• liczba odwiedzin: 23946
          • KOSMICZNA WYCIECZKA

          • Czy marzyliście kiedyś o podróży w kosmos, odkrywaniu nieznanych galaktyk i zobaczeniu z bliska prawdziwego meteoru?  Nasi uczniowie mieli taką szansę. A wszystko za sprawą wizyty w Kosmoparku  Lublin, gdzie można było poczuć się jak prawdziwy astronauta.

            W poniedziałek 2 października uczniowie klas I – V wraz ze swoimi opiekunami: panią Beatą Bańką, panią Eweliną Trubacz, panią Alicją Sędłak i panią Magdaleną Zańko mieli niepowtarzalną okazję sprawdzić, ile będą ważyć na różnych planetach, jak chodzi się po powierzchni Marsa, czy  eksplorować nowe światy za pomocą gogli VR. Polecieć w symulatorze lotu oraz poznać Międzynarodową Stację Kosmiczną i spojrzeć na Ziemię w iluminatorze... Dzięki pięciu strefom wirtualnej rzeczywistości, nasi milusińscy poczuli się jak prawdziwi kosmiczni podróżnicy.

            Uczniowie zapoznali się z najnowocześniejszymi technologiami, poprzez które mogli poznawać naukę, odnaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania, a ponadto dobrze się bawić. 

            Po tak ekscytujących doświadczeniach, młodzi adepci kosmicznego podboju zaspokoili swoje nieziemskie apetyty w restauracji Mc’Donalds.

            Następnie pełni niezapomnianych wrażeń i doświadczeń wrócili do szkoły.

          • BUZIA TWOJA UŚMIECHNIĘTA

          • BUZIA TWOJA UŚMIECHNIĘTA,

            W DNIU RADOSNYM TWEGO ŚWIĘTA

            PRZYJMIJ, PROSZĘ ME ŻYCZENIA,

            NIECH SIĘ SPEŁNIĄ TWE MARZENIA.

            WAŻNA DZISIAJ DATA TAKA,

            BO TO PRZECIEŻ DZIEŃ CHŁOPAKA!

            29 września uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Sielcu uczcili zbliżający się Dzień Chłopaka wspólnym wyjazdem do Chełma. Istotnym punktem wycieczki był taras widokowy na dzwonnicy oraz Wysoka Górka- najstarsze grodzisko i kolebka Chełma. Następnie dzieci spacerowały wśród zielonych krzewów Ogrodu Różańcowego, urządzonego na terenie podwórza chełmskiego klasztoru bazylianów.

            Ważnym punktem wycieczki były zajęcia z robotyki i programowania, w czasie których uczniowie poznali roboty Dash&Dot, CUE, Ozoboty, interaktywnie sterowaną Gąsienicę, grę planszowo – mobilną Scottie Go!, klocki konstrukcyjne. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie.  Dzieci zjadły smaczny posiłek w  pobliskiej pizzerii Kozak, gdzie zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem pizzerii oraz poznały zasady kulturalnego zachowania się  w restauracji.

            Wspólna wycieczka stała się wspaniałą okazją do integracji i miłego spędzenia czasu. Podczas spotkania panowała radosna atmosfera, gdyż wszystkim dopisywał doskonały humor.

            Wyjazd zainicjowały panie: Sylwia Tomaszewska oraz Magdalena Zańko.

          • MULTIMEDIALNY KATALOG ZBIOROWISK NATURALNYCH

          • Efektem warsztatów terenowych, połączonych z rajdem rowerowym, jest multimedialny katalog zbiorowisk naturalnych, występujących w gminie Leśniowice.

            Uczniowie najpierw poznali narzędzie Canva, w którym stworzono prezentację. Katalog wykonano na podstawie dokumentacji fotograficznej, jaką udało się zebrać uczestnikom wyprawy oraz materiałów własnych.

