- liczba odwiedzin: 42547
Życzenia wielkanocne
Życzenia Samorządu Uczniowskiego
TEN, KTÓRY NIE POPEŁNIŁ GRZECHU, UMARŁ ZA SŁABYCH I GRZESZNYCH
Przeżywając czas Wielkiego Postu, odkrywaliśmy miłość Boga do człowieka. Pan Jezus, Syn Boży, który przyszedł na świat, aby pokazać ludziom, jak bardzo Bóg kocha człowieka, musiał wiele wycierpieć. Ten, który nie popełnił grzechu, umarł za nas, słabych i grzesznych na drzewie krzyża, na taką śmierć w czasach Jezusa skazywano największych grzeszników. Jednak historia życia Pana Jezusa na ziemi nie kończyła się tym smutnym wydarzeniem - Jego śmiercią i złożeniem ciała do grobu. Ono tylko poprzedzało najradośniejsze, najwspanialsze zmartwychwstanie.
27 marca spotkaliśmy się w naszej szkole, aby odkryć i przeżyć te wydarzenia wspólnie. Byli z nami zaproszeni goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, Pani Ewelina Śliwińska – Prokop – Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pani Magdalena Głowacka - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, Pani Justyna Adamczuk – i Pani Żaneta Słowianek – przedstawicielki Rady Rodziców oraz księża uczący w naszej szkole – Ks. Andrzej Sereda- proboszcz parafii NNMP w Kumowie i Ks. Tomasz Atras – wikariusz. W tym wyjątkowym okresie przedświątecznym nie mogło zabraknąć życzeń.
Uroczystość przygotowali katecheci z naszej szkoły.
19
LEKCJA LOGOPEDYCZNA W KLASIE III, CZYLI CIEKAWOŚĆ KLUCZEM DO SUKCESU!
25 marca uczniowie klasy III gościli w swojej sali logopedę szkolnego. Celem spotkania była przede wszystkim rozmowa o tym, czym zajmuje się ten specjalista oraz prezentacja akcesoriów niezbędnych do jego codziennej pracy. Ciekawość dzieci musiała zostać zaspokojona, gdyż same zaprosiły logopedę na swoje zajęcia. Podczas nich swobodnie korzystały z różnych gier oraz dowiedziały się, jakie są domowe sposoby na doskonalenie swojej wymowy, a także aparatu artykulacyjnego. Na koniec zajęć wszyscy zostali nagrodzeni. To na pewno nie było ostatnie spotkanie w tym składzie!
1
SUKCES JANKA W PRZEGLĄDZIE PIEŚNI POWSTAŃCZEJ W WOJSŁAWICACH
19 marca 2024 roku odbył się finał XXIII Powiatowego Przeglądu Pieśni i Poezji Powstańczej i Patriotycznej w Wojsławicach. Był on doskonałą okazją do prezentacji talentów literackich oraz wokalnych i instrumentalnych uczniów ze szkół podstawowych powiatu chełmskiego.
Przegląd, którego tradycja pielęgnuje pamięć o historii Polski, organizowany jest co roku przez Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach.
Miło nam poinformować, że w kategorii soliści klas I – III na podium stanął Janek Głowacki z klasy III, zajmując drugie miejsce. Uczeń naszej szkoły po raz kolejny zaprezentował szeroki wachlarz swoich umiejętności i talentu, co napawa nas radością i dumą.
Gratulujemy naszemu soliście sukcesu i czekamy na kolejne!
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
22 marca 2024 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmie przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.
Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Szkołę Podstawową w Sielcu reprezentował uczeń klasy V Wojciech Lisowski, który został wyróżniony kartą podarunkową do Martes Sport. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunem ucznia była pani Monika Krajewska.
ZEMSTA W CHEŁMSKIM DOMU KULTURY
W miniony piątek uczniowie klas VI – VIII wraz z wychowawcami mieli przyjemność uczestniczenia w spektaklu teatralnym Zemsta, który odbył się w Chełmskim Domu Kultury.
