Dnia 14 marca obchodzone jest święto niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi. Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3,14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień).
W szkole uczymy się, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy, chociaż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych czy fizycznych. Zazwyczaj zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb.
W ramach drugiej edycji obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, uczniowie klas IV, V i VI rozpoczęli świętowanie od nie lada wyzwania – musieli wypisać jak najwięcej „Pi – wyrazów” – czyli takich, w których jest ukryte pi – (np. pieniądz, pieszy, pierwiosnek). Super sobie poradzili z tym wyzwaniem, dlatego przeszliśmy do ułożenia hasła promującego matematykę. Po tych zadaniach wykonaliśmy eksperyment, polegający na odszukaniu wokół siebie jak najwięcej "okrągłych" przedmiotów, zmierzenia ich obwodów i średnic oraz zapisaniu wyników w tabeli. Na koniec obliczyliśmy iloraz: obwód podzieliliśmy przez średnicę.
Uczniowie klas VII i VIII zaczęli ten dzień od "MATEMATYCZNYCH SKOJARZEŃ". Zabawa polegała na uzupełnieniu przygotowanej tabeli. Do danego hasła trzeba było dopisać odpowiednie pojęcie matematyczne lub liczbę. Później młodzież udała się do Escape Room Muzeum Liczby Pi, zapoznając się wcześniej z 25 interesującymi ciekawostkami o liczbie Pi, aby bez problemu odpowiedzięć na pytania: jak inaczej nazywamy liczbę Pi lub kto urodził się 14 marca? Wszyscy uczniowie wykonali plakaty promujące Dzień Liczby Pi, odbijając na nich niebiesko – żółte dłonie w ramach solidarności z Ukrainą. Za swoją ciężką pracę zostali nagrodzeni najwyższymi ocenami z matematyki.
Mam nadzieję, że zaproponowane akcje były ciekawe, a nasi uczniowie wiele się dowiedzieli o Pi. Szkolne święto cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, bo każdy mogł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Organizatorką przedsięwzięcia była pani Sylwia Tomaszewska.