• liczba odwiedzin: 25649
          • W „KRAINIE BAŚNI”

          • Lekcje biblioteczne, przeprowadzone w klasach II i III,  były podróżą do chwil ze znanymi bohaterami. Przybliżone zostały cechy baśni,  ze zwróceniem  szczególnej uwagi na nieokreślone czas i miejsce akcji oraz elementy fantastyczne, charakterystyczne dla utworów baśniowych, przeplatające się z postaciami i wydarzeniami realnymi. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali baśni „O brzydkim kaczątku”. Dzieci dobrze poradziły sobie, pracując w grupie nad wyszukiwaniem określonych fragmentów. Następnie wykonały plakaty do tej baśni oraz malowały swojego ulubionego bohatera. Zajęcia przeprowadziła pani Barbara Hulkiewicz.

          • BO KOCHAM WAS SZCZERZE W DOMU, KINIE, NA SPACERZE!

          • W związku ze zbliżającymi się świętami naszych Babć i Dziadków świetlica szkolna nie próżnowała. Dzieci zabrały się do pracy, by wykonać przepiękne laurki, które miały wywołać uśmiech na twarzach Dziadków. Mamy nadzieję, że się udało! Z głębi naszych serduszek popłynęła moc życzeń. Sto lat!

            Zajęcia przeprowadziły panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

          • MOBILNY GABINET STOMATOLOGICZNY (DENTOBUS) W SIELCU

          • 18 stycznia naszą szkołę odwiedził mobilny gabinet stomatologiczny, czyli Dentobus. Ten nowocześnie wyposażony pojazd pozwala dotrzeć z pomocą dentystyczną do dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Wiele osób ma utrudniony dostęp do usług dentystycznych, szczególnie w czasie pandemii. A przecież próchnica to nie tylko problem estetyczny, gdyż ma wpływ na cały nasz organizm. Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są już u małych dzieci.

            Uczniowie mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty Dentobusu. Były to:

            • możliwość zrobienia przeglądu,
            • czyszczenia,
            • lakierowania,
            • za zgodą rodzica wykonania leczenia.

            Wizyta miała na celu:

            • zbadanie stanu zdrowia jamy ustnej,
            • edukację dzieci w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej,
            • przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych, zapobiegających rozwojowi choroby próchnicowej (lakierowanie),
            • informowanie dzieci (i ich rodziców) ze zwiększonym ryzykiem próchnicy o konieczności pilnego leczenia.

            Wszystkie usługi były całkowicie bezpłatne (finansowane z NFZ).

             

            Pamiętajmy, by dbać o nasze ząbki!!!

          • TRADYCJA NA OZDOBY CHOINKOWE WCIĄŻ ŻYWA

          • Kolejny rok w naszej gminie przeprowadzony został konkurs na ozdoby choinkowe. Autorami prac byli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Sielcu i Leśniowicach.

            Pomysłowość, co nas bardzo cieszy, nie zna granic – wiele prac, które otrzymaliśmy, to prawdziwe perełki. Mieliśmy wyjątkowo trudny wybór, bo chcielibyśmy nagrodzić  wszystkich. 

            Wybierając zwycięzców, zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na pomysł, kreatywność, samodzielność, wkład pracy, a także użyte materiały.

            Otrzymaliśmy 51  prac. Wszystkie zostały docenione. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy, zaś pozostali upominki.

            Fundatorem nagród był  Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach. Ozdoby wywieszone zostały na choince, która znajduje się w naszej szkole.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!

            Koordynatorem była pani Barbara Hulkiewicz.

          • NASZ STYPENDYSTA – ROBERT

          • Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły – Robert Tarajko z klasy VIII otrzymał stypendium w ramach programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2021-2023” realizowanego przez Województwo Lubelskie w ramach 12 Osi Priorytetowej Edukacja, kwalifikacje i kompetencje Działanie 12.2 KSZTAŁCENIE OGÓLNE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

            Robertowi życzymy kolejnych sukcesów w rozwijaniu swoich umiejętności i talentów oraz wielkiego zapału do dalszej pracy. Zaszczytny tytuł Stypendysty zobowiązuje!

            Państwu Edycie i Krzysztofowi gratulujemy osiągnięć syna i dziękujemy za zaangażowanie i trud, które umożliwiły Robertowi wszechstronny rozwój.

          • NAJPIĘKNIEJSZE DEKORACJE ŚWIĄTECZNE

          • Uczniowie wszystkich klas w tym roku spisali się na medal! Przygotowania dekoracji świątecznych szły pełną parą, a sale lekcyjne zostały pięknie przyozdobione. Własnoręcznie wykonane ozdoby sprawiły, że czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia upłynął nam w iście magicznej atmosferze.

            Biorąc pod uwagę wielki wkład pracy, Samorząd Uczniowski postanowił w tym roku nagrodzić wszystkie klasy i przyznać równorzędne pierwsze miejsca. Tuż przed świętami rozdano dyplomy i kolorowe upominki w postaci kredy.

            Organizatorkami konkursu były: Magda Koszelna, Zuzia Bańka, Ania Jachimczak i opiekunki SU: panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

             

          • RAZEM NA ŚWIĘTA

          • Kolejny raz nasza szkoła włączyła się w akcję „Razem na Święta” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

            Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest,
            nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

            Jan Paweł II

            Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to bardzo szlachetna cecha, w szczególności, kiedy pomagamy osobom chorym, samotnym. Nasza szkoła realizuje treści wychowawcze takie jak: uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi i angażowanie się w akcje społeczne „dla dobra innych”. Uczy empatii i życzliwości.

            W ramach akcji „Razem na Święta” podjęliśmy następujące działania: klasowe spotkania przedświąteczne, udział w akcji „PACZUSZKA DLA MALUSZKA” we współpracy z Urzędem Gminy w Leśniowicach, zbiórka książek dla chorych zorganizowana przez Fundację Onkologiczną „Rakieta”, przygotowanie i wysłanie kartek świątecznych z życzeniami do dzieci przebywających w szpitalach na oddziałach onkologicznych „Wylosuj Anioła”, przekazanie przez uczniów kartek świątecznych dla samotnych. Zaangażowali się w nią: Laura Gryniuk, Robert Tarajko, Szymon Mróz, Szymon Pawliczuk, Karolina Pawliczuk, Justyna Hulkiewicz, Katarzyna Hulkiewicz, Michał Sak, Jakub Sak, Lidia Cichocka, Lena Słowianek, Igor Jaworski, Marcin Malinowski.

            Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej pomocy możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze.

          • PACZUSZKA DLA MALUSZKA

          • „Paczuszka dla maluszka” to akcja,  która wspiera domy dziecka. Przyłączyliśmy się do niej, zbierając artykuły higieniczne do pielęgnacji niemowląt. Jak zwykle nasza szkoła stanęła na wysokości zadania i wspólnie uzbieraliśmy tego sporo. Kolejny raz udowodniliśmy solidarność z potrzebującymi. Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na naszych uczniów, a przede wszystkim rodziców, bez których nasze zaangażowanie i  wołanie o pomoc nie przyniosłyby takich efektów.

            Zebrane artykuły dostarczyliśmy do Urzędu Gminy w Leśniowicach, który jest koordynatorem tej akcji.

            Serdecznie wszystkim dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

          • „I NIECH OŻYJE W NAS ŚWIĄTECZNY BLASK”

          • 14 grudnia 2021 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Sielcu uczestniczyła w szkolnych Jasełkach, na które przybyli zaproszeni goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pan Wiesław Wierzchoś – Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice oraz Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego.

            Przepiękny i wzruszający montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów z klas III, IV, VII i oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pań Basi, Beaty i Eweliny,  wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i wprowadził w świąteczny nastrój, a umiejętności aktorskie i wokalne wzbudziły zachwyt. To było ogromne przeżycie duchowe.

            Po części artystycznej modlitwę poprowadził ksiądz Grzegorz Zając.

          • „NAUKA DLA CIEBIE”

          • Z okazji zakończenia tegorocznej edycji konkursu edukacyjnego „Nauka dla Ciebie”, w imieniu organizatora, przekazane zostały dyplomy, nagrody oraz podziękowania za udział w projekcie i podjęcie wyzwań, jakie postawiliśmy przed uczestnikami. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu, wykonaniu oraz zastosowaniu w praktyce autorskiej pomocy edukacyjnej z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, a następnie udokumentowaniu swojej pracy w krótkim (ok. 5-minutowym) filmie.

            Zespół w składzie: Amelia Nitrepska, Elena Szostak, Hubert Roman, Julia Pawliczuk przygotował z pomocą nauczycieli – pani Ewy Kalinowskiej i pana Tomasza Wielopolskiego film edukacyjny pt. „Składane lustro”, którego celem było omówienie zagadnień związanych z optyką i wszechstronnego zastosowania bryły przestrzennej zbudowanej z luster. Szczególne podziękowania należą się paniom Sylwii Tomaszewskiej i Monice Krajewskiej za bezinteresowną pomoc i chęć dzielenia się wiedzą z zakresu swoich przedmiotów. Dziękujemy! Udział w konkursie przyniósł wiele nowych doświadczeń oraz satysfakcjonujących nagród, w tym nagrodę finansową na rzecz szkoły i zestaw pomocy edukacyjnych.

          • KSIĄŻKA POTRZEBNA OD ZARAZ

          • To akcja Fundacji Onkologicznej „Rakieta” , w  którą zaangażowała się nasza szkoła. Jej celem było obdarowanie książką, którą kiedyś przeczytaliśmy i jest ciekawa. Dlatego można ją przekazać pacjentom z oddziałów onkologicznych, którzy będą spędzać święta w szpitalu.

            Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszych uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy przynieśli wiele książek dla potrzebujących.

            Wiadomo, że lepiej obdarowywać niż czekać na dar, a dobro zawsze powraca.

            Po prostu szczerze dziękujemy i jesteśmy pewni, że książki wysłane sprawią wielu pacjentom radość oraz pomogą przetrwać rozłąkę w święta.

            Koordynatorem akcji była pani Barbara Hulkiewicz.

          • AKCJA” BohaterOn – włącz historię!” - W NASZEJ SZKOLE

          • „BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach akcji prowadzone są również działania edukacyjne skierowane do szkół - warsztaty dla uczniów.  Akcja realizowana jest przez wrocławskie fundacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria.

            Nasza szkoła  również przystąpiła do realizacji projektu „BohaterON - włącz historię!”. Na podstawie materiałów edukacyjnych otrzymanych od organizatora i własnych scenariuszy nauczyciela, zostały przeprowadzone  zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego. Uczniowie klasy 8, przed przystąpieniem do realizacji zajęć, mieli wyszukać informacje dotyczące interesującej nas problematyki- wprowadzenie do tematu, następnie zapoznali się z odcinkiem programu: „Co za historia- Powstanie Warszawskie" i przystąpili do pracy w grupach, w których mieli opracować jedno z wylosowanych zagadnień: 1. Plan „Burza" i decyzja o wybuchu powstania. 2. Godzina „W" i pierwsze dni powstania. 3. Brak pomocy ze strony sojuszników. 4. Życie codzienne i sprawa kobiet. 5. Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania. 6.Spór o Powstanie Warszawskie. Każda drużyna miała do przygotowania notatkę graficzną na temat wylosowanego zagadnienia, którą prezentowała na forum. Po prezentacjach odbywała się dyskusja nad mocnymi i słabymi stronami danego projektu.

            Po zapoznaniu się z tematem, uczniowie napisali bardzo osobiste listy do Powstańców Warszawskich. Wszystkie zgromadzone materiały zostaną wkrótce wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.                                     

            Udział w kampanii „BohaterON” dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć – wartości, o których wobec walczących o wolną Polskę nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Tym samym udało nam się połączyć pokolenia i sprawić, że adresaci będą czuli, że pamięć o Nich, Ich odwadze nie zginie. Udział w akcji był piękną lekcją patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny.

          • DYPLOM UZNANIA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SIELCU

          • 4 października 2021 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day). Głównym organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka.

            W międzynarodową akcję zaangażowało się 5643 szkół, w tym również nasza, która otrzymała dyplom uznania za aktywny udział. Podziękowania trafiły także do pana dyrektora Piotra Janiuka oraz pani Sylwii Tomaszewskiej za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w organizację XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

          • WIATAJ, ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

          • W mikołąjkowy poranek odwiedzili nas wspaniali goście! Przybyli do nas, bo byliśmy, oczywiście, bardzo grzeczni przez cały miniony rok. Zostaliśmy hojnie obdarowani słodkim upominkiem przez Panią Joannę Jabłońską – Wójt Gminy Leśniowice, której towarzyszyła Pani Beata Kapeluszna – Prezes LSOS oraz przez Świętego Mikołaja, który tego dnia miał ręce pełne roboty.

            Dziękujemy panu Rafałowi Sak za przygotowanie filmiku z wizyty Mikołaja.

            Dziękujemy i zapraszamy za rok!

          • KOLEJNY RAZ PRZYJĘLIŚMY WEZWANIE, BY ZOSTAĆ ANIOŁEM STRÓŻEM

          • Członkowie fundacji „Gdy liczy się czas”  zainicjowali akcję pisania kartek dla dzieci.

            „Wylosuj Anioła” ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów.

            Nasza szkoła z zaangażowaniem włączyła się do tego szlachetnego przedsięwzięcia, polegającego na przygotowaniu kartek z życzeniami. Uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią – panią Barbarą Hulkiewicz - skorzystali z szansy, by stać się „ANIOŁEM STRÓŻEM” dla małego pacjenta ze szpitala oddziału onkologii i chemioterapii dziecięcej.

            Dlatego podczas warsztatów z panią Dianą Cichocką wykonane zostały piękne kartki, które zostaną przekazane chorym dzieciom.

            Jest to inicjatywa, która kolejny raz udowadnia, że społeczność naszej szkoły nie jest obojętna na losy innych. Czas świątecznych przygotowań ponagla nas do czynienia dobra. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom na twarzach dzieci pojawi się uśmiech.

            Pani Dianie, która jest zaangażowana w pomoc innym dziękujemy serdecznie.

             

          • ZARZĄDZENIE NR 7/2021/2022

          • ZARZĄDZENIE NR 7/2021/2022

                        DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SIELCU
            z dnia 29.11.2021 r.

            w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Szkole Podstawowej w Sielcu


            Na podstawie: § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604), zarządzam, co następuje:


            § 1.

            1. Zawiesza się czasowo, w okresie od dnia 29.12021 r. do dnia 03.12.2021 r. zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze prowadzone w formie stacjonarnej w klasach od I do VIII Szkoły Podstawowej w Sielcu z powodu zagrożenia zdrowia uczniów wynikającego z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
            2. W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, zadania szkoły będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) z wykorzystaniem platformy Microsoft 365 oraz dziennika Vulcan.


            § 2.

            Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

             

          • MOTYLEM JESTEM! NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

          • Do naszej szkoły przyjechały w piątek motyle egzotyczne. Mieliśmy okazję zobaczyć je z bardzo bliska, a nawet dotknąć. Motylki tak się u nas rozgościły, że siadały nam na noskach!

            Obserwowaliśmy jak jedzą śniadanko i dowiedzieliśmy się o nich wiele ciekawych rzeczy. Oglądaliśmy też skrzydełko motylka pod mikroskopem. Przy okazji zobaczyliśmy pod mikroskopem nogę muchy oraz kryształki cukru, które wyglądały jak bryły lodu. Wzięliśmy też udział w warsztatach i namalowaliśmy motyle na szkle. Tak własnoręcznie ozdobione kubeczki zabraliśmy do domu na pamiątkę.

            Ostatnim punktem spotkania z motylami były zabawy z nagrodami. To była niezwykła przygoda!

            Spotkanie zorganizowała pani Ewelina Trubacz.

          • DRUGI OBIEG O WYDARZENIACH Z CZERWCA 1976 R.

          • 24 listopada 2021r. uczniowie klasy 8 wzięli udział w dodatkowej lekcji historii opartej na scenariuszu przygotowanym przez panią Justynę Dominiak z Fundacji Skarbnica Sztuki.

            Przygotowane materiały i różnorodność metod pracy bez wątpienia zwiększyły ciekawość poznawczą uczniów. Młodzież chętnie podjęła działania i z zainteresowaniem analizowała teksty źródłowe, a następnie bezbłędnie wskazała przyczyny, skutki oraz przedstawiła przebieg wydarzeń z czerwca 1976 roku. Na podstawie wprowadzającego ćwiczenia uczestnicy zajęć dowiedzieli się w jakich okolicznościach powstał KOR. Z racji tego, że zagadnienie to jest omawiane w klasie 8 dopiero w drugim semestrze, nauczyciel w formie wykładu omówił cele i metody działania organizacji opozycyjnej oraz przedstawił działaczy ugrupowania. W trakcie wykładu zasygnalizowano uczniom, że jedną z form działania było wydawanie i kolportowanie „Biuletynu Informacyjnego KOR”. Po przybliżeniu tych zagadnień, w oparciu o informacje pozyskane z załącznika 4, uczniowie chętnie podjęli dyskusję o roli organu prasowego KOR w życiu publicznym. Wnioski zostały zapisane w postaci mapy myśli w zeszytach przedmiotowych.

            Kolejną godzinę lekcyjną rozpoczęliśmy od wspólnego obejrzenia filmu  „Drugi obieg wydawniczy w PRL”. Przed emisją młodzież otrzymała karteczki do BINGO, które starała się uzupełnić w trakcie oglądania filmu. Gra stała się najbardziej emocjonującym momentem zajęć, gdyż każdy z uczestników pragnął jak najszybciej wykrzyknąć hasło. Była wznawiana dwukrotnie, gdyż niektóre odpowiedzi nie były wyczerpujące, a to wywoływało jeszcze większe emocje.

            Podsumowanie lekcji zostało oparte na fragmentach „Robotnika”. Uczniowie w parach zapoznali się z treścią tekstów, po czym przystąpili do przyporządkowania zdarzeń do miejsc. Grupa, która wykonała zadanie jako pierwsza, zaprezentowała wyniki na forum klasy.

            Uczestnicząc w zajęciach, uczniowie zyskali możliwość poznania wydarzeń historycznych w oparciu o autentyczne źródła historyczne, dostrzegli mnogość perspektyw badawczych oraz spotkali się z różnorakimi interpretacjami przyczyn i wydarzeń historycznych.

            Zajęcia przeprowadziła pani Edyta Tarajko.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Tak ważne święto uczciły także dzieci z grupy przedszkolnej „Motylki”.

            W czwartek maluchy przyniosły do szkoły swoje ukochane maskotki. Pluszaki są dla nich kompanami do zabawy, najlepszymi przyjaciółmi, a nawet obrońcami przed nocnymi strachami.

            Mali uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach o misiach: rozwiązywali zadania, układali puzzle, śpiewali oraz tańczyli do misiowych piosenek. „Motylki” wykonały także piękne prace plastyczne, upamiętniające ten wyjątkowy dzień.

            Na koniec dzieci świetnie się bawiły w misiowej fotobudce, wykonanej specjalnie na tę okazję.

          • DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

          • 24 listopada 2021 r.  w Szkole Podstawowej w Sielcu odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VIII. 

            Samorząd szkolny przygotował salon wróżb, który skusił ciekawskich, spragnionych poznać swoją przyszłość. Jak tradycja nakazuje, na imprezie andrzejkowej nie zabrakło zabaw takich jak ustawianie butów oraz konkurencji, w których wykazać należało się sprytem, kreatywnością, odwagą, a przede wszystkim poczuciem humoru.

            Rada Rodziców jak zwykle zadbała o smaczny poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!!!

            Organizatorami zabawy byli: panie Ewa Kalinowska, Ewa Stańkowska, Edyta Tarajko oraz pan Tomasz Wielopolski.