Musical w wykonaniu Teatru Muzycznego FORTE rozbawił publiczność do łez. Interesująca, pełna zwrotów akcji fabuła sprawiła, że uczniowie śledzili poczynania aktorów z zapartym tchem. Ponadczasowa tematyka skorelowana z imponującymi i inspirującymi tekstami piosenek z przepięknym, poruszającym podkładem muzycznym orkiestry symfonicznej podkreśliły to, co w komedii Fredry najważniejsze.
Po skończonym spektaklu wszyscy przyznali jednogłośnie, że Zemsta to klasyka gatunku, a Aleksander hrabia Fredro to mistrz ciętych ripost i nieoczekiwanych zwrotów akcji!
13
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA – DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI W NASZEJ SZKOLE!
Mam skarpetki nie do pary.
Powiesz pewnie: NIE DO WIARY!
Lecz nie wszystkie życia dary.
Muszą siebie łączyć w pary!.
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie naszej szkoły założyli 21 marca kolorowe skarpetki – „nie do pary”.
Celem akcji, która zagościła w tym roku w murach naszej szkoły, było uświadomienie uczniom, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby, jak osoby zdrowe. Ci ludzie oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji.
Data 21 marca nie jest przypadkowa – osoby z tą chorobą w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy zamiast dwóch. W tym dniu chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak, jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka. Budzenie świadomości, empatii, zrozumienia drugiego człowieka oraz otworzenie się na świat powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat.
Drobne gesty mają znaczenie!
Koordynatorem tego dnia była pani Karolina Danilczuk.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE
Wiosna to czas, kiedy wszystko
budzi się do życia,
świat z dnia na dzień robi się kolorowy.
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.
Uczniowie klas I-VII pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała klasowe Panie Wiosny oraz układy taneczne.
Po trzech lekcjach nauki prowadzonych przez uczniów klas VII i VI rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Pierwszym punktem programu było przygotowanie w klasach Pani Wiosny oraz układu tanecznego. Następnie zaproszono wszystkich uczniów z wychowawcami na salę gimnastyczną w celu prezentacji klasowych. Ze szczególnym aplauzem został przyjęty konkurs pt. „Pani Wiosna”, w którym przedstawiciele klas zaprezentowali swoje pomysły na Panią Wiosnę. Zwycięzcami konkursu zostały wszystkie klasy, więc otrzymały nagrody! Drugim punktem programu był quiz na temat „Wiosny”. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta był wspólny taniec belgijski na boisku szkolnym.
Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.
Samorząd Uczniowski oraz całe nowe grono pedagogiczne wykazało się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie. Ponadto uczniowie, przystępując do wyjątkowej akcji Dzień bez plecaka udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w samochody dziecięce, kolumny głośnikowe, wiklinowe kosze, walizki, torebki damskie czy kosze sklepowe. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.
Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie SU: panie Paulina Głaz- Szozda, Karolina Danilczuk i Marzena Cyprys.
54
DZIŚ NADESZŁA W KOŃCU WIOSNA, PORA PIĘKNA I RADOSNA! 🪻🌷🌼🌞
Dzieci z grupy Leśne Krasnoludki również uczciły pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tym razem zaprosiły mamusie i tatusiów do wspólnego świętowania.
Maluchy zaprezentowały dla zebranych gości montaż słowno - muzyczny o tematyce wiosennej. Za stronę literacką przedstawienia odpowiadała pani Ewelina, zaś oprawę artystyczną przygotowały panie Basia i Iwona. Utwory, które zostały wykorzystane, pochodzą ze szkolenia „Nutki Dla Smyka".
Po występie odbyły się krótkie warsztaty plastyczne. Krasnoludki z pomocą rodziców wykonały piękne zajączki i kurczaczki.
Oby więcej takich miłych spotkań!
30
WIOSNA, ACH TO TY!
