• liczba odwiedzin: 23944
          • SŁODKI MIODEK I PRACOWITE PSZCZÓŁKI

          • Skąd mamy miód? Co dzieje się w ulu podczas zimy, a co latem? Czym jest dymiarka? Odpowiedzi na te pytania poznali dziś uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego. Podczas warsztatów mogliśmy samodzielnie wykonać świece z wosku pszczelego i zbudować ramkę do ula. Dzieci dostały też słodkie upominki i nasiona łąki kwietnej. Dziękujemy Nadbużańskiemu Związkowi Pszczelarzy w Chełmie - zadbamy teraz o pszczoły!

          • SZLAKIEM HISTORII

          • 26 października uczniowie klas II -VII udali się na wycieczkę „Szlakiem historii” do Sandomierza i Krzemionek Opatowskich, która została zorganizowana w ramach V edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, realizowanego przez panie Edytę Tarajko i Ewę Stańkowską.  

            Żywą lekcję historii rozpoczęliśmy od zwiedzania najciekawszego zabytku archeologicznego Polski - neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Główną atrakcją Krzemionek jest trasa turystyczna prezentująca oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze i zagłębia poszybowe, składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Łączna długość trasy wynosi 2 km, z czego prawie 500 m pod ziemią. Przy trasie turystycznej mieliśmy również okazję zwiedzenia osady neolitycznej, która składa się z zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, jakie były używane w młodszej epoce kamienia.

            Ogromne zainteresowanie dzieci wzbudziła również rekonstrukcja megalitu. W czasach wydobywania krzemienia w okresie neolitu, kiedy dominowała gospodarka rolna i hodowlana, a ludzie wiedli osiadły tryb życia, zaczęto praktykować pochówki, które wyraźnie zaznaczane były w rzeźbie terenu. Były to groby w  postaci niewielkiej steli kamiennej zwanej menhirem, ale budowano je również w formie ogromnych rozmiarów budowli kamiennych, czy też drewnianych i ziemnych. Wcześniej, niż nawet wybudowano piramidy egipskie, grobowce były wznoszone także przy użyciu ogromnych głazów, połączonych z długimi na nawet 150 metrów nasypami ziemnymi, które były nazywane megalitami.

            Jednak głównym celem wycieczki był Sandomierz, królewskie miasto nad Wisłą położone na siedmiu wzgórzach. Przemierzając Podziemną Trasę Turystyczną - połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów - poznali legendy i historię miasta. Niezmiernie miło spacerowało nam się po starych i zabytkowych uliczkach, podziwiając budowle sakralne i barwne kamieniczki. Podczas zwiedzania miasta uczniowie podziwiali Starówkę, Bramę Opatowską, czyli - gotycką bramę wjazdową z 2 poł. XIV w. zbudowaną z fundacji Kazimierza Wielkiego, jako część murów obronnych miasta, wzgórze katedralne i zamkowe.

            Opiekunami wycieczki były panie Magdalena Zańko, Monika Sitarz-Janiuk oraz Edyta Tarajko.

             

             

          • INFORMATYKA Z ...DŁUGOPISEM 3D

          • Na poniedziałkowej lekcji informatyki wraz z panią Magdą uczniowie klasy VII ze szkoły Podstawowej w Sielcu pracowali z pisakami 3D. Zostały one zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości".

            Zajęcia z długopisami 3D angażują dzieci w działania praktyczne, sprzyjają nie tylko współpracy i integracji uczniów, lecz także kształtowaniu wytrwałości, cierpliwości i dokładności w wykonywaniu podjętego zadania. Ponadto praca z tym narzędziem pozwala uwolnić kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe, rozwija wyobraźnię. Uczestnicy za pomocą długopisu 3D mogą zmienić rysunki w przestrzenne obiekty, a afekty ich działania są widoczne natychmiast. Mogą wymyślać i tworzyć elementy dekoracyjne, a przy odrobinie praktyki nauczyć się malować w powietrzu czy używać długopisów do celów naprawczych i sklejenia przedmiotów wydrukowanych w 3D.

