• liczba odwiedzin: 25770
          • II WOJEWÓDZKI KONKURS PRZYRODNICZO- FOTOGRAFICZNY

          • Zachęcamy do obejrzenia prac uczniów z klas 8 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Sielcu, które wzięły udział w II WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PRZYRODNICZO - FOTOGRAFICZNYM „Zjawisko przyrodnicze”, organizowanym przez LCSDN. Polegał na wykonaniu zdjęcia zjawiska przyrodniczego, a następnie opisaniu go w kilku słowach. Swoje prace zgłosili Julia Pawliczuk, Robert Tarajko, Karolina Pawliczuk, Justyna Hulkiewicz  oraz Marcin Malinowski. Autorzy wszystkich zdjęć zasługują na docenienie, ponieważ udział w tym konkursie pozwolił nie tylko na zdobycie i pogłębienie wiedzy dotyczącej zjawisk przyrodniczych, ale też dostrzeżenie, jak bardzo autorzy tych pięknych fotografii są rozmiłowani i świadomi otaczającego świata.

            Gratulujemy talentu fotograficznego oraz niesamowitej poznawczej i twórczej ciekawości. Zapraszamy do obejrzenia tych wspaniałych fotografii.

          • „CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT" - PLENER MALARSKI U ŚWIETLICZAKÓW

          • 10 czerwca wychowankowie świetlicy wybrali się na dwór, aby oddać się wspaniałej zabawie plastyczno-sensorycznej, czyli malowaniu na folii stretch.  W ten sposób zrealizowaliśmy zadanie  nr 45  „Chodź, pomaluj mój świat" z projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała".

            Prosta zabawa dla dzieci i dorosłych, której oddaliśmy się z wielką uciechą, przekształciła się w wielozmysłowe pole doświadczalne oraz okazję do artystycznych uniesień. Uczniowie niezwykle zgodnie i twórczo oddawali się swoim własnym natchnieniom, co zaowocowało pięknym wytworem artystycznym. Z pewnością jeszcze niejednokrotnie powrócimy do tak fantastycznej zabawy.

            Prace artystyczne powstawały pod okiem pań Beaty Bańki, Ewy Stańkowskiej oraz Edyty Tarajko.

          • MOTYLKI I SÓWKI NA WARSZTATACH W ZAGRODZIE EDUKACYJNEJ WOLAWCE

          • 9 czerwca uczniowie oddziału przedszkolnego wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach, które odbyły się w Zagrodzie Edukacyjnej Wolawce.

            Na początek najmłodsi własnoręcznie oczyścili papierem ściernym, przygotowane przez pana Jana Cudaka, drewniane kurki i koguciki. Potem w ruch poszły pędzle i farbki. Każdy pomalował wybraną przez siebie figurkę.

            Następnie pani Agnieszka Poźniak wytłumaczyła milusińskim, w jaki sposób przygotowuje się dawne podpłomyki. Dzieci formowały placuszki z drożdżowego ciasta, które pani Agnieszka wypiekała w ogromnym piecu.

            Polane słodkim miodem były przepyszne!

            Pogoda dopisała, więc szaleństwom na świeżym powietrzu nie było końca.

            Też przed powrotem do szkoły, maluchy nakarmiły kozy ich ulubionym przysmakiem - pokrojonymi jabłkami.

            To był dzień pełen wrażeń!

          • LIDKA LAUREATKĄ „MIODOWEGO” KONKURSU PLASTYCZNEGO

          • W niedzielę, 5 czerwca, odbył się najsłodszy festyn w regionie - „Nadbużańskie Święto Pszczoły w Okszowie”. Tegoroczna, 24 edycja, zorganizowana została przez Związek Pszczelarzy w Chełmie wraz z wójtem Gminy Chełm i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie.

            Impreza obfitowała w przygotowane stoiska, gdzie można było posmakować najróżniejszych miodów, skosztować potraw regionalnych, poznać tajniki pszczelarstwa czy zakupić rękodzieła lokalnych twórców.

            Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pn. „Pszczoła dla człowieka – człowiek dla pszczoły”. Komisja konkursowa z nadesłanych 153 prac przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: uczniów klas I- III i IV - VIII. Laureatką w kategorii młodszej została Lidia Cichocka z klasy pierwszej, która swoją pracą zaprezentowała kunszt umiejętności plastycznych, otrzymując V nagrodę. Atrakcyjne niespodzianki dla ,,młodych plastyków” zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

            Serdecznie gratulujemy Lidzi sukcesu w kolejnym konkursie plastycznym!

          • KLASA VIII NA WYCIECZCE KLASOWEJ W KRASNOBRODZIE

          • 3 czerwca wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę klasową na Roztocze - do Krasnobrodu i Suśca.

            Roztocze to pasmo lesistych wzgórz i pagórków poprzecinanych przez doliny rzeczne, m.in. Wieprza i Tanwi, ciągnących się łukiem od Kraśnika na Lubelszczyźnie, przez Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów, Krasnobród, Biłgoraj aż po Lwów na Ukrainie.

            Po zakwaterowaniu cała nasza wesoła gromadka wybrała się na spacer po Krasnobrodzie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od SANKTUARIUM z cudownym obrazem Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. W przypadku tego miejsca nie zapomniano o atrakcjach dla wczasowiczów, bo niedaleko kościoła zostało utworzone KRASNOBRODZKIE MUZEUM PARAFIALNE, które posiada m.in. zbiory flory i fauny Roztocza, zbiory etnograficzne czy paleontologiczne. Tuż obok znajduje się również PTASZARNIA, w której można zobaczyć żywe okazy bażantów, gołębi, i co najważniejsze, pięknych pawi.

            Następnie Aleją Najświętszej Marii Panny, zwaną też kasztanową, udaliśmy się do Kaplicy na Wodzie. Nazywana jest „Kaplicą Objawień”, gdyż w tym miejscu w 1640 roku Jakubowi Ruszczykowi objawiła się Matka Boża. Woda ze źródełek wypływających spod kaplicy ma właściwości lecznicze.

            Po przerwie przeznaczonej na obiad, mogliśmy zwiedzić Zalew Krasnobrodzki, mijając po drodze kilka stawów. Dookoła zalewu znajduje się ścieżka spacerowa, uroku zaś dodaje piękne, drewniane molo. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy przy ognisku, piekąc kiełbaski.

            Następnego dnia udaliśmy się do kamieniołomu, w którym znajduje się BASZTA WIDOKOWA. Wejście na nią nie sprawiło nam większych trudności, za to widok na szczycie okazał się wspaniały.

            Kolejnym punktem wyprawy był Susiec. Na zakolu Tanwi, w dawnej miejscowości Rebizanty, na odcinku 400 m podziwialiśmy aż 24 wodospady. Charakteryzują się one regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii poprzecznie do brzegu rzeki, a od dźwięku spadającej wody nazywane są także „szumami”. Miejsce to można obejść dwoma brzegami, przechodząc przez dwa odległe od siebie około 500 m mosty. Przy rzece koło jednego z mostów czerpaliśmy wodę ze „Źródełka Miłości” dla zakochanych, po wypiciu której podobno spełniają się marzenia. Spędziliśmy tu trochę czasu odpoczywając i posilając się na wzgórku, na którym znajduje się kiosk „U Gargamela”.

            W drodze powrotnej zajechaliśmy do Zamościa, żeby zrobić sobie zdjęcie przy Ratuszu i zanurzyć się w bajeczną atmosferę renesansowego Rynku.

            Wszyscy z zachwytem wspominają mile spędzony czas, który pozwolił na jeszcze większą integrację uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.

            Opiekę nad uczniami sprawowały panie Magdalena Zańko i Edyta Tarajko.

          • JASIO LAUREATEM KONKURSU „DZIEDZICTWO NATURY”

          • 27 maja na strzelnicy myśliwskiej w Kumowej Dolinie odbyło się podsumowanie kolejnej edycji konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, w tym roku pod hasłem „Dziedzictwo Natury”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty, zaś patronat medialny -„Nowy Tydzień –tygodnik lokalny”. Komisja konkursowa w kategorii klas I – III wyróżniła pracę naszego ucznia Jasia Głowackiego, który po raz kolejny udowodnił, że drzemią w nim ogromne pokłady kreatywności i talentu. Laureatom organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Na zakończenie spotkania zorganizowano pokaz strzelecki i poczęstowano uczestników pysznymi lodami.

            Jasiowi gratulujemy kolejnego osiągnięcia i czekamy na kolejne!

             

             

          • DZIEŃ DZIECKA

          • To był dzień pełen przygód i niepowtarzalnych wrażeń! Nie mogło być inaczej, bo przecież obchodziliśmy Dzień Dziecka.

            Uczniowie klas I – VIII wyruszyli do Chełma, a tam oddawali się beztroskiej zabawie, bo przecież o to chodziło. Kino, kręgle, lody, wizyta w KFC, spacer po mieście, a nawet warsztaty z przygotowania pizzy – to główne atrakcje, które przygotowaliśmy na 1 czerwca.

            Podsumowując, ZABAWA I JESZCZE RAZ ZABAWA!

          • TEATR, TEATR NIECH ŻYJE NAM!

          • 30 maja w naszej szkole obchodziliśmy wielkie Święto Teatru. Od 27 marca, czyli od Międzynarodowego Dnia Teatru, uczniowie ciężko pracowali, by wreszcie zaprezentować efekty swojego wysiłku. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę teatralną, a na scenie pojawili się młodzi aktorzy.

            Klasa VII, pod kierunkiem pani Alicji Sędłak, wcieliła się w bohaterów „Opowieści wigilijnej” i zabrała nas w podróż z trzema duchami, które ostatecznie doprowadziły do przemiany Ebenezera Scrooge’a.  Był to spektakl cieni.

            Klasa VI, podobnie jak starsi koledzy, wystąpiła w teatrze cieni, a dzięki nim mogliśmy przeżyć niesamowite emocje związane z mitem o Dedalu i Ikarze. Młody i żądny przygód syn nie posłuchał przestróg ojca i wzbił się za wysoko, przez co wosk z jego skrzydeł stopił się, a on sam runął do morza. Uczniów przygotowała pani Monika Krajewska.

            Szkolna grupa teatralna „Decorum”, działająca pod kierunkiem pani Ewy Stańkowskiej, również przygotowała coś dla widzów. Dla tych młodszych – „Kopciuszka z przymrużeniem pięty”. Ta wspaniała historia zachęciła wszystkich do dbania o higienę, bo przecież: „nie pomoże Dobra Wróżka, gdy u panny brudna nóżka”. Nieco starsi mogli przypomnieć sobie mit o Demeter i Korze. Pantomima opowiadała losy dziewczyny, która zerwała kwiat, nie licząc się z zakazem matki. Od tego czasu, musiała zostać panią podziemi i żoną Hadesa, a żal i ból Demeter po stracie córki były tak wielkie, że nawet natura je współodczuwała, co tłumaczy powstanie pór roku. Spotkanie zakończyła „Balladyna” w wykonaniu artystów z klasy VIII. Nie ma winy bez kary – przekonała się o tym tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego.

            Wielkie brawa dla wszystkich uczestników Święta Teatru!

          • FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO

          • W miniony wtorek, Robert Tarajko, uczeń VIII klasy Szkoły Podstawowej w Sielcu, uczestniczył w uroczystym podsumowaniu Powiatowego Konkursu Literackiego „Piszę bajkę, baśń, legendę”.

            Odbyło się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie – Hucie. Miło nam poinformować, że nasz młody literat zajął III miejsce, a jego utwór znalazł się w publikacji „Wędrówki do świata wyobraźni”, które stanowią niezapomnianą pamiątkę. Z rąk przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Chełmie otrzymał dyplom i nagrodę.

            Opiekunem merytorycznym była pani Ewa Stańkowska.

          • MOTYLKI I SÓWKI W "BABCINYM ZAKĄTKU"

          • 1 czerwca - data wszystkim znana, świętujemy Dzień Dziecka od samego rana! Babcia Tereska nas zaprosiła i pobyt w swoim zakątku uatrakcyjniła.

            Na początek Izbę Ludową "Wrzeciono" zwiedziliśmy, potem czas aktywnie na świeżym powietrzu spędziliśmy.

            Bawiliśmy się i piekliśmy kiełbaski razem z rodzicami, powróciliśmy do szkoły obdarowani pięknymi prezentami.

            Na długo taki dzień zapamiętamy i na pewno do Babci Tereski znowu zawitamy

          • WARZYWA I OWOCE SĄ KOLOROWE, SMACZNE I ZDROWE!

          • W piątek, 27 maja 2022 roku, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sielcu mogli się o tym przekonać, dzięki pobytowi na farmie Wolawce. Dzieci z klas I, II oraz III pod czujnym okiem pani Agnieszki Poźniak i pana Jana Cudaka poznały długą i trudną drogę warzyw i owoców z pola na stoły kuchenne. Uczestnicy wyjazdu próbowali samodzielnie przygotować ziemię, grabiąc ją, wytyczając grządki i siejąc  w niej wcześniej przygotowane nasiona.

            Uczniowie z radością wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia oraz zrobili własnoręcznie sałatki warzywne, które były pysznym dodatkiem do pieczonych na ognisku kiełbasek. Pobyt zakończyło wspólne karmienie kóz.

          • NAJPIĘKNIEJSZE ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH MAM PRZESYŁAJĄ ŚWIETLICZAKI!

          • Dzień Matki to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy je zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu? Może dlatego, by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym mamom.

            Jedno słowo - mama, ileż kryje w sobie treści! Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb – życie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami wdzięczności. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, a uczeń własnoręcznie wykonany upominek, dorośli, żyjący z dala od matek, ślą im najcieplejsze myśli i życzenia.

            Uczniowie naszej szkoły również dobrze pamiętają o tym święcie i starają się, jak najlepiej potrafią, umilić go swoim mamom. Chcąc im podziękować za trud, miłość, dobroć i ciepło każdego dnia, nasi podopieczni przez cały tydzień przygotowywali się na tę okazję pod kierunkiem pań Edyty i Ewy. Na zajęciach plastycznych tworzone były laurki pełne kwiatów, które wraz życzeniami i podziękowaniami trafiły do rąk MAM.

            Za to, że zawsze jesteś przy naszym boku. 
            Za to, że wskazujesz drogę nam w mroku. 
            Za to, że dni nasze tęczą malujesz, 
            dziś Mamo z głębi serca wszystkie dzieci Ci

            DZIĘKUJĄ.

             

          • NIKOLA NAGRODZONA

          • 6 maja 2022 roku  w Placówce Terenowej KRUS Oddział Chełm obyło się uroczyste wręczenie nagród XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. W etapie powiatowym z naszej szkoły wyróżnienie zdobyła uczennica klasy I Nikola Adamczuk. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-4, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych.  Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. 

            Jest to kolejny sukces odniesiony przez Nikolę w tak znaczącym konkursie plastycznym w etapie powiatowym.

            Serdecznie gratulujemy młodej zwyciężczyni i czekamy na kolejne osiągnięcia!

          • MALI OGRODNICY W AKCJI

          • W miniony piątek dzieci z grupy świetlicowej wraz z paniami Edytą i Ewą zabrały się do pracy. Zakasały rękawy, w dłonie chwyciły narzędzia i ruszyły przed szkołę, by wysadzić rozsady swoich kwiatów. Nie zapomniały także o odpowiednim nawodnieniu roślin. Nagietki, astry, cynie – to one od teraz będą zdobiły rabatkę. Wspólna praca sprawiła wszystkim wiele radości. Mali ogrodnicy spisali się na medal!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

          • 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji maluchy z dwóch grup przedszkolnych obejrzały filmik edukacyjny o życiu tych pożytecznych owadów. Dowiedziały się, jak ważną rolę dla Ziemi i człowieka odgrywają pszczoły. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne i wzięły udział w pamiątkowej sesji zdjęciowej w pszczelej fotobudce.

          • HOBBIT, KTÓRY ZAPRAGNĄŁ RUSZYĆ W ŚWIAT…

          • 17 maja uczniowie naszej szkoły wyruszyli wraz z panią Ewą, może nie w świat, tak jak bohater spektaklu, ale do Chełmskiego Domu Kultury. Celem wycieczki było przypomnienie sobie przygód hobbita z powieści J. R. R. Tolkiena, czyli Bilba Bagginsa. Ta z pozoru prosta opowieść, tak naprawdę niesie za sobą uniwersalne przesłanie. Przede wszystkim jest to historia podróży, która odbywa się w każdym z nas. Mówi także o dojrzewaniu, przyjaźni i miłości, która wznosi się ponad podziałami. To opowieść o odwadze i poświęceniu.

            Wrażenia przy podniesionej kurtynie były niesamowite!

          • DZIEŃ ZIEMI I PROMOCJI ZDROWIA

          • Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. Jest to wspaniała okazja, aby nagłośnić właściwe zachowania na rzecz przyrody, naszej planety. W tym dniu w naszej szkole nauczyciele: Magdalena Zańko, Tomasz Wielopolski, Jarosław Smalej oraz Ewa Kalinowska wraz z uczniami z kl. VIII przygotowali inscenizację. Serwis informacyjny pt. „Teleexpress” w żartobliwy sposób przedstawił najnowsze wiadomości przyrodnicze. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji ze świata mody -tu klasy pod okiem swoich wychowawców przygotowały stroje z materiałów takich jak plastikowe i tekturowe opakowania. Na scenie zatańczyła także grupa „Zieloni” z klasy VIII.

            Młodsze dzieci w klasach stworzyły Ekoludki, które również zostały zaprezentowane na forum szkoły. Nie zabrakło konkursów, w których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i szybkość- konkurs ekologiczny oraz konkurs na najszybsze segregowanie odpadów. Wszyscy uczestnicy zdobyli nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

             

          • RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE- HAFT DIAMENTOWY

          • Haft diamentowy pełny - full drill, choć znany od niedawna, cieszy się dużą popularnością.  Jego wykonanie również nie jest trudne, o czym przekonali się uczniowie klas V oraz VI  Szkoły Podstawowej w Sielcu.  W czasie zajęć technicznych dzieci tworzyły efektowny, trójwymiarowy obraz za pomocą kolorowych diamencików, które połyskują w słońcu tysiącami barwnych refleksów. Ukończona praca nadaje się do powieszenia na ścianie, a nawet do oprawienia w ramkę i podarowania bliskiej osobie w ramach prezentu. Wykonanie również nie jest trudne, daje wiele satysfakcji i pomaga się odstresować.

          • WYCIECZKA DO LUBLINA

          • 29 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć bajkę „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w nowej odsłonie. Poznaliśmy między innymi żabę, która nie umie śpiewać, ale śpiewa, gąski oraz Marysię i krasnoludki, rzecz jasna. Udaliśmy się na spektakl do Teatru Muzycznego w Lublinie. Kolejnym punktem wycieczki był obiad w ekskluzywnej restauracji. Tutaj mieliśmy także okazję wykazać się znajomością zasad savoir-vivre. Rzecz to oczywista, że wypadliśmy świetnie. Jednak najbardziej wyczekaną atrakcją był park trampolin Mania Skakania. Zażyliśmy sporą dawkę ruchu, po czym nadszedł czas powrotu. Zadowoleni i trochę zmęczeni, wróciliśmy do szkoły.

          • „OJCZYZNĘ KOCHA SIĘ NIE DLATEGO, ŻE WIELKA, ALE DLATEGO, ŻE WŁASNA”

          • „OJCZYZNĘ KOCHA SIĘ NIE DLATEGO, ŻE WIELKA,
            ALE DLATEGO, ŻE WŁASNA”

            (SENEKA)

             

            6 maja społeczność Szkoły Podstawowej w Sielcu uczestniczyła w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes LSOS oraz rodzice.

            Na scenie zaprezentowało się wielu młodych patriotów, począwszy od oddziału przedszkolnego, który zaprezentował taniec. Publiczność mogła wysłuchać Jasia Głowackiego w przejmującym wykonaniu piosenki: „Dziś idę walczyć, mamo kochana”, podziwiać balet Nikoli Adamczuk, radować się z nadejścia majowej jutrzenki wspólnie z Szymonem Pawliczukiem. Fragmenty „Pana Tadeusza” recytował Pan Jarosław Smalej.

            Aktorzy z klas V i VIII przenieśli wszystkich do XVIII wieku, by zaprezentować: zwyczaje szlacheckiego stanu, zwykłą rozmowę przekupek, które komentują sytuację polityczną, a także scenkę w wiejskiej chacie, gdzie odrabiający lekcje chłopiec wypytuje mamę o położenie swojej ojczyzny, a ta przytacza mu opowieści z przeszłości. Marszałek przedstawił także najważniejsze postulaty „Ustawy Rządowej z dnia 3 maja”.

            W myśl słów wypowiedzianych przez rzymskiego filozofa, miłość do Ojczyzny powinna być bezwarunkowa, bo narodziła się „ z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi” - jak śpiewały dziewczęta z klas VII i VIII.

            Podczas tego wyjątkowego święta nawiązano też do dramatycznej sytuacji, która rozgrywa się tuż za naszą wschodnią granicą. W ostatnim utworze wszyscy zgromadzeni wznieśli modlitwę, prosząc o pokój.

            Niech miłość zwycięży, a Bóg uchroni nas od nienawiści!