Pierwszy dzień wiosny w grupie Małych Odkrywców upłynął na zadaniach, jakie miała dla nas Pani Wiosna: wykonanie plakatu powitalnego, zachęcającego nową porę roku do przyjścia w progi naszej sali oraz zorganizowanie przedszkolnego ogródka na parapecie 😉. Z ochotą posialiśmy dziś samodzielnie rzeżuchę oraz szczypiorek, farby również poszły ruch – Pani Wiosna może bez ociągania się zawitać w nasze skromne progi!
Zajęcia przygotowała pani Monika Sitarz – Janiuk.
27
DZIEŃ LICZBY π – ŚWIĘTO MATEMATYKI W SZKOLE
„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”
Liczbę π (Pi) wymyślili 4 tysiące lat temu Babilończycy. Już wtedy starożytni rachmistrzowie zauważyli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego – a mianowicie że ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku. Jeśli podzielimy obwód koła przez jego średnicę, to niezależnie od tego, jak duże czy też małe koło weźmiemy, zawsze otrzymamy ten sam wynik – czyli ok. 3,14. Magiczną liczbę nazwano Pi, zaś jak się okazało, miała ona odegrać ważną rolę w życiu człowieka, znajdując swoje zastosowanie nie tylko w matematyce, ale także w fizyce, budownictwie i mechanice. To dzięki niej możemy obliczyć m.in. obwód i pole koła, objętość kuli, stożka oraz walca. Jako pierwszy wartość liczby Pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. – dziś znamy już więcej niż 12 bilionów miejsc po przecinku liczby π.
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas IV – VIII przyłączyli się do świętowania, przygotowując prace plastyczne „Liczba PI”, własne miasto, rebusy oraz łańcuchy rozwinięcia liczby π. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie dowiedzieli się wiele ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi, rozwiązywali krzyżówkę matematyczną, której hasłem była liczba π. Przekonali się również, że liczba Pi, to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy – w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie.
Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.
Koordynatorem tego dnia była pani Sylwia Tomaszewska.
12
WYCIECZKOWY DZIEŃ KOBIET
Klasy IV ,V oraz VI ze Szkoły Podstawowej w Sielcu Dzień Kobiet świętowały na wycieczce w Chełmie. Rozpoczęły od zwiedzania schronu przeciwatomowego znajdującego się pod budynkiem chełmskiego „Gmachu”. Takich miejsc prawdopodobnie w Polsce już nie ma albo są unikatem. Sprzęty zainstalowane w nim w latach 70. i 80. nadal działają, a pomieszczenia wyglądają tak, jakby zatrzymał się w nich czas. Niesamowite!
Po niezwykłej lekcji historii przyszedł czas na pizzę i seans filmowy. To był naprawdę wyjątkowy Dzień Kobiet!
Uczniom towarzyszyły wychowawczynie: pani Sylwia Tomaszewska, pani Magdalena Zańko i pani Barbara Hulkiewicz.
ZAPAMIĘTAJ SOBIE, DZISIAJ JEST DZIEŃ KOBIET!
W naszym przedszkolu w Sielcu również małe kobietki świętowały swój dzień. Mali Odkrywcy, wspólnie z Leśnymi Krasnoludkami, bawili się wesoło, tańcząc i śpiewając. Nie zabrakło też zdjęć z rekwizytami oraz pysznego poczęstunku przygotowanego przez Mamy przedszkolaków. Wszyscy radośnie obchodzili Dzień Kobiet, który przecież jest tylko raz do roku! Zabawy i piosenki przygotowały panie Barbara Skierewska i Iwona Kokoszka.
48
DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE
Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza i jak co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki, przygotowane przez uczniów.
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń… - tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni Paniom i Koleżankom.
Po zakończeniu części oficjalnej, ósmoklasiści zaprosili wszystkie koleżanki do wspólnej zabawy. Chłopcy przygotowali konkurencje, w których dziewczęta mogły wykazać się wiedzą i sprytem.
Wszystkie uczestniczki poradziły sobie z zadaniami śpiewająco, wykonując je w stu procentach.