            Działanie zrealizowano w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” dofinansowanego z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie w celu wyodrębnienia zbiorowisk roślinnych oraz podkreślenia potencjału przyrodniczego monitorowanego obszaru.

          • MAMY WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE SZKOŁY! WYBORY DO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Dzień 29 września 2023 r. był małą lekcją demokracji dla uczniów szkoły, którzy właśnie tego dnia wybierali przedstawicieli do Zarządu  Samorządu Uczniowskiego. Było to dla społeczności uczniowskiej bardzo ważne wydarzenie, gdyż uczniowie kl. I -VIII świadomie dokonali wyboru swoich kandydatów. O prawidłowy przebieg wyborów zadbali  uczniowie klasy V, wchodzący w skład Komisji Wyborczej: Hanna Michalczuk - przewodnicząca, Katarzyna Żukowska - zastępca oraz członkowie - Jakub Sak i Wojciech Lisowski.

            Uczniowie kl. I-VIII głosowali na uprzednio przygotowanych kartach, zawierających nazwiska wszystkich kandydatów. Każdy z nich głosował przez postawienie znaku „X” przy nazwisku wybranego kandydata. Na koniec Komisja Wyborcza otworzyła urnę, podliczyła głosy, sporządziła protokół, a następnie przekazała wyniki wyborów.

            Miło jest nam poinformować, że najwięcej głosów zdobyła uczennica klasy VIII – Marlena  Sitarz, która będzie pełnić funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym.  Natomiast uczeń klasy V – Igor Jaworski  i uczennica klasy VII – Patrycja Kluga będą pełnili funkcje Zastępców Przewodniczącej. Sekretarzem została Zuzanna Biziorek z klasy VIII.

            Gratulujemy nowemu Zarządowi Samorządu Uczniowskiego!!!

            Życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2023/2024.

            Wyniki wyborów:

            1. Marlena Sitarz - 16 głosów,
            2. Igor Jaworski / Patrycja Kluga  - 12 głosów,
            3. Zuzanna Biziorek – 9 głosów;,
            4. Maja Rozwód - 8 głosów,
            5. Vanessa Buczko -7 głosów,
            6. Julia Siarkowska - 1 głos,
            7. Agata Prucnal - 0 głosów.

            Dziękujemy Komisji Wyborczej za pracę i czujność nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a także wszystkim zgłoszonym kandydatom i uczniom kl. I-VIII za udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024.

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: pani Paulina Głaz – Szozda, pani Karolina Danilczuk, pani Marzena Cyprys i pani Weronika Jaworska.

          • POZNALIŚMY WYNIKI KONKURSÓW PLASTYCZNYCH

          • 28 września nagrodziliśmy uczestników konkursów plastycznych. Pierwszy z nich to „Zakątki w mojej okolicy przyjazne naturze”.  Laureatami zostali:

            • Nikola Adamczuk,
            • Lidia Cichocka,
            • Maja Zarek,
            • Amelia Wielicka,
            • Vanessa Buczko,
            • Julia Socha.

            Wyróżnienia otrzymali:

            • Rafał Adamczuk,
            • Hania Plewińska,
            • Tomasz Plewiński,
            • Katarzyna Hulkiewicz.

            Prace zgłoszone do drugiego konkursu „Moja wizja mojej zielonej okolicy” były na bardzo wyrównanym poziomie, dlatego postanowiono wynagrodzić aż jedenaście z nich. Nagrody otrzymali:

            • Jan Głowacki,
            • Beata Lisowska,
            • Oliwier Czepiel,
            • Antoni Michalczuk,
            • Filip Szostak,
            • Vanessa Buczko,
            • Katarzyna Hulkiewicz,
            • Aleksandra Będzińska,
            • Michał Plewiński,
            • Julia Stasiuk,
            • Jakub Plewiński.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Galerię prac ostatniego konkursu można podziwiać na szkolnym holu głównym. Konkursy i wszystkie dotychczasowe wydarzenia realizowane były w ramach projektu „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” finansowanego z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie.

