„Cyberprzemoc, zagrożenia w sieci i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 10 grudnia 2024r. w naszej szkole. Poprowadzili je st. asp. Katarzyna Kaszuba z Zespołu ds. Nieletnich Wydziału Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, asp. Paweł Stańkowski oraz st. post. Bartłomiej Król z Posterunku Policji w Żmudzi.
Celem było przeprowadzenie prelekcji z uczniami klas IV – VIII na temat cyberprzemocy i ogólnie pojętego bezpieczeństwa w sieci. Nasz gość st. asp. Katarzyna Kaszuba scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną na temat: „Zapobieganie cyberprzemocy i cyberprzestępczości”. Wyjaśniła, dlaczego jest ono tak niebezpieczne - kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjantka radziła, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślała, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania.
W drugiej części spotkania został poruszony temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji, przemocy i hejtu wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się, obowiązujących w szkole i poza nią. Wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu:
- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
- rejestrować filmików i zdjęć wbrew woli dziecka;
- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Wielokrotnie w trakcie spotkania funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Interencie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Uczniowie dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu.
Policjanci poinformowali również o kategoriach zagrożeń:
- kontakt z niebezpiecznymi treściami;
- kontakt z niebezpiecznymi osobami;
- z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc, hejt);
- uzależnienie od Internetu.
Uczestnicy byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez Funkcjonariuszy Policji. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.
Jak wiadomo, dla młodzieży z pokolenia e-Generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa, korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.
Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu młodzi ludzie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce.
Spotkanie zorganizowała pedagog pani Karolina Danilczuk.