Dzięki bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny.
Spotkanie przygotowali uczniowie klasy VIII pod kierunkiem wychowawczyni – pani Edyty Tarajko.
41
„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
4 marca 2024 roku odbyły się gminne eliminacje Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu pożarnictwa, udzielania pierwszej pomocy i historii pożarnictwa. W kategorii grup starszych pierwsze miejsce zajął uczeń klasy V Szkoły Podstawowej w Sielcu - Wojciech Lisowski.
Gratulujemy i już teraz trzymamy kciuki za Wojtka, który wkrótce będzie reprezentował gminę w eliminacjach powiatowych.
Do konkursu uczniów przygotowywała pani Monika Krajewska.
9
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego, ale jego obchody w naszej szkole trwały do końca miesiąca. Odbywały się w formie lokalnych inicjatyw edukacyjnych.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji!
STRZELCY WYBOROWI Z KLASY VIII
1 marca w ZSCKR w Siennicy Różanej odbył się I Turniej Szkół Podstawowych w Strzelectwie Wirtualnym. W wydarzeniu wzięło udział 12 szkół podstawowych z powiatu krasnostawskiego i chełmskiego. Do turnieju każda szkoła mogła zgłosić czterech uczestników.
Nasi reprezentanci to Maciej Sobczyński - dowódca zespołu, Szymon Rejman, Karol Bajko oraz Hubert Sitarz.
Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży idei klas wojskowych jako oferty edukacyjnej, a także kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Ponadto propagowanie wśród młodzieży sprawności fizycznej, zdrowego stylu życia i rozwijania zainteresowań oraz umiejętności obronnych w zakresie strzelania z broni krótkiej i długiej.
Zawody podzielone zostały na 4 konkurencje: strzelanie na celność i skupienie z pistoletu, strzelanie na celność i skupienie z karabinu, strzelanie do celu ruchomego z pistoletu, strzelanie sytuacyjne w fabryce z karabinu. Drużynowo nasi uczniowie zdobyli 1345 punktów!
Rywalizacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie, a wszyscy zawodnicy wykazali się profesjonalizmem. Koleżeńskie zmagania do ostatniej chwili trzymały wszystkich w napięciu. Emocje rosły z minuty na minutę. Żadne słowa nie oddadzą radości i euforii, która ogarnęła naszych uczniów w chwili ogłoszenia, że puchar za zajęcie I miejsca wędruje do Szkoły Podstawowej w Sielcu!
Opiekunem drużyny strzeleckiej była wychowawczyni Edyta Tarajko.
25
„ZABRALI NAS JAK PTAKI Z GNIAZDA"
10 lutego 1940 roku, podczas mroźnej nocy, do polskich osadników, leśników i przedstawicieli życia gospodarczego wkroczyły grupy operacyjne NKWD z rozkazem dostarczenia do oczekujących na stacjach kolejowych bydlęcych wagonów, tak zwanego niebezpiecznego elementu. Około 140 tysięcy Polaków zostało deportowanych do północnych regionów ZSRR do ciężkiej katorżniczej pracy w syberyjskiej tajdze.
W ramach utrwalenia i pogłębienia wiadomości na temat zsyłek i deportacji, w klasie 8 został zrealizowany cykl zajęć w oparciu o autorskie scenariusze pani Edyty, które powstały przy współpracy ze Związkiem Sybiraków w Warszawie w ramach realizacji zadania „Na nieludzkiej ziemi – digitalizacja i upowszechnienie kwestionariuszy i wspomnień Sybiraków zesłanych w latach 1939-41” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lekcje dotyczyły historii zsyłek i deportacji, ale przede wszystkim miały na celu pokazanie młodzieży możliwości wykorzystywania w nauce zbiorów archiwów dostępnych online. Młodzież zapoznała się z kilkoma serwisami umożliwiającymi przeszukiwanie zbiorów archiwów, w tym z portalem https://zbioryspoleczne.pl/ .
15
Archiwum Aktualności