• liczba odwiedzin: 23949
          • KSIĄŻKI ZA DRZEWO – 2022 DOTARŁY DO SIELCA

          • Jak informowaliśmy już wcześniej, nasza grupa świetlicowa, pod okiem pań Edyty Tarajko i Ewy Stańkowskiej, dołączyła do ogólnopolskiej akcji KSIĄŻKA ZA DRZEWO – 2022. Okazją do tych działań stał się Dzień Ziemi.

            Przypominamy, że zadanie polegało na posadzeniu drzewa i zapisaniu go na stronie podanej przez organizatora. W zamian ekolodzy mogli sobie wybrać książkę. Tak też zrobiliśmy, a książki już dotarły do naszej szkoły!

          • AKCJA „ŻONKILE 2022”

          •  Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.

            (Marek Edelman – ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim)

             

            We wtorek, 19 kwietnia, w 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, rozpoczęła się X edycja akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku akcję wsparli: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska.

            Nasza szkoła również oddała hołd ludziom, którzy 79 lat temu, w okupowanym mieście, stawili czoła oprawcom, nie mając nadziei na militarny sukces. Podczas tegorocznej edycji zastanawialiśmy się, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Uczniowie klas IV – VII poznali opowiadanie M. Szczygielskiego „Prawdziwi Przyjaciele”. Ta historia przypomniała nam znaną życiową prawdę, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

            Na znak, że #ŁaczyNasPamięć przygotowaliśmy żonkile – symbole pamięci o bohaterach powstania w getcie. 

            Akcją w szkole opiekowały się panie Ewa Stańkowska, Magdalena Zańko i Edyta Tarajko.

             

          • „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" – III EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

          • 25 kwietnia w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hańsku odbył się    III Wojewódzki Konkurs „Katyń... Ocalić od Zapomnienia". Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Minister Marcin Romanowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Teresa Hałas Poseł na Sejm RP, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Instytut Pamięci Narodowej o/Lublin, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa, Dariusz Filipczak Nadleśnictwo Sobibór, Urząd Gminy Hańsk, Starostwo Powiatowe we Włodawie.

            Celem konkursu było kształtowanie poczucia tożsamości z naszą historią i Ojczyzną, rozwijanie zainteresowań historią, włączenie uczniów w kształtowanie regionalnych wartości i więzi społecznych, propagowanie współczesnych postaw patriotycznych oraz integrowanie uczniów ze wszystkich typów szkół województwa lubelskiego.

            Naszą szkołę reprezentował Robert Tarajko - uczeń klasy VIII, który w kategorii klas 7 -8 uzyskał najlepszy wynik, tym samym zapewniając sobie I miejsce.

            Zwycięzca zdobywał wiedzę pod czujnym okiem pani Edyty Tarajko.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          • Uczniowie klasy I uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Książki. Zapoznali się z baśnią „O rybaku i rybce”.

            Na początku dzieci z uwagą słuchały historii poczciwego rybaka, który złowił złotą rybkę spełniającą życzenia oraz jego chciwej żony, która przekonała się, że pieniądze szczęścia nie dają.

            Bajka przypomniała zgromadzonym o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca i o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

            Dzieci chętnie opowiadały o swoich życzeniach, które przedstawiłyby rybce. Ku zaskoczeniu, nie było to bogactwo ani osiągnięcie sukcesu, ale pokój, zdrowie, powrót taty z pracy, ochrona zwierząt. Miła rozmowa zakończyła się wykonaniem pracy plastycznej oraz swojej własnej złotej rybki.

          • ŚWIETLICOWE OBCHODY DNIA ZIEMI, CZYLI KSIĄŻKA ZA DRZEWO – 2022

          • Fundacja Ekologiczna ARKA wystartowała z ogólnopolską akcją „Książka za drzewo”, która łączy tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa.

            Zadanie polega na posadzeniu drzewa i zapisaniu go na stronie podanej przez organizatora. W zamian ekolodzy mogą sobie wybrać książkę.

            Celem przedsięwzięcia jest nauka szacunku do książek i promocja czytelnictwa.  Wiążą się z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji.

            Drzewa wiele dają

            Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę.

            Drugie życie książek

            Akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie– oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2.

            Nie czekajmy bezczynnie! Już dziś dbajmy o naszą planetę!

            Świetlicowe obchody Dnia Ziemi przebiegały pod okiem pań Edyty Tarajko i Ewy Stańkowskiej.

            Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pana Michała Adamczuka, który wspomógł nas w działaniach.

          • A PO ŚWIĘTACH WYJAZD DO LUBLINA…

          • 20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas IV - VIII (43 osoby) wraz z opiekunami: p. Edytą Tarajko, p. Sylwią Tomaszewską, p. Ewą Stańkowską i p. Jarosławem Smalejem wyruszyli na wycieczkę do Lublina.

            Najstarsi, w ramach X akcji „Żonkile”, udali się na Majdanek w Lublinie. Głównym celem było pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej. W hołdzie złożyliśmy bukiet żonkili z przydomowego ogródka Marcina Malinowskiego oraz zapaliliśmy znicze.

            Dla każdego z uczestników był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi, pochodzących z 50 różnych krajów. Szacuje się, że zginęło tam ok. 80 tysięcy ludzi.

            Młodsi udali się do kina Cinema City, gdzie mogli obejrzeć wzruszającą, a zarazem zabawną historię  Waldusia.

            Kiedy obie grupy już się spotkały, przyszedł czas na posilenie się, gdyż kolejną atrakcją była Strefa Wysokich Lotów. Wyskakaliśmy się za wsze czasy!

            Ten dzień zaliczamy do wyjątkowo udanych! Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę!

          • „ŚWIĘTA RAZEM”

          • Wolontariusze z  naszej szkoły, chcąc wywołać uśmiech na twarzach Seniorów i pomóc im w radosnym przeżywaniu Świąt, przyłączyli się do akcji KARTKA DLA SENIORA.

            Z radosnym przesłaniem, chętni uczniowie, odwiedzali ludzi samotnych i starszych, wręczając kartki samodzielnie wykonane, które brały udział w szkolnym konkursie wielkanocnym.

            W wielu domach starszych ludzi świąteczny blask zajaśniał z większą mocą, dzięki otwartym sercom naszych drogich dzieci, które poświęciły swój wolny czas na przekazanie kartek dla Seniorów. 

            Wzruszenie, z jakim przyjmowano kartki, jest najpiękniejszym dowodem na to, że naprawdę nie trzeba wiele, by czyjś zwyczajny, szary dzień uczynić świętem – radosnym i jasnym jak blask bijący od Zmartwychwstałego Pana.  

            Cieszymy się, że również  w ten sposób Szkolne Koło Wolontariatu sprawiło, że na wielu twarzach pojawił się uśmiech, a wszystkim, którzy przygotowali świąteczne kartki jeszcze raz bardzo dziękujemy!

            Przedsięwzięcie koordynowały panie Barbara Hulkiewicz i Sylwia Tomaszewska.

          • KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA SENIORÓW

          • Dzieci z naszej szkoły są bardzo wrażliwe i lubią sprawiać radość innym. Wspólnie z rodzicami i nauczycielami przygotowały świąteczne kartki z życzeniami dla osób starszych z Domu Opieki Społecznej w Nowinach, które przekazaliśmy pensjonariuszom za pośrednictwem fundacji.

            To miła forma współpracy, która zapewne stanie się pięknym zwyczajem. Dzieci z naszej szkoły lubią dzielić się dobrem z innymi.

            Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu z pełnym zaangażowaniem wklejali życzenia świąteczne do kartek.

            Wszystkie piękne i wyjątkowe, bo ozdabiane z sercem... Z pewnością sprawią przyjemność tym, którzy je otrzymają.

            Akcję prowadziły panie Sylwia Tomaszewska i Barbara Hulkiewicz.

          • NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA

          • W marcu został ogłoszony, kolejny już w tym roku szkolnym, konkurs plastyczny dla uczniów naszej szkoły, tym razem pod hasłem „Najpiękniejsza kartka wielkanocna”.

            Jego główne cele to kultywowanie wielkanocnej tradycji i rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci.

            Konkurs cieszył się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem. Dzieci profesjonalnie i bardzo pomysłowo wykonały świąteczne kartki.

            Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, a ich prace trafiły do wolontariuszy, którzy przekazali je ludziom samotnie spędzającym święta.

            Serdecznie gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom, którzy pomimo trudnego czasu znaleźli w sobie motywację i chęć do wzięcia udziału w naszym konkursie.

            Koordynatorkami były panie: Sylwia Tomaszewska, Barbara Skierewska i Barbara Hulkiewicz.

          • CZEKAJĄC NA WIELKANOC

          • Czekając z niecierpliwością na Wielkanoc, przedstawiamy prace, wykonane przez dzieci z Ukrainy, które wprowadzą w radosny nastrój każdego, komu znudziła się już zima.

            Do wspólnego tworzenia zachęcały panie Edyta i Monika.

          • ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

          • Uczniowie klasy V mieli okazję przypomnieć sobie zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. W czasie zajęć technicznych z panią Moniką powstał plakat, pełniący funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, wykresy, słówka, terminy, zdjęcia.

            Dzieci z zapałem i zaangażowaniem przystąpiły do wykonywania prac… Efekt? Można podziwiać na zdjęciach.

          • W OBIEKTYWIE...

          • Miło nam poinformować, że Michalina Jonaszek (uczennica klasy VIII) została wyróżniona w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM im. Augusta Cieszkowskiego „LEŚNY ALBUM” pod honorowym patronatem MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Grzegorza Pudy. W miniony czwartek ósmoklasistka odebrała dyplom i nagrodę, czego jej serdecznie gratulujemy! Jej opiekunką była pani Agnieszka Grzywaczewska.

          • DNI OTWARTE W ZSCKR W SIENNICY RÓŻANEJ

          • 5 kwietnia klasa ósma Szkoły Podstawowej w Sielcu uczestniczyła w dniach otwartych w ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W SIENNICY RÓŻANEJ. Uczniowie zostali oprowadzeni po szkole i zapoznali się z ofertą edukacyjną. Szkoła w Siennicy oferuje kierunki techniczne z zakresu mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, żywienia i usług gastronomicznych, technologii żywienia, urządzeń systemów energetyki odnawialnej oraz hodowli koni. Opiekunem uczniów była pani Sylwia Tomaszewska.

          • SOWA

          • Na południe od Rogowa
            Mieszka w leśnej dziupli sowa,
            Która całą noc, do rana,
            Tkwi nad książką, zaczytana.

            W myśl tych słów uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Moniki zabrali się do pracy, szyjąc z materiału przepiękne i mądre sowy. Nasza  galeria prac, powstałych w czasie zajęć technicznych, stale się powiększa i upiększa swoim widokiem klasowe okno.

            Na języku polskim zaś, dzieci  analizowały wiersz Jana Brzechwy pt.: „Sowa”. Zastanawiały się, dlaczego okazała się tak uparta i nie chciała posłuchać rady dzięcioła. Efekt takiego postępowania okazał się opłakany w skutkach...

          • MOTYLKI PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

          • Baranek, jajka, chleb,

            kiełbasa, sól i chrzan.

            Jak nazwać święta te,

            kiedy zmartwychwstał Pan?

             

            Dzieci z grupy "Motylki" poznały zwyczaje nadchodzących Świąt Wielkanocnych i poczyniły pierwsze przygotowania. Wykonały piękne prace plastyczne oraz pomalowały pisanki. Zabawa była przednia!

          • LAPBOOK JASIA WYRÓŻNIONY

          • 29 marca 2022 r. odbyła się gala konkursu „Widzisz? Reaguj! Dzwoń 112” zorganizowanego przez Wojewodę Lubelskiego, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego. Zaproszenie do wzięcia udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu przyjęło ponad 500 uczniów ze 150 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

            Celem konkursu było promowanie treści dotyczących działania numeru alarmowego 112, a także rozwijanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży.

            Jednym z finalistów został Jan Głowacki, uczeń pierwszej klasy, który otrzymał wyróżnienie w kategorii lapbook promujący właściwe korzystanie z numeru alarmowego 112. Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie jako nagroda specjalna za projekt gry edukacyjnej, również został przyznany naszemu zdolnemu uczniowi.

            Serdecznie gratulujemy Jasiowi wyróżnienia w tak znaczącym konkursie i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy!

          • JAK POKONAĆ SMOKA

          • 1 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły, począwszy od przedszkolaków, mieli okazję uczestniczenia w spektaklu profilaktycznym Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Niesamowici i przezabawni aktorzy wywarli ogromne wrażenie na młodych widzach.

            Nauka przez zabawę – to jest to!

            Historia smoka wawelskiego, którą znamy, przybrała nieco inną formę. Bo oto okazuje się, że siła i odwaga wcale nie są w stanie pokonać groźnego potwora ziejącego ogniem (w tej wersji zupełnie przez przypadek). Prawdziwą bronią jest bowiem empatia, przyjaźń, życzliwość i po prostu rozmowa.

            Pamiętajmy o tym każdego dnia!

          • NOWY TREND

          • W miniony piątek pojawili się w naszej szkole długo wyczekiwani goście, czyli aktorzy z Teatru „Kurtyna”. Ze względu na pandemię, nie mieliśmy okazji zobaczyć występów na żywo przez prawie dwa lata, stąd też wielka radość naszych uczniów z klas IV-VIII.

            Spektakl okazał się bardzo ciekawym, pouczającym wydarzeniem. Ale nie tylko, gdyż oprócz aspektów profilaktycznych, pozwolił nam miło spędzić czas. Widownia zanosiła się od śmiechu. Aktorzy włączyli w fabułę także naszych uczniów, szczególne role odegrali bowiem Amelka i Marcel z klasy VIII.

            Poznaliśmy historię przebojowej dziewczyny i ucznia, który właśnie ma dołączyć do klasy.  Nastolatka ma ważne zadanie: zintegrować kolegów i koleżanki z „nowym”. W tym celu urządza spotkanie integracyjne. Niestety, podczas niego młodzież sięga po alkohol, a całą  zabawę relacjonuje w sieci. Najbardziej skompromitowaną osobą okazuje się „nowy”.

            Nikt nie miał wątpliwości, jakie było przesłanie tego przedstawienia...

          • WIOSENNIE W CHEŁMIE

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klas VII i VIII, korzystając z pięknych uroków wiosny, pod czujnym okiem wychowawców: pani Sylwii Tomaszewskiej oraz pani Magdaleny Zańko wybrali się do Chełma.

            Wycieczkę swoją rozpoczęliśmy od śniadania w restauracji Mc'Donalds. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w kinie Zorza, gdzie obejrzeliśmy film „Chłopiec z chmur”. Z zaciekawieniem oglądaliśmy historię Thomasa, typowego nastolatka, który spędza czas na graniu w gry wideo. Gdy dowiaduje się, że ma spędzić wakacje z ojcem, znanym ornitologiem, jest przerażony. Przygoda ta odmieni jego życie, ale też jego skrzydlatych przyjaciół.

            To był udany wyjazd!

          • NIEZWYKŁA HISTORIA KUBUSIA PUCHATKA

          • Tak właśnie brzmiał temat lekcji bibliotecznej w klasie II.

            Sympatyczny, żółty miś z czerwonym kubraczkiem to oczywiście Kubuś Puchatek – ulubieniec wszystkich dzieci. Mieszka w Stumilowym Lesie, jest trochę niezdarny. I jak sam o sobie mówi, jest misiem o bardzo małym rozumku. Mimo wszystko płynie od niego dobroć i szczera chęć pomocy innym.

            Po zapoznaniu się z historią Kubusia Puchatka, uczniowie wysłuchali fragmentów książki, opowiadającej o przygodach bohaterów ze Stumilowego Lasu. Na zakończenie spotkania, tradycyjnie, dzieci wykonały rysunki z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi w roli głównej.