            Praca z długopisami 3D wspomaga również aktywność motoryczną – odgrywa ogromną rolę w ćwiczeniu sprawności ręki, rozwija umiejętność chwytu pisarskiego, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, a także koordynacji tych czynności przy pomocy wzroku. Możliwości wykorzystania pisaków 3D są nieograniczone!

          • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK

          • W październiku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju". Celem obchodów tegorocznego święta bibliotek jest popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze materialnym i społecznym.

            Literatura odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju. Ważne jest wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych.

            W naszej bibliotece są pozycje pokazujące ten problem. „Bezsenność Jutki” to książka opisująca tragizm czasu wojny. Uczniowie zainteresowali się problemem i wypożyczyli  lekturę do domu.

            W ramach zajęć bibliotecznych przeprowadzone zostały rozmowy o tolerancji i pokoju na świecie. Na zakończenie uczniowie wykonali plakat.

          • POWIODŁO SIĘ!

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu  przystąpili  do VIII wydania ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”. Jest to wielkie święto bibliotek i czytania – przedsięwzięcie w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Uczniowie  rozwiązywali  rebusy, pisali list gończy za książką (książka kucharska, telefoniczna itp.), uzupełniali logogryf i krzyżówkę, redagowali pięć rad dla czytelnika, a nawet regulamin biblioteki. Zajęcia przygotowały panie Ewa Stańkowska i Monika Krajewska. 

          • „XXII DZIEŃ PAPIESKI” – BLASK PRAWDY

          • W tym roku po raz kolejny przeżywaliśmy w naszej szkole wspomnienie naszego rodaka - Papieża Jana Pawła II.

            Od roku 2001 obchodzony jest w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października – dniem wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

            W tygodniu poprzedzającym rocznicę wyboru Papieża czynnie włączyliśmy się w obchody tego wydarzenia. W klasach przeprowadzone zostały zajęcia upamiętniające jego działania. Uczniowie oglądali filmy, prezentacje multimedialne, wykonywali plakaty, ramki do zdjęć oraz portrety wielkiego Polaka.

            Na korytarzu pojawiła się wystawa, a uczniowie klas V, VII i VIII  przygotowali czytania na Mszy świętej oraz sprzedawali kremówki przy kościele. Dochód został przekazany Fundacji, która wspiera edukację młodzieży.

            Akcję koordynowała pani Barbara Hulkiewicz.

          • ŚLUBUJEMY!

          • Rozpoczęcie nauki jest ważnym momentem życia każdego dziecka. Z niecierpliwością czeka każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami. Czeka ono na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. 20 października do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Sielcu dołączyło grono uczniów klasy I.

            W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas goście: Pan Piotr Janiuk - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sielcu, Pani Joanna Jabłońska - Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna- Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo- Samorządowego, Pani Alicja Weberman - Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pan Wiesław Wierzchoś - Przewodniczący Rady Gminy, Pani Elżbieta Malinowska - Przewodnicząca Rady Rodziców, Ks. dr Andrzej Sereda- proboszcz tutejszej parafii, radni: Pani Monika Mazur, Pan Jerzy Korpul, Pani Jolanta Harmata, a także grupa przedszkolna, uczniowie klas „0”- III wraz z wychowawcami oraz przedstawiciele klas IV-VIII.

            Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak zaprezentowali program artystyczny w dworskiej scenerii. Wspólnie z Damą Dworu (Nikolą Adamczuk) oraz Rycerzem Arturem (Janem Głowackim) z klasy II wzięli udział w przedstawieniu, w którym wykazali się umiejętnością recytacji wierszy, śpiewu piosenek i tańca. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami.

            W dalszej kolejności Pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły – Pan Piotr Janiuk dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, życząc samych sukcesów w długiej karierze szkolnej. Tradycyjnie najmilszą chwilą dla dzieci było wręczenie pamiątkowych dyplomów, rożków i upominków przygotowanych przez rodziców, wszystkich zaproszonych gości oraz kolegów i koleżanki z grupy przedszkolnej oraz klas „0”- VIII. W imieniu starszaków życzenia złożyła Pierwszakom Ania Popielnicka. Spotkanie zostało zakończone słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów z klasy pierwszej.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim Pierwszakom i życzymy mnóstwa ciekawych przygód na drodze szkolnego życia!

            Dzieci przygotowała wychowawczyni – Pani Ewelina Trubacz.

