNKOWA, CZYLI WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

          • Dzień Świętego Walentego

            To dzień dobry dla każdego!

            W tym dniu wszyscy to wyznają,

            że chcą kochać i kochają!

            14 lutego obchodzimy walentynki. Jest to wyjątkowy dzień - czas okazywania, wyrażania miłości, sympatii, przyjaźni, jak i życzliwości. W naszej szkole nie zapomniano o tym święcie. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Każdy mógł wrzucić swoją walentynkę do przygotowanego pudełka. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, pudełko zapełniło się po brzegi. Bądźmy dla siebie mili, życzliwi każdego dnia, nie tylko od święta!

          • WALENTYNKOWE LICZENIE

          • Mali Odkrywcy świętowali Walentynki matematycznie: utrwalali nowo poznaną cyfrę 8 podczas zajęć gimnastycznych, segregowali i układali walentynkowe kształty według schematu. Serca walentynkowe potrzebowały dopasowania, dlatego pasujące do siebie cyfry umieszczone na połówkach serduszek przyklejone zostały na niebieskich kartonach. Powstała piękna praca plastyczna - „Serduszkowe niebo”.

            Był to ekscytujący, pełen wrażeń dzień w grupie!

          • AKTYWNIE I BEZPIECZNIE W FERIE

          • Ferie zimowe są po to, by odpoczywać, bawić się, rozwijać swoje zainteresowania,  a także po to, aby „naładować akumulatory" do dalszej pracy.  A jak wiadomo, nic tak nie relaksuje jak woda! 8 lutego uczniowie naszej szkoły pojechali do Chełmskiego Parku Wodnego, gdzie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania, a także oddać się zabawom i harcom wodnym. Dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji: basenu sportowego i rekreacyjnego, zjeżdżalni, jacuzzi. Do dyspozycji były również deski do pływania i piłki. Czas spędzony na basenie – 2 godziny – minął bardzo szybko.

             Ale to nie koniec przygód. Gdyż czekały na nas jeszcze warsztaty pieczenia pizzy i kręgle.

            Pizzę kochają wszyscy, niezależnie od wieku. Chociaż wszyscy kosztowali jej wiele razy, niewielu miało okazję stworzyć własną. W Champion Pub kucharze podzieli się wiedzą i tajnikami powstawania pizzy. Podczas organizowanych warsztatów każdy uczestnik zajęć  mógł stworzyć swoją autorską pizzę z indywidualnym doborem dodatków.  Ech.. co to były za emocje! Ta pasja i zaangażowanie. A efekt końcowy? Naszym zdaniem wyszło po mistrzowsku! Gotowe pizze nie tylko prezentowały się wyśmienicie, ale smakowały wybornie.

            Po przerwie na posiłek udaliśmy się do sali bowlingu. Kręgielnia była wspaniałą rozrywką dla  wszystkich dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas.

            Ten dzień był  bardzo udany !

            Opiekunami w czasie wyjazdu były panie: Barbara Hulkiewicz, Weronika Jaworska,  Edyta Tarajko oraz pan Tomasz Wielopolski.

          • NIEZŁE TRIKI ĆWICZĄCE JĘZYKI, CZYLI LEKCJA Z LOGOPEDĄ W KLASIE I

          • Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Sielcu wzięli udział w zajęciach logopedycznych, podczas których ćwiczyli swój oddech, a także narządy artykulacyjne, głównie język.

            Dzieci wykazały się niezwykłym zaangażowaniem i chętnie wykonywały powierzone im zadania. Co najważniejsze, całe spotkanie ze szkolnym logopedą przebiegało pod hasłem: „zabawa”.

            Lekcja zakończyła się bardzo miłym akcentem, gdyż pierwszoklasiści zaprosili panią na kolejne zajęcia.

          • KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY!

          • Karnawał to czas radości, zabaw i wspólnego biesiadowania. Już od dawna wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć, dlatego też zabawa karnawałowa jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. Gdy mury opuścili zmęczeni i uśmiechnięci młodsi koledzy, sala gimnastyczna szybko zapełniła się starszą młodzieżą. Piękne dekoracje, wypuszczany dym, podkreślający działanie kolorowych świateł - wszystko to nadało unikalną imprezową atmosferę i sprawiło, że parkiet tętnił życiem.

            Bal karnawałowy odbywał się przy muzyce, z licznymi animacjami i konkursami, które przeprowadziły panie Ewa Stańkowska i Małgorzata Prokopiuk. Powodzeniem cieszyły się znane zabawy typu: "krzesełka”, „taniec na gazecie”, "przeciąganie liny" czy „taniec z balonem”. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno uczniom jak i wychowawcom.

            Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę, a rodzicom za przygotowany poczęstunek!