Do grupy oddziału przedszkolnego „Sówki” dołączył nowy przyjaciel – robot Photon. Dzieci z ogromnym entuzjazmem przyjęły nowego członka grupy, chętnie uczestnicząc w zajęciach z jego udziałem. Przedszkolaki programowały kolory, dźwięki i funkcje robota, wskazywały mu drogę i poznawały podstawy kodowania w sposób prosty i zabawny. Lekcje okazały się nie tylko ciekawą przygodą edukacyjną, ale również doskonałą okazją do integracji grupy oraz budowania pozytywnych relacji. Koordynatorem działań była pani Katarzyna Kamińska.
Aktualności
- liczba odwiedzin: 66259
„SÓWKI KODUJĄ Z PHOTONEM”
- 12
CHRUPIĄCO I WESOŁO – DZIEŃ TOSTA ZA NAMI!
Dnia 27 maja w Szkole Podstawowej w Sielcu odbył się „Dzień Tosta”, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Młodzież przygotowywała tosty i grzanki, eksperymentując z różnymi przepisami i dodatkami. Pomimo jednej kulinarnej wpadki w postaci przypalonej grzanki, wydarzenie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Nad całością czuwały panie: Marzena Cyprys, Katarzyna Kamińska oraz Ewelina Trubacz.
1
MÓJ ULUBIONY BOHATER
„Mój ulubiony bohater” to konkurs plastyczny adresowany do najmłodszych czytelników biblioteki szkolnej.
Uczniowie klasy I podczas zajęć bibliotecznych mieli za zadanie namalować ulubionego bohatera książki.
Prace wykonane były starannie. Dzieci miały okazję zachęcić innych do poznania swojej ulubionej postaci.
I miejsce otrzymała Hania Bobruś, II miejsce Michał Sak, III - Kamil Błachnia i Emika Jakubczuk.
Wszyscy otrzymali piękne dyplomy oraz książki, w których mogli poznać inne niesamowite historie.
ROZBRZMIAŁY ŻOŁNIERSKIE NUTY
16 maja w Szkole Podstawowej im. Ks. J. Dąbrowskiego w Żółtańcach odbył się V Powiatowy Konkurs Muzyczny „Żołnierskie nuty".
Celem konkursu było kształtowanie patriotyzmu, wzmacnianie tożsamości narodowej i postawy przywiązania do ojczyzny wśród młodych ludzi. Uczniowie szkół podstawowych prezentowali piękne pieśni, oddając hołd historii i żołnierskiej tradycji.
Naszą szkołę reprezentowali: Rafał Adamczuk, który zajął I miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej, Katarzyna Hulkiewicz - otrzymała wyróżnienie i Wojtek Iwaniszczuk.
Uczniom wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Gratulujemy
PRZEDSZKOLNY PIKNIK RODZINNY W BABCINYM ZAKĄTKU
W środę, 21. 05. 2025 r., na Rodziców i dzieci z przedszkola w Sielcu czekała niespodzianka- Święto Rodziny w babcinym stylu w Majdanie Ostrowskim. Sówki i Smerfy zaprosiły swoich Rodziców do świętowania w rodzinnej atmosferze do tzw. „Kociego Dołka”, uroczego miejsca prowadzonego przez Babcię Tereskę (panią Teresę Szwarc). Po krótkim występie taneczno-wokalnym wszyscy udali się do lasu na ścieżkę dydaktyczną, pokazującą zwierzęta mieszkające w lesie oraz ciekawe historie związane z leśnymi mieszkańcami. Odbyły się także konkurencje sportowe. Zabawie i śmiechom nie było końca! Wszystkim nadzwyczaj spodobało się zwłaszcza przeciąganie liny- oczywiście dzieci z łatwością pokonały Rodziców! (z niewielką pomocą swoich pań). Po tak intensywnym wysiłku samodzielnie pieczone na ognisku kiełbaski i chleb znikały w okamgnieniu! To był niezwykły, pełen wrażeń i uśmiechu dzień! Pani Teresko, na pewno powrócimy jeszcze nieraz na „Koci Dołek”!
37
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
Wrocławski Teatr Młodego Pokolenia zaszczycił naszą szkołę swoją obecnością w dniu 20.05.2025 r. Z przyjemnością obejrzeliśmy sztukę pt. „O psie, który jeździł koleją”, inspirowaną książką R. Pisarskiego o tym samym tytule.
Historia psa Lampo, który samodzielnie podróżował pociągami po Włoszech, przybliżona została dzieciom w spektaklu. Ważnym aspektem poruszonym w sztuce była również przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem.
Dzieci z grup przedszkolnych oraz klas I - III z zaciekawieniem śledziły przygody głównego bohatera- psa Lampo i nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
8
ZAJĘCIA TERENOWE W KLASACH VII I VIII W RAMACH OBCHODÓW DNIA ZIEMI.
W maju 2025 roku mieliśmy wyjątkową lekcję chemii – w terenie, nad rzeką Krzywólką. Wyposażeni w sprzęt badawczy sprawdzaliśmy fizykochemiczny stan wody: mierzyliśmy temperaturę, pH, przejrzystość, zawartość tlenu, azotanów i fosforanów. Wyniki naszych badań zapisywaliśmy na kartach pracy.
Zajęcia w terenie były świetną okazją, aby zobaczyć, jak nauka wygląda w praktyce. Obserwowaliśmy przyrodę, uczyliśmy się jak dbać o czystość rzek, i poznawaliśmy organizmy wodne.
To była ciekawa, pełna wrażeń lekcja – uczymy się najlepiej, gdy sami badamy świat wokół nas!