          • DZIEŃ PISANIA LISTÓW

          • 9 października – to Światowy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Jest to kolejne z nietypowych świąt, które znajduje się w kalendarzu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu dowiedzieli się, jakie usługi świadczy Poczta Polska, czym zajmuje się listonosz, dlaczego na liście musi być znaczek pocztowy oraz czym różni się zawód kuriera od doręczyciela pocztowego. Dzieci miały okazję obejrzeć różne znaczki i zaprojektować własne. Pisali listy, a także  poznali t dawne metody doręczania przesyłek. Święto takie jak to, zachęca do refleksji nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania.

            Dziś łatwiej jest wysłać sms-a lub e-maila niż kopertę z kolorowym znaczkiem i ręcznie zapisaną kartką w środku. Na szczęście dzieci przyznały, że raz w roku piszą list – do Świętego Mikołaja. Zajęcia przygotowały panie Ewa Stańkowska i Monika Krajewska. 

             

          • ZE ZNAKAMI BEZPIECZNIEJ

          • W przestrzeganiu zasad właściwego zachowania się na drodze uczniom klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Sielcu pomaga Pan Stop. Ustawiony na biurku lub w widocznym miejscu w pokoju będzie przypominał, o czym informują poszczególne znaki. 

          • „ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu.”

          • Dnia 14.10.2022 r., wspólnie ze Szkołą Podstawową w Leśniowicach, świętowaliśmy Dzień  Nauczyciela. Uroczysta akademia, którą swoim przybyciem uświetnili licznie przybyli goście,  odbyła się w Domu Przyjęć "Słowianka".  Jest nam niezmiernie miło że tego dnia byli z nami: Pani Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna - Prezes Zarządu Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo –Samorządowego, Pani Jolanta Harmata, Pani Ewa Szornal, Pani Ewelina Sołtys - członkowie Zarządu Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo Samorządowego, Pan Dariusz Sułkowski - Starszy Wizytator Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Ewelina Śliwińska-Prokop - Prezes Zarządu  Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pani Lucyna Sak -  Skarbnik Gminy Leśniowice, Pan Wiesław Wierzchoś - Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, pani Barbara Jamróz - Przewodnicząca Komisji Socjalnej Rady Gminy, Ks. Jacenty Sołtys - proboszcz Parafii  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego w Majdanie Leśniowskim, Ks. Michał Szuba - wikariusz Parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie.

                        Otwarcia uroczystości dokonali Marlena i Hubert Sitarz, a następnie przekazali głos zaproszonym gościom oraz dyrektorom Szkół, którzy złożyli serdeczne życzenia i podziękowania za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi.

                        Dzień Edukacji Narodowej jest wspaniałą okazją do podziękowań i wręczenia nagród pracownikom szkoły. W tym roku nagrody otrzymały: pani Sylwia Tomaszewska, pani Paulina Głaz -Szozdza, pani Ewa Stańkowska, Edyta Tarajko, pani Alicja Sędłak. Nagrody z okazji Dnia Edukacji otrzymali również pracownicy administracji i obsługi. 

                        Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy 2, 6, 7 i 8 pod kierunkiem pani Alicji Sędłak i pani Edyty Tarajko.

          • Laboratoria Przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Celem Programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z zakresu nauk STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Więcej informacji na www.gov.pl/laboratoria

            Szkoła Podstawowa w Sielcu w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych o łącznej wartości 30 000,00 zł. Wsparcie zostało wykorzystane w całości.

            W ramach Laboratoria Przyszłości zakupiono następujący sprzęt:

