• liczba odwiedzin: 23954
          • DZIEŃ DZIECKA

          • Świętowaliśmy na całego!

            A dlaczego?

            Bo okazja nie byle jaka,

            Obchodziliśmy Dzień Dzieciaka!

            Po Zamościu spacerkiem z rana

            Ruszyła nasza grupa zgrana.

            Potem szaleństwom nie było końca,

            Trwała zabawa nieustająca!

            W Parku Trampolin było wesoło,

            Salta do tyłu, przewrotów moc wkoło.

            Czasu nie było na nudę i spanie,

            Co potwierdzają też drogie panie.

            Magda, Ewa, Basia i Edyta bawiły się świetnie!

            No niech ktoś je zapyta!

            A naszym Skarbom składamy życzenia,

            Zdrówka, radości i powodzenia!!!

          • „CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT" – PLENER MALARSKI

          • Wychowankowie świetlicy wybrali się na szkolne boisko, ale nie po to, by pograć w piłkę, ale w celu oddania się wspaniałej zabawie plastyczno-sensorycznej, czyli malowaniu na folii stretch.

            W ten sposób zrealizowaliśmy zadanie nr 45 „Chodź, pomaluj mój świat" w ramach projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała".

            Najważniejsza jednak była wyśmienita zabawa!

            Prace artystyczne powstawały pod okiem pań Ewy Stańkowskiej oraz Edyty Tarajko.

          • POLESKI PARK WOŁA NAS

          • Dnia 29 maja uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej w Sielcu wybrali się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego.

            Celem wyjazdu było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego oraz popularyzacja turystyki pieszej.

            Wycieczka rozpoczęła się od projekcji filmu o Poleskim Parku Narodowym oraz zwiedzania Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Zobaczyliśmy dużo młodych żółwi i dowiedzieliśmy się, na czym polega opieka nad tym jedynym w Polsce gatunkiem żółwia.

            Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą "Spławy", która jest idealna dla miłośników przechadzek po drewnianych kładkach. Po drodze mijaliśmy fragmenty łąk, otwartych torfowisk i bagiennych lasów. Wąska ścieżka zaprowadziła nas nad Jezioro Łukie - największy zbiornik PPN. Tam czekał na nas pływający pomost widokowy, z którego mogliśmy obserwować łabędzie nieme. Przy Jeziorze Łukie zlokalizowane jest zadaszenie turystyczne, to właśnie tutaj mogliśmy odpocząć przed dalszą wędrówką do siedziby Muzeum PPN, gdzie zobaczyliśmy różne pamiątki: militaria, numizmaty i dokumenty z okresu Powstania Styczniowego oraz wystrój staropolskiej chaty. Bardzo ciekawą okazała się wystawa zoologiczna eksponująca gatunki zwierząt żyjących na Polesiu.

            Dzięki wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze PPN, poszerzyliśmy swoje wiadomości o ochronie gatunkowej roślin i zwierząt i miło spędziliśmy czas.

            Opiekunami wycieczki były panie Sylwia Tomaszewska i Edyta Tarajko.

          • TEATR „KURTYNA” MA ZASZCZYT PRZEDSTAWIĆ…

          • „Tajemniczy skrzat”

            W dniu 29 maja 2023 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy zaprezentowali dwa spektakle teatralno-profilaktyczne.

            Pierwszy z nich skierowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas I – III. Aktorzy przedstawili pełną akcji bajkę pt. „Tajemniczy skrzat”. Bohaterką przedstawienia jest mała, nadpobudliwa dziewczynka o imieniu Lena, która ma problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii, a zapracowani rodzice nie zawsze mają czas, aby się nią zajmować. Nudząc się popołudniami, spędzała wolne chwile grając na telefonie. Tak jest do czasu, aż niespodziewanie odwiedza ją tajemniczy skrzat Franek.

            Bajka o Lence i skrzacie Franku zwraca uwagę na problemy współczesnych dzieci, które cierpią na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. Najczęściej ich jedyną rozrywką jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na konsolach.

            „Niewinna gra”

            Drugi spektakl pt. „Niewinna gra” obejrzeli uczniowie klas IV – VIII. Główną bohaterką jest Klaudia, która próbuje wszelkimi sposobami zwrócić na siebie uwagę Michała, a chłopiec jest zakochany w grach komputerowych. Chcąc zaimponować koledze, postanawia mocniej zagłębić się w świat wirtualny. Szybko zauważalne są zmiany w zachowaniu Klaudii. Jej wcześniejsze relacje z tatą, oparte na wzajemnym zaufaniu i szczerości, zaczynają się zmieniać w nieustające kłamstwa i kłótnie.

            Spektakle zapoznały uczniów z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwym wpływem papierosów i alkoholu na zdrowie. Zwróciły uwagę na coraz częściej pojawiające się problemy psychiczne u młodych ludzi w związku ze zbyt częstym i długim korzystaniem z telefonów komórkowych i laptopów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób. Poznali sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz nawiązywania bezpiecznych relacji w sieci.

            Przedstawienia dały uczniom okazję do głębszych przemyśleń na temat wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu.

             

          • DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE LEŚNE KRASNOLUDKI

          • Dla moich rodziców piosenkę mam,

            dla mamy i taty wesoło ją gram

            i życzę im radosnych dni,

            niech przez wiele lat zachwyca ich ten świat.

             

            W miniony piątek przedszkolaki z grupy Leśne Krasnoludki zaprezentowały na scenie montaż słowno – muzyczny dla swoich najukochańszych rodziców. Było wzruszająco…

            Wspólnie z mamusiami i tatusiami pociechy uczestniczyły też w warsztatach plastycznych, projektując zjawiskowe koszulki. Nie powstydziłby się ich nawet najbardziej znany dom mody! 

          • NA MAJOWEJ ŁĄCE W DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI ŚWIETLICOWY ZIELNIK

          • 15 maja obchodzimy Dzień Niezapominajki, więc nasze świetliczaki nie próżnowały, taki dzień musiał być uczczony należycie!

            Dzieci zakasały rękawy i udały się na pobliskie łąki, aby zgromadzić niezbędne okazy ziół, które wypełniły ich herbarium. Pracy było naprawdę sporo, gdyż nasza okolica jest przebogata w rośliny o zdrowotnych właściwościach. Pozostało je tylko opisać i stworzyć niepowtarzalny zielnik. Co tu dużo mówić… Wystarczy spojrzeć na efekt ciężkiej, lecz niezwykle ciekawej pracy!

            Świetliczaki mogą poszczycić się wykonaniem kolejnego zadania w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, którego koordynatorkami są panie Ewa Stańkowska i Edyta Tarajko.

          • ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI SZKOLNY KONKURS

          • W ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bibliotek Szkolnych przeprowadzony został konkurs „Zakładka do książki” dla klas I – IV. Uczniowie wykonali wiele różnorodnych, pomysłowych prac, które zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce.

            Każdy uczestnik otrzymał upominek, a zwycięzcy nagrody i dyplomy.

            Konkurs zorganizowała pani Barbara Hulkiewicz.

          • STAND MULTIMEDIALNY Z PANEM STANISŁAWEM KOGUCIUKIEM W ROLI GŁÓWNEJ

          • Szkoła Podstawowa w Sielcu, jako jedna z 12 placówek z województwa lubelskiego, mogła uczestniczyć w realizacji projektu „Skarb Stanisława Koguciuka”, którego organizatorem jest stowarzyszenie ANTHILL.

            Działanie zakładało udostępnienie zdigitalizowanej twórczości artysty ludowego. Uczniowie mieli możliwość zainspirować się oraz rozwijać swoją kreatywność dzięki zapoznaniu się z obrazami artysty, słuchowiskiem na jego temat oraz przygotowaną animacją obrazu. Materiały były przedstawione na Standzie Multimedialnym – jest to nowoczesna forma przekazywania treści, która niewątpliwie zainteresowała uczniów.

            Zajęcia przeprowadziły panie Ewa Stańkowska i Edyta Tarajko.

             

          • DZIEŃ ZIEMI

          • W Szkole Podstawowej w Sielcu odbyło się oficjalne podsumowanie działań odbywających się z okazji tegorocznego Dnia Ziemi. W kwietniu i w maju wykonywaliśmy plakaty, badaliśmy stan czystości wód rzeki Krzywólki, klasy VII i VIII rozwiązywały interaktywne testy związane z ochroną wód, segregacją śmieci oraz zamkniętym obiegiem surowców. Do refleksji o stanie obecnego podejścia do ochrony przyrody skłoniły uczniów filmy „On the Cover" i „Zapakowana w plastik". W miniony czwartek rozstrzygnęliśmy dwa szkolne konkursy:

            -„Dla Ziemi" - na najlepiej zaprezentowane wykonanie wiersza, piosenki lub tańca. Faworytem konkursu okazała się klasa VII z układem tanecznym „Ziben Ziben”.

            -„Owado-stworek doskonały" -  tu zespoły klasowe przygotowywały przebrania owadów. Wszystkie owady zaprezentowały swój urok na balu dla owadów, a uczniowie oklaskami wybrali najciekawsze przebrania.

            Nasze spotkanie zakończyliśmy konkurencją podlegającą na segregowaniu odpadów na czas.

            Przekazujemy  radosną atmosferę towarzyszącą tym wydarzeniom w naszej fotorelacji.

            Odpowiedzialni nauczyciele: pan Tomasz Wielopolski, panie Małgorzata Prokopiuk, Magdalena Zańko, Ewa Kalinowska oraz wszyscy wychowawcy klas.

          • ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ TEATRU W SZKOLE I W CHEŁMSKIM DOMU KULTURY

          • Nasza przygoda z teatrem zaczęła się 27 marca, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Od tego czasu podjęliśmy szereg działań, które przybliżyły nam historię teatru czy słownictwo związane z pracą w teatrze.

            Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w inspirujących zajęciach pt.: „AFISZ – plakat, ogłoszenie, kiedy będzie przedstawienie?”.  Projektowali plakaty oraz maski sceniczne, uczestniczyli w grze- „5 ciekawostek,  których (prawdopodobnie) nie wiesz o teatrze”. Najpierw było radośnie, później zaś dramatycznie, bowiem młodzież klasy VII tak współczuła Alinie - bohaterce utworu „Balladyna" J. Słowackiego,  że postanowiła wspólnymi siłami ratować pamięć o niezwykłej postaci,  wykonując  gazetkę w swojej klasie.  Cóż... w końcu teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą. 

            Wszyscy zainteresowani żywym słowem z klas IV – VIII wybrali się na „Małego Księcia” do Chełmskiego Domu Kultury. Panie Monika, Alicja i Ewa dbają, by uczniowie systematycznie uczestniczyli w spektaklach i kształtowali swoją wrażliwość artystyczną.

          • DZIEŃ STROJU LUDOWEGO

          • „Ubieramy Polskę na ludowo” - pod takim hasłem odbył się w naszej szkole pierwszy Dzień Stroju Ludowego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna nasza Polska cała”.

            Jak nasza Polska długa i szeroka, tak  również bogata w stroje ludowe. Bajecznie kolorowy łowicki, zawadiacki i pełen fantazji krakowski, skromny i dostojny chełmski... Ubiory polskie należą do najbarwniejszych na świecie! Niezależnie od regionu, tradycyjnymi elementami strojów ludowych są białe, często haftowane koszule, kolorowe spódnice,  kwieciste chustki i oczywiście sznury czerwonych korali.

            Strój- coś co stroi, ozdabia, to określenie, które w przypadku odzieży chłopskiej odnosi się wyłącznie do garderoby odświętnej, zakładanej do kościoła i na specjalne uroczystości związane z życiem rodziny lub wiejskiej społeczności. Ubiory zaliczające się do tej kategorii są bardzo bogato zdobione, w związku z tym były kosztowne lub pracochłonne.

            Znajomość swoich korzeni, folkloru i tradycji pomaga budować więzi ze swoim otoczeniem i sprzyja rozwijaniu postaw patriotycznych, społecznych i  obywatelskich

            Projekt koordynują panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

          • ŚWIĘTO BANIEK MYDLANYCH W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

          • 17 maja nasze świetliczaki obchodziły ustanowione przez siebie oraz panie Edytę i Ewę Święto baniek mydlanych. W związku z powyższym szkolne boisko zamieniło się w krainę tych wspaniałych wytworów powstałych z „magicznego” płynu. Frajdę sprawiało nie tylko robienie, ale także zbijanie… Przednia zabawa! Gorąco polecamy nie tylko dzieciom!

          • LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE II

          • W ramach Światowego Dnia Książki, dzieci z klasy II uczestniczyły w lekcji bibliotecznej.  Odwiedziły bibliotekę szkolną, a następnie wypożyczyły wiersze Juliana Tuwima. Następnie wybrały spośród nich jeden  i przygotowały się w ciszy do zaprezentowania go głośno. Każdy pięknie przeczytał i chętnie odpowiadał na zadawane pytania.

            Kolejnym działaniem była oczekiwana praca w grupach, podczas której wykonano piękną pracę plastyczną. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.

          • TYDZIEŃ BIBLIOTEK Z KLASĄ I

          • W Tygodniu Bibliotek klasa I uczestniczyła w lekcji bibliotecznej. Uczniowie wysłuchali historii, która jest przestrogą dla każdego. Bajka o rybaku i złotej rybce opowiada o dobrym rybaku, który złowił złotą rybkę, a ona za wolność obiecała spełnić jego trzy życzenia. Rybak spełnił marzenia żony dzięki życzeniom, ale zrozumiał, że bogactwo nie zawsze może dać szczęście. Bajka przestrzega przed byciem chciwym i pokazuje, co może zgubić człowieka.  Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, uważnie słuchali, a na koniec wykonali piękne prace plastyczne, które miały obrazować poznany utwór. Zajęcia przeprowadziła pani Barbara Hulkiewicz.

             

          • PRZEDSZKOLAKI Z SIELCA PATRIOTYCZNIE

          • Nasze kochane maluszki również dołączyły się do szkolnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak widać, już nawet w tak małych serduszkach kiełkuje miłość do Ojczyzny! Taka postawa napawa dumą…

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • 10 maja społeczność naszej szkoły wzięła udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Galowy strój, flagi w rączkach najmłodszych, montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas IV, V, VII i VIII… Takie chwile jak ta, pozwalają poczuć więź, która łączy wszystkich nas – Polaków.

            Na zakończenie głos zabrał pan Piotr Janiuk – dyrektor szkoły, który przybliżył historyczny zarys wydarzenia, którego rocznicę obchodziliśmy.

            Młodych patriotów przygotowała pani Barbara Hulkiewicz.

          • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

          • Już po raz piąty uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, chcąc uczcić 80.rocznicę powstania w getcie warszawskim, wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej - Żonkile 2023 organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Społeczność szkolna chętnie przyłączyła się do projektu.

            19 kwietnia klasa 7 zapoznała się z animacją „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartą na motywach książki Hanny Krall. Młodsi uczniowie wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych oraz obejrzeli film animowany „Będę pisać”. Pokazom towarzyszyły pogadanki na temat sytuacji Żydów w czasie wojny, życia w getcie, przebiegu powstania i motywów postępowania jego uczestników.

            Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, uczniowie własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

            Koordynatorką akcji była pani Edyta Tarajko.

          • PIERWSZA POMOC TO PODSTAWA

          • W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej połączony z wykładem  na temat „Higieny osobistej skóry, jamy ustnej, włosów i rąk” dla uczniów z klas I – VIII. Został  przeprowadzony przez  pracowników Medycznego Studium Zawodowego im. Władysława Szoca w Chełmie.

            Podczas słuchania wykładu wygłoszonego  przez panią Marlenę Romanowską uczniowie zaznajomili się z podstawowymi nawykami higienicznymi. Poznali zasady dbania o higienę osobistą, które są niezbędne dla zdrowia. Zaprezentowany wykład w opraciu o prezntację mulimedialną wzbogacił uczniów o wiedzę, że higiena osobista jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale i na zdrowie. Dzięki codziennym zabiegom, do których wykorzystuje się różne środki i kosmetyki, ciało wygląda na zadbane. Zmniejsza się także ryzyko pojawienia się wielu chorób.

             W ramach zaprezentowanego  pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pani Jadwiga Woźniak przybliżyła uczniom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrowała prawidłowe przeprowadzenie resustytacji krążeniowo- oddechowej.

            Chętni uczniowie odegrali scenki, dzięki którym utrwalili sobie numery alarmowe oraz procedury wzywania pomocy przedmedycznej i medycznej. Mogli w praktyce przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na przyniesionym przez panie fantomie.

            Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym z takim samym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte przez dzieci są bezcenne i mogą okazać się potrzebne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

            Koorynatorkami szkolnego pokazu udzielania pierwszej pomocy były panie  Hanna Dymińska i Karolina Danilczuk.

          • DZIEŃ ZIEMI U SIELECKICH ŚWIETLICZAKÓW

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu podczas zajęć świetlicowych uczcili Dzień Ziemi. Posiali ziółka, kwiatuszki, a nawet warzywa… Ale to nie koniec ich działań, gdyż zwieńczeniem obchodów święta naszej planety było wybranie i zawieszenie budek lęgowych dla ptaków. Co tu dużo mówić?! Zobaczcie sami!

            Wspólnie z dziećmi pracowały panie Ewa i Edyta.