• ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

• Już po raz piąty uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, chcąc uczcić 80.rocznicę powstania w getcie warszawskim, wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej - Żonkile 2023 organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Społeczność szkolna chętnie przyłączyła się do projektu.

19 kwietnia klasa 7 zapoznała się z animacją „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartą na motywach książki Hanny Krall. Młodsi uczniowie wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych oraz obejrzeli film animowany „Będę pisać”. Pokazom towarzyszyły pogadanki na temat sytuacji Żydów w czasie wojny, życia w getcie, przebiegu powstania i motywów postępowania jego uczestników.

Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, uczniowie własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Koordynatorką akcji była pani Edyta Tarajko.

• PIERWSZA POMOC TO PODSTAWA

• W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej połączony z wykładem  na temat „Higieny osobistej skóry, jamy ustnej, włosów i rąk” dla uczniów z klas I – VIII. Został  przeprowadzony przez  pracowników Medycznego Studium Zawodowego im. Władysława Szoca w Chełmie.

Podczas słuchania wykładu wygłoszonego  przez panią Marlenę Romanowską uczniowie zaznajomili się z podstawowymi nawykami higienicznymi. Poznali zasady dbania o higienę osobistą, które są niezbędne dla zdrowia. Zaprezentowany wykład w opraciu o prezntację mulimedialną wzbogacił uczniów o wiedzę, że higiena osobista jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale i na zdrowie. Dzięki codziennym zabiegom, do których wykorzystuje się różne środki i kosmetyki, ciało wygląda na zadbane. Zmniejsza się także ryzyko pojawienia się wielu chorób.

W ramach zaprezentowanego  pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pani Jadwiga Woźniak przybliżyła uczniom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrowała prawidłowe przeprowadzenie resustytacji krążeniowo- oddechowej.

Chętni uczniowie odegrali scenki, dzięki którym utrwalili sobie numery alarmowe oraz procedury wzywania pomocy przedmedycznej i medycznej. Mogli w praktyce przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na przyniesionym przez panie fantomie.

Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym z takim samym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte przez dzieci są bezcenne i mogą okazać się potrzebne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Koorynatorkami szkolnego pokazu udzielania pierwszej pomocy były panie  Hanna Dymińska i Karolina Danilczuk.

• DZIEŃ ZIEMI U SIELECKICH ŚWIETLICZAKÓW

• Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu podczas zajęć świetlicowych uczcili Dzień Ziemi. Posiali ziółka, kwiatuszki, a nawet warzywa… Ale to nie koniec ich działań, gdyż zwieńczeniem obchodów święta naszej planety było wybranie i zawieszenie budek lęgowych dla ptaków. Co tu dużo mówić?! Zobaczcie sami!

Wspólnie z dziećmi pracowały panie Ewa i Edyta.

• RAZEM NA ŚWIĘTA

• Przed świętami Wielkanocnymi zakończyliśmy realizację działania, w którym nasi uczniowie przygotowywali świąteczne kartki dla Seniorów w ramach akcji MEN „Razem na Święta”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i ich rodzicom. Różnorodność i piękno przygotowanych samodzielnie kartek świątecznych z pewnością umiliło świąteczne chwile starszym osobom z terenu naszej gminy.

Akcję koordynowała pani Barbara Hulkiewicz.