             

          • KANDYDACI NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

          • W piątek tj. 29.09.2023 roku odbędą się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Jest to dla całej Trójkowej społeczności bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania. Głosowanie będzie tajne, każdy uczeń z klas IV - VIII będzie mógł oddać jeden głos na swojego kandydata .

            Zapoznajcie się z nimi i zagłosujcie!

          • DO HYMNU” – VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła, jako jedna z czterech placówek z terenu województwa lubelskiego, została zakwalifikowana do  VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „DO HYMNU”. Prezentacja odbędzie się w dniu 27.10.2023 r. o godzinie 9:50.

            Główne cele przedsięwzięcia to: doskonalenie przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, wzbudzenie zainteresowania historią polskiego Państwa i Narodu, której od wieków głównym nośnikiem była pieśń, poprzez wykonanie najbardziej uroczystych pieśni narodowych o charakterze hymnicznym, patriotycznym i analizę ich tekstów.

          • GALERIA PRAC PLASTYCZNYCH „ZAKĄTKI W MOJEJ OKOLICY PRZYJAZNE NATURZE”

          • Efekty pierwszego międzyszkolnego konkursu plastycznego, realizowanego w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii, można było podziwiać w Szkole Podstawowej w Sielcu.

            Prace przedstawiają miejsca, w których natura stwarza nam atmosferę idealną do wypoczynku i regeneracji zdrowia oraz wzbudza świadomość, jak  istotne, a przecież tak niedocenione, są te lokalizacje. Dzieci podkreśliły walory estetyczne miejsc znajdujących się tuż w naszym sąsiedztwie.

            Galeria była udostępniona także dla rodziców odwiedzających naszą szkołę.

             

          • WARSZTATY PLASTYCZNE „MOJA WIZJA MOJEJ ZIELONEJ OKOLICY”

          • Warsztaty plastyczne „Moja wizja mojej zielonej okolicy”  zaowocowały licznymi pracami, obrazującymi korzystne zmiany, jakie mogą zajść w naszym regionie, dzięki renaturalizacji środowiska. Ten konkurs to pretekst do dyskusji o wartości i roli naturalnych ekosystemów.

            Lekcje odbywały się w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii.

            Galerię najlepszych prac będzie można obejrzeć na szkolnym holu głównym.

            Powstawały pod nadzorem pani Alicji Sędłak - nauczycielki plastyki oraz wychowawców klas 0-III.

          • WARSZTATY EDUKACYJNE - EUROPEJSKI ATLAS ŚRODOWISKA I ZDROWIA EEHA

          • Umiejętność analizowania danych w dobie cyfryzacji społeczeństwa to bardzo przydatna umiejętność. Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Sielcu poznali zastosowanie nowego narzędzia, jakim jest Europejski atlas środowiska i zdrowia. Ten multimedialny atlas zawiera informacje na temat wpływu zanieczyszczenia i innych zagrożeń środowiskowych na zdrowie i dobrostan Europejczyków.

            Zobaczyliśmy znaczące nierówności w rozkładzie środowiskowych zagrożeń dla zdrowia w całej Europie, sprawdziliśmy i porównaliśmy jakość środowiska, w którym mieszkamy. Niektóre informacje dla naszych uczniów były dość zaskakujące - szczególnie te opracowane na podstawie danych z ostaniach 3 lat. 97% ludności miejskiej w Europie jest narażona na poziomy zanieczyszczenia pyłem zawieszonym, przekraczające progi zalecane przez Światową Organizację Zdrowia oraz prognozami klimatycznymi na przyszłe lata.

            Lekcje odbyły się w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii.

            Zajęcia odbyły się pod opieką pani Ewy Kalinowskiej.

          • ZIELONE WARSZTATY

          • 18 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Zielonych warsztatach”, zorganizowanych przez Fundację Cemex „Budujemy Przyszłość”, które odbyły się na terenie Cementowni Chełm.

            Zajęcia w nowoczesny i bardzo atrakcyjny sposób przybliżyły wszystkim zagadnienia związane z gospodarką obiegu zamkniętego oraz kwestie wykorzystania paliw alternatywnych w produkcji cementu.

            W programie nie zabrakło czasu na zwiedzanie zakładu Cementowni, a w szczególności tarasu widokowego, umiejscowionego na wieży wymienników ciepła.

            Dziękujemy za poświęcony nam czas oraz upominki!

            Uczniom towarzyszyły panie Barbara Hulkiewicz, Magdalena Zańko i Ewa Stańkowska.

          • ZAJĘCIA EDUKACYJNE ANALIZA SWOT

          • W Szkole Podstawowej w Sielcu odbyły się już jedne z ostatnich zajęć edukacyjnych z zakresu edukacji ekologicznej realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii.

            Nasi uczniowie zastanawiali się nad turystycznym potencjałem rozwoju naszej okolicy oraz wyodrębnili kilka pozytywnych kierunków i tematów, które w ich opinii należałoby rozwijać. Młodzież jest też dość spostrzegawcza i podczas analizowania wskazała też słabe strony, a wręcz przeszkody blokujące rozwój nie tylko turystyczny gminy. Podczas dyskusji okazało się, że naszym młodym ludziom bardzo zależy, aby ochrona środowiska i rozwój gospodarczy się nie wykluczały. Dostrzegli, że proces renaturalizacji jest alternatywą, która łączy te dwa tematy.

            Zajęcia odbyły się pod opieką p E. Kalinowskiej.

          • WARSZTATY TERENOWE „ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE GMINY LEŚNIOWICE”

          • Rajd rowerowy z zajęciami terenowymi to sposób na to, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, pod opieką p. Dyrektora Piotra Janiuka, p. Ewy Stańkowskiej i p. Ewy Kalinowskiej, pokonali trasę ponad 34 km! Trasa wiodła przez naszą gminę. Podczas wyprawy uczniowie starali się wyodrębnić jak najwięcej różnorodnych siedlisk roślinnych. Udokumentowali stan środowiska, ale także zwrócili uwagę na różnorodność gatunkową, występującą na naszym obszarze. Niestety, na co dzień trudno jest nam ją dostrzec, ponieważ nasz teren zdominowany jest przez krajobraz typowo rolniczy.

            Miłymi punktami naszej rowerowej wyprawy była wizyta na ścieżce dydaktycznej obok zbiornika wodnego Maczuły oraz ognisko.

            Rajd odbył się w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” dofinansowany z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie.

          • FLORA I FAUNA ROZTOCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

          • Bioróżnorodność Roztoczańskiego Narodowego Parku  zachwycała uczniów Szkoły Podstawowej w Sielcu podczas dwudniowych warsztatów terenowych. Teraz, dla młodszych klas, młodzież naszej szkoły przygotowała multimedialną prezentację, w której przedstawiła bogactwo flory i fauny Roztocza oraz przekazała najcenniejsze informacje związane z tym regionem. Jak się okazało, młodsi uczniowie potrafili rozpoznać wiele roślin, grzybów, płazów, płazów czy ssaków.

            Dziękujemy szczególnie Jakubowi Prucnalowi i Ani Jachimczak za przedstawienie tak pięknych zdjęć, obrazujących przyrodę Roztoczańskiego Parku Narodowego.

            Lekcje odbyły się w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie.

            Zajęcia odbyły się pod opieką pani Ewy Kalinowskiej

          • WARSZTATY PLASTYCZNE „ZAKĄTKI MOJEJ OKOLICY PRZYJAZNE NATURZE”

          • Ołówki, kredki i wszelkie pomoce plastyczne aktywowane. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, uczestnicząc w przedsięