Hejt w Internecie, posiadanie i palenie e – papierosów, szkodliwość napojów energetycznych, ryzykowne zachowania dzieci w aspekcie przemocy i agresji oraz odpowiedzialność karna nieletnich - to tematy spotkania, które miało miejsce 21 listopada 2022r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VIII.
W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Żmudzi, asp.szt. Marcina Kowalczuka i mł.asp. Adama Młynarskiego.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci w różnych sytuacjach. Tegoroczne spotkanie dotyczyło także zagadnień hejtu w intrenecie oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu.
Funkcjonariusze omówili także zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z internatu. W omawianej tematyce nie zabrakło przykładów zachowań niosących odpowiedzialność, niezależnie od tego, czy dotyczy realnego świata, czy tzw. cyberprzestrzeni.
Uczniowie otrzymali ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej oraz uzależnieniach. Dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną.
Prowadzący spotkanie policjanci nie recytowali kodeksowych zapisów, lecz wskazywali, jak zmienia się życie młodego człowieka, gdy wejdzie w konflikt z prawem. Młodzież miała okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki, spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.