            1. Drukarka 3D,
            2. Szafka z 3 pojemnikami na drukarkę 3D i filamenty,
            3. Filament PLA biały 1 kg do drukarki 3D,
            4. Filament PLA żółty 1 kg do drukarki 3D,
            5. Filament PLA czerwony 1 kg do drukarki 3D,
            6. Filament PLA niebieski 1 kg do drukarki 3D,
            7. Filament PLA zielony 1 kg do drukarki 3D,
            8. Filament PLA czarny 1 kg do drukarki 3D,
            9. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
            10. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem,
            11. Statyw,
            12. Zestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy z żarówką fotograficzną,
            13. Mikrofon kierunkowy nakamerowy,
            14. Mikroport. Synco G1 A1 bezprzewodowy system mikrofonowy,
            15. Pasta lutownicza,
            16. Biblioteka modeli 3D z obszarami edukacyjnymi kompatybilnymi do drukarki NS Digital Creality Sermoon V1 Pro,
            17. Gimbal,
            18. Aparat cyfrowy typu lustrzanka z obiektywem,
            19. Zestaw nagłośnieniowy,
            20. Mikser dźwięku 8 kanałowy
            21. Zestaw mikrofonów bezprzewodowych,
            22. Stoły zajęciowy regulowany,
            23. Krzesła regulowane,
            24. Długopis 3D,
            25. Wkłady do długopisu.

            W/w wyposażenie zostanie wykorzystanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych z techniki, informatyki, oraz innych zajęć edukacyjnych a także kół zainteresowań. Zestaw nagłośniający, mikrofony i aparat cyfrowy, będzie wykorzystywany na zajęciach teatralnych, sportowych, wokalnych, polonistycznych  oraz do dokumentowania imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek klasowych, kiermaszów, pokazu talentów.

          • MŁODZI MAJĄ GŁOS! ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Praca w zarządzie to bardzo zaszczytna i odpowiedzialna funkcja. Nasi uczniowie, którzy piastowali ten urząd w latach ubiegłych udowodnili, że młodzi naprawdę mogą współdecydować o swoich szkolnych losach. Wszystkie kandydatki wykonały  plakaty ze swoim programem na najbliższy rok, padły wielkie obietnice, ale wierzymy, że wszystkie zostaną zrealizowane.

            Lokal wyborczy został dostosowany do powagi sytuacji i wyposażony w urnę. Swoje miejsca zajęła komisja wyborcza, dbająca o prawidłowy przebieg tego ważnego wydarzenia. Członkowie skrupulatnie pilnowali, aby wyborcy złożyli na liście podpisy i odebrali kartę wyborczą.

            Kiedy wszyscy wzięli udział w głosowaniu, przyszedł czas na podliczenie głosów, a następnie odczytanie protokołu.

            Przewodniczącą została Paula Chyła z klasy VIII, zastępcą Anna Jachimczak z klasy VII, Sekretarzami: Maja Rozwód (klasa V) i Zuzanna Bańka (kl. VI).

            Liczymy, że wszyscy uczniowie naszej szkoły włączą się w prace Samorządu! Pamiętajcie, że każdy jest jego częścią!

            W roku szkolnym 2022/2023 pieczę nad SU sprawują panie Ewa Stańkowska i Edyta Tarajko. Były odpowiedzialne również za organizację wyborów.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • 6 października 2022r. nasza szkoła uczestniczyła w XII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas IV – VI zapytani przez panią Sylwię: „Jakie święto matematyczne obchodzimy w październiku?”, bez wahania odpowiedzieli, że dzień tabliczki mnożenia, mimo, iż w progach Szkoły Podstawowej w Sielcu obchodzimy je dopiero po raz drugi. Tabliczka mnożenia była więc tematem przewodnim na lekcjach matematyki zarówno w młodszych, jak i w starszych klasach. Były specjalne karty pracy, krzyżówki, konkursy, gry i zabawy z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Dużym wsparciem i motywacją dla uczniów była obecność pani Sylwii, która przygotowała dzieciom intrygujące zadania i zagadki do rozwiązania. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

          • TRENY JANA Z CZARNOLASU

          • W miniony piątek odwiedziliśmy Chełmski Dom Kultury, aby oddać się przeżywaniu sztuki Treny Jana z Czarnolasu w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie. Trudna tematyka została zaprezentowana odbiorcom w bardzo przystępny sposób, bo przecież doskonale pamiętamy z lekcji języka polskiego, że Kochanowski stworzył cykl utworów poświęconych swojej zmarłej córce. Partie mówione przeplatane solowym śpiewem ożywiały młodych adeptów sztuki. To kulturalne wydarzenie uważamy za bardzo udane!

          • CZERWONY KAPTUREK

          • Nie Mruczek, nie Burek

            nie jeż, nie ptak.

            Czerwony Kapturek,

            To ja zwę się tak!

             

            Grupa przedszkolna Małych Odkrywców wraz z koleżankami i kolegami z klas I-III w dniu 07.10.2022 r. wybrała się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. Czerwony Kapturek.

            Aktorzy krakowskiego Teatru Narodowego swoim kunsztem przenieśli nas w magiczny świat bajek. Wspaniałe kostiumy, scenografia, muzyka oraz efekty specjalne wyzwalały w nas niesamowite emocje, począwszy od radości, zaciekawienia, obawy aż po niepewność, strach (bo któż nie bał się wilka?) i zadowolenie.

            Podczas spektaklu mogliśmy się przekonać, że trzy magiczne słowa: przepraszam, proszę i dziękuję potrafią zdziałać cuda i odczarować największego złośnika.

            To spotkanie ze sztuką na dłuuugo zostanie nam w pamięci.

             

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • W minionym tygodniu uczniowie z klas V - VII obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Zaangażowani w akcję odczytali fragmenty ulubionych lektur, dając popis swoim umiejętnościom. Mimo wyrównanego poziomu, udało się wyłonić zwycięzców, na których czekały dyplomy i drobne upominki. Wśród grona Mistrzów znaleźli się: Maja Rozwód, Emilia Tomczyk – Banach, Szymon Pawliczuk, Jakub Plewiński, Zuzanna Bańka, Maciej Sobczyński i Anna Jachimczak.

            Czytelnicze zmagania przygotowały panie Monika Krajewska i Ewa Stańkowska.

          • BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA!

          • Policjanci z Komisariatu Policji w Żmudzi byli naszymi gośćmi w minioną środę. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo na drodze, w domu oraz podczas kontaktu z psami.

            Dzieci okazały się bardzo śmiałe i gdy tylko stróże prawa pojawili się na sali gimnastycznej, zaczęły zadawać im pytania.

          • ŚLADAMI HISTORII

          • Uczniowie klasy V wzięli udział w lekcji bibliotecznej, podczas której oglądali kroniki szkolne. Dzieci mogły poznać ciekawą historię szkół z regionu. Dowiedziały się, że na naszym terenie istniały szkoły w Kasiłanie i Kumowie. Pamiątkowe kroniki są stare, a najstarsza   dotyczy szkoły w Sielcu, która mieściła się w dawnym dworku Rzewuskich. W kronikach dzieci odnalazły wiele działań z ekologii, harcerstwa. Przeglądanie kronik wywołało wiele emocji i sprawiło ogromną radość.

          • POKAZY FIZYCZNE UMCS

          • Popołudnie w atmosferze dobrej zabawy z fizyką? Tak!!! I mogą to potwierdzić uczniowie z klas 7 i 8 ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy, którzy wybrali się na Pokazy z Fizyki organizowane przez Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Mieliśmy możliwość obejrzenia zarówno eksperymentów trudnych lub niemożliwych do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takich, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Tegoroczny program spotkania poruszał zagadnienia z działów:

            • Elektrostatyka.

            • Płyny.

            • Ruch obrotowy.

            • Światło i oko.

            Ten wyjazd to potężny zastrzyk wiedzy, doświadczenia i dobrego humoru. Nie obyło się oczywiście bez wizyty w pobliskim centrum handlowym Plaza.

            Opiekunowie: Ewa Kalinowska, Sylwia Tomaszewska Karolina Rymarska i Grzegorz Skrzypa.

             

          • DZIAŁO SIĘ!!!

          • 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Oprócz życzeń i upomninków, na naszych kochanych chłopców czekały też wyzwania... Społeczność sieleckiej podstawówki zgromadziła się na sali gimnastycznej, by przyglądać się zmaganiom naszych mężczyzn, tych małych i trochę większych. Dziewczynki żywo kibicowały. Chłopcy musieli udowodnić, że są dzielni, odważni i wytrzymali, biorąc udział w licznych konkurencjach. Całe spotkanie miało na celu wyłonienie „Mistera Szkoły 2022”, a został nim Szymon Jołtuch z klasy II. W jego ręce trafiła statuetka i dyplom. Ale nagród nie zabrakło dla nikogo...

            Organizatorkami były opiekunki Samorządu Uczniowskiego – panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

            Za słodkości dziękujemy Właścicielom sklepu „Groszek”.