OD ZIARENKA DO BOCHENKA
16 maja klasa II, w ramach omawianej na zajęciach tematyki, wybrała się do pobliskiego młyna, aby zapoznać się z procesem technologicznym powstawania mąki.
Pan młynarz z ogromną cierpliwością tłumaczył dzieciom poszczególne etapy powstawania mąki, począwszy od pobierania ziarna z ogromnych zbiorników, aż do pakowania gotowego produktu w worki. Trzeba przyznać, że to nie było łatwe zadanie, zważywszy na fakt, kim są odbiorcy. Ogromne doświadczenie właściciela młyna pozwoliło tak skomplikowany proces przełożyć na język dziecięcego rozumowania, za co bardzo dziękujemy.
Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali tego, o czym opowiadał Pan młynarz, poza tym mogli na żywo przyjrzeć się wszystkim urządzeniom biorącym udział w procesie produkcji mąki oraz poznać powstały produkt (otręby, kaszę mannę, mąkę tortową, krupczatkę razową oraz orkiszową). To była interesująca lekcja!
16
„SĄD NAD KRÓLEM STANISŁAWEM AUGUSTEM”
Dnia 30 kwietnia 2025 r., w ramach obchodów 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, uczestnicy zajęć teatralnych Za kulisami, zainspirowani dziejami naszych przodków, postanowili zdobytą wiedzę wykorzystać w sposób kreatywny. Przygotowali pod opieką pani Alicji Sędłak dramę pt. „Sąd nad królem Stanisławem Augustem Poniatowskim”. Obradom towarzyszyła myśl przewodnia: „Niechaj każdy miłość własną - kraju miłości poświęci.”
Atmosfera zgromadzenia była gorąca…
Aktorzy przypomnieli przyczyny upadku państwa polskiego. W końcu doszło do rozprawy sądowej. Sąd (Wojciech Iwaniszczuk) przesłuchał świadków- Stanisława Konarskiego (Beata Lisowska), Tadeusza Kościuszkę (Jan Głowacki), i Hugo Kołłątaja ( Nikola Adamczuk). Wszyscy jednoznacznie wskazali na wielkie zasługi króla, ale też potwierdzili Jego współpracę z Rosją.
Wobec trudnej decyzji Sąd wysłuchał mów końcowych. Nie szczędzono królowi krytyki i jednoznacznie wskazano na zdradę, która doprowadziła do upadku Rzeczpospolitej na 123 lata.
Cała rozprawa przebiegła w dynamiczny i profesjonalny sposób. Młodzi aktorzy niezwykle naturalnie odegrali swoje role.
29
EKOPROJEKT Z POLENERGIĄ
Dzięki współpracy z firmą Polenergia nasza szkoła stała się miejscem niezwykle klimatycznym, miejscem, w którym nie tylko zdobywamy nową wiedzę, ale także możemy się zrelaksować. W ramach ekoprojektu powstały trzy strefy wypoczynkowe.
Słowa nie oddają ich uroku! Ściany zdobią przepiękne fototapety ukazujące walory naszej malowniczej gminy – ścieżkę edukacyjną oraz plażę nad zalewem „Maczuły” w Horodysku. Dzieci z wielką radością korzystają z bujanych kokonów – huśtawek, które pomagają odnaleźć chwile wyciszenia i skupienia przed kolejnymi lekcjami. Oprócz tego można wylegiwać się na gruszkach, oprzeć zmęczone plecy na poduszeczce, czy po prostu poleżeć na mięciutkim dywanie. Spokój zapewniają też starannie dobrane rośliny, które redukują hałas i stres, a także lampiony, sprawiające, że atmosfera jest wyjątkowa.
Łagodna kolorystyka „kącików” niewątpliwie pomaga w wyciszeniu, odnalezieniu równowagi i harmonii, ale także sprzyja kreatywności. Barwy ziemi koją zmysły.
Ale to nie koniec naszych działań, gdyż w ramach akcji „Klimatyczne czytanie” wzbogaciliśmy nasz szkolny księgozbiór o nowe pozycje, które z pewnością zaciekawią miłośników ciekawej lektury.
Koszt przedsięwzięcia to 7 000 zł.
9
,,PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE!"
Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Spotkanie miało podniosły charakter, a swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Leśniowice Pani Joanna Jabłońska, generał brygady Wojska Polskiego Pan Kazimierz Dyński – szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej, zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ, Prezes LSOS w Leśniowicach Pani Beata Kapeluszna oraz Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach Pani Magdalena Głowacka.
W apelu uczestniczyła również dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz cała społeczność szkolna. Uroczystość była piękną lekcją patriotyzmu i okazją do wspólnego świętowania ważnej rocznicy narodowej.
Na scenie zaprezentowali się uczniowie z klas IV, VI i VII pod kierunkiem Pań Alicji Sędłak, Edyty Tarajko oraz Barbary Hulkiewicz.
33
KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 30 kwietnia w klasie III odbył się klasowy konkurs recytatorski. Uczniowie prezentowali wiersze Juliana Tuwima. Decyzją komisji w składzie: Ewelina Koniuk oraz Ewelina Trubacz
- I miejsce zajął Oskar Porzuc, który zachwycił wierszem „Abecadło”,
- II miejsce przypadło Kacprowi Tukiendorfowi, który recytował wiersz pod tytułem „Kotek”,
- na III miejsce zasłużył Wojtek Michna swoją interpretacją utworu „Kotek”.
Wszyscy uczniowie otrzymali upominki, które ufundowali rodzice oraz pan dyrektor. Serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności