• liczba odwiedzin: 23928
          • MAGIA STAROŻYTNEGO EGIPTU WYCIECZKA DO LUBLINA

          • Rankiem 27 lutego grupa młodzieży ruszyła na wycieczkę do Lublina, aby zgłębić tajemnice Starożytnego Egiptu i na własne oczy zobaczyć to, co do tej pory było znane jedynie z książek.

            Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Cinema City, gdzie spotkaliśmy dwóch dzielnych Galów - Asteriksa i Obeliksa, którzy nie cofną się przed niczym, aby zaprowadzić ład i porządek wszędzie tam, gdzie zapanował chaos i bezprawie… oraz wszędzie tam, gdzie można przy okazji smacznie podjeść. Tym razem nierozłączni przyjaciele udają się w długą i pełną podróż na Daleki Wschód, aby pomóc uwięzionej, w wyniku zamachu stanu, Cesarzowej Chin. Oko na to wszystko ma także słynny Juliusz Cezar, który jest żądny nowych zdobyczy, a tak naprawdę próbuje udowodnić swoją potęgę ukochanej Kleopatrze. 

            Howard Carter, zaglądając ze świecą do środka grobowca Tutenchamona, zawołał: „Widzę cudowne rzeczy!”. My nie musieliśmy brać świecy na wystawę w Lublinie, a zobaczyliśmy same cudowności. To dopiero magia! Królowa Nefertari grająca w grę planszową, naczynie do piwa, etykietka na mumię, amulety w kształcie skarabeusza albo Oka Horusa, mumia chłopca, mumia kota czy para oczu z maski sarkofagowej. A oprócz tego starożytne tutoriale jak transportować kamienne bloki albo co nieść w procesji ofiarnej  – takie  inne rzeczy mogliśmy zobaczyć na fantastycznej wystawie „Magia starożytnego Egiptu” w Muzeum Narodowym w Lublinie.

            Opiekę nad uczniami sprawowały panie Ewa Stańkowska, Alicja Sędłak, Barbara Hulkiewicz oraz Edyta Tarajko.

          • NASZE PLANY, CZAS WYBORU – za kilka miesięcy żegnamy szkołę.

          • W czwartkowy poranek klasa 8 wraz ze swoim wychowacą panią Sylwią Tomaszewską wybrała się do Zespołu Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Celem naszej wizyty było zapoznanie się z ofertą edukacyjną, poznanie charakteru szkoły oraz panującej w niej atmosfery.

            Po miłym powitaniu przez uczniów i pracowników placówki, rozpoczęliśmy zwiedzanie szkoły. Pierwsze  kroki skierowaliśmy do pracowni gastronomicznej, gdzie mogliśmy samodzielnie wykonać pancakes. Po słodkim poczęstunku udaliśmy się na bardziej ekstremalne zajęcia. Otóż każdy z nas miał okazję postrzelać z prawdziwej broni, zarówno krótkiej, jak i długiej. Okazało się, że wśród nas są prawdziwi snajperzy, w tym nasza wychowawczyni! Dalsze kroki skierowaliśmy do hali, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć typowe urządzenia rolnicze. Co niektórzy skorzystali z przejażdżki nowym nabytkiem szkoły – Valtrą. Podczas zwiedzania internatu oddalismy się chwili zabawy i relaksu, grając w bilard lub cymbergaj.

            To była interesująca prezentacja szkoły, spędzona w miłej, wręcz domowej atmosferze. Czas spędzony w ZSCKR w Siennicy Różanej uważamy za bardzo udany i owocny!

          • WESOŁO, RADOŚNIE, ZABAWNIE

          • Środowy poranek w naszej szkole rozbrzmiewał radosną muzyką, śmiechem oraz gromkimi brawami, a wszystko za sprawą Cyrku Luna, goszczącego wśród szkolnej społeczności.

            Wszystkie dzieciaki zostały powitane przez rozkoszne słoniątko, poruszające się w rytm muzyki. Posłuszne wskazówkom tresera stawało na tylnych i przednich nogach, wdzięcznie machało uszami, trąbą i ogonem. Każdy mały Krasnoludek i Odkrywca z grup przedszkolnych mógł przybić ze słoniątkiem piątkę.

            Kolejnym punktem występu były magiczne sztuczki, w których mogli się sprawdzić starsi uczniowie. Iluzjonista ze swojego magicznego kapelusza za każdym razem wyczarowywał inne przedmioty.

            Po magii i czarach przyszła kolej na żonglerkę. Nie zabrakło piłeczek, maczug oraz kół unoszących się pod sufitem. Jakby tego było mało, to cała żonglerka odbywała się na ruchomych platformach.

            Najwięcej emocji jednak budziło spotkanie oko w oko z pytonem tygrysim. Tu żarty się skończyły, nawet najodważniejsi uczniowie mieli nietęgie minki. 

            Pomiędzy kolejnymi występami rozbawiał wszystkich przekomiczny klaun, którego wygłupy wzbudzały salwy śmiechu.

            Na koniec każda grupa mogła zrobić sobie zdjęcie z artystami Cyrku Luna lub tygrysim pytonem.

            Dziękujemy za te pozytywne emocje!

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W CHEŁMSKIM DOMU KULTURY

          • 21 lutego uczniowie naszej szkoły wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Sposób na szkołę” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Uczcili w ten sposób Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, bo przecież nie ma nic wspanialszego  niż piękno żywego słowa.

            Bohaterowie tego przedstawienia borykają się z kłopotami związanymi z profesorami i starszymi kolegami. Szukają szczęścia i poważania w szkole, która nie zawsze była dla nich czymś dobrym i pomocnym. Bohaterowie zamiast podążać szlakiem wiedzy i nauki zaczynają szukać...sposobu na Alcybiadesa.

            Wspólnie z uczniami sposobu na szkołę szukały panie Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • 16 lutego gościliśmy nasze ukochane Babcie i naszych ukochanych Dziadków. To osoby bardzo ważne w życiu każdego dziecka, dlatego wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej. W ten sposób pragnęli podziękować Dziadkom za troskę i opiekę.

            Na scenie zaprezentowały się grupy przedszkolne, a także klasy I-III (pod okiem pań: Basi, Agnieszki, Beaty, Eweliny, Ali i Moniki).  Był taniec, śpiew, muzyka, które na pewno umiliły czas naszym cudownym gościom. W tym dniu nie mogło zabraknąć też słodkiego poczęstunku (w roli głównej wystąpiły pączki, jak przystało na Tłusty Czwartek) oraz  własnoręcznie przygotowanych upominków.

            Do płynących z malutkich serduszek życzeń dołączyli się obecni na uroczystości goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego oraz Pan Jacek Stańkowski – Sekretarz Gminy.

          • 14 LUTEGO TO PIĘKNY DZIEŃ, BO WTEDY WALENTYNKĘ DO CIEBIE ŚLĘ!

          • Moc kartek trafiła do poczty walentynkowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski! Wszystkie znalazły swojego adresata i wywołały niemały uśmiech. Miłosne wyznania są przecież stałym elementem tego wspaniałego święta. A może tak przedłużyć atmosfrę tego dnia na wszystkie inne w roku? To chyba nie będzie takie trudne...

          • O MIŁOŚCI Z RYMEM I BEZ RYMÓW

          • Szkolny konkurs poetycki zakończył się wielkim sukcesem dla  uczestników, gdyż opiekunki Samorządu Uczniowskiego (panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska) nagrodziły wszystkich!

            Zadanie dzieci polegało na napisaniu utworu poetyckiego o tematyce miłosnej. Powstały istne dzieła, niektóre krótsze, inne nieco dłuższe, były takie z rymami, a także bez rymów...

            Pozostaje tylko zebrać je w tomik i wydrukować na pamiątkę!

             

          • GRUPA ZAELEKTRYZOWANI W NASZEJ SZKOLE

          • 13 lutego  naszą szkołę odwiedziła grupa Zaelektryzowani z Lublina.

            Nasi uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji fizyki i chemii.

            W programie znalazły się eksperymenty, wśród których wyróżnić warto bezpieczne zabawy z gazami wchodzącymi w skład powietrza (np. ciekłym azotem, helem, wodorem).

            Uczniowie mieli możliwość zaobserwować jak powstają oraz dowiedzieć się na czym polegają: chmura w szklanym słoju, wiry pierścieniowe, będące efektem działania fali uderzeniowej, latający balon na ciepłe powietrze, zabawy z helem i ciekłym azotem.

            Najciekawszym elementem zajęć była możliwość aktywnego uczestnictwa dzieci w pokazie.

            Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten, w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika, z jednoczesnym powtarzaniem zdania i śpiewaniem fragmentu piosenki. Dużą atrakcją dla naszych uczniów było  doświadczenie na własnej skórze zjawisk przyrody. Pokaz bardzo podobał się młodym widzom, którzy nagrodzili wykonawcę gromkimi brawami.

          • DZISIAJ W SIELCU ŚWIĘTO MAMY, PYSZNĄ PIZZĘ ZAJADAMY!

          • Jest okrągła niby koło

            gdy ją zjadasz, jest wesoło...

            Leży na niej moc dodatków

            dla smakoszy i niejadków.

            Pachnie cudnie jak kwiatuszek

            I nasyci pusty brzuszek.

            Ketchup, sos pomidorowy -

            bez nich zjeść to nie ma mowy!

            Mój rarytas – sos czosnkowy,

            o całusach nie ma mowy!

            Bambiniola ze "Słowianki"

            z najlepszymi staje w szranki!

            I tak wszystkim powiem szczerze,

            że opróżnię wnet talerze!

          • „Leśne Krasnoludki"

          • Od 1 września 2022 w Szkole Podstawowej w Sielcu funkcjonuje nowy oddział przedszkolny „Leśne Krasnoludki’ utworzony w ramach  realizacji przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo - Samorządowe projektu partnerskiego z Gminą Krasnystaw oraz Stowarzyszeniem Oświatowym „Przestrzeń Możliwości” pn. „Nowe leśne krasnoludki”.  Leśniowskie Stowarzyszenie otrzymało na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020 dofinansowanie w wysokości 283 032,45 zł. Głównym celem projektu jest zwiększenie udziału dzieci w wieku przedszkolnym w wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz podniesienie jej jakości. W ramach działań projektowych:  utworzono nową grupę przedszkolną, wyremontowano łazienkę dla przedszkolaków, zakupiono pełne wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne dla nowoutworzonego oddziału przedszkolnego, objęto dzieci przedszkolne dodatkowymi zajęciami logopedycznymi, psychologicznymi, ekologicznymi, korekcyjno-kompensacyjnymi, rozwijającymi kompetencje społeczne, gimnastyką korekcyjną oraz terapią pedagogiczną a także dofinansowano wynagrodzenie nauczyciela edukacji przedszkolnej oraz pomocy nauczyciela.

          • MOBILNY GABINET STOMATOLOGICZNY (DENTOBUS) W SIELCU

          • 3 lutego naszą szkołę odwiedził mobilny gabinet stomatologiczny, czyli Dentobus. Ten nowocześnie wyposażony pojazd pozwala dotrzeć z pomocą dentystyczną do dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. A przecież próchnica to nie tylko problem estetyczny, gdyż ma wpływ na cały nasz organizm. Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są już u małych dzieci.

            Wizyta miała na celu:

            • zbadanie stanu zdrowia jamy ustnej,
            • edukację dzieci w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej,
            • przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych, zapobiegających rozwojowi choroby próchnicowej (lakierowanie),
            • informowanie dzieci (i ich rodziców) ze zwiększonym ryzykiem próchnicy o konieczności pilnego leczenia.

            Wszystkie usługi były całkowicie bezpłatne (finansowane z NFZ).

            Pamiętajmy, by dbać o nasze ząbki!!!

             

          • DOŁĄCZYLI DO GRONA CZYTELNIKÓW

          • Dnia 10.01.2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli przejść test sprawdzający znajomość bajek oraz wykazać, że są gotowi do czytania książek. Zadania były różne: sprawdzały umiejętność czytania, rozpoznawania bohaterów książek. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, pracowały w grupach i wykazały się gotowością do przyjęcia w poczet czytelników.

            Uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

            Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pan dyrektor  dokonał pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę otrzymali zakładkę, która będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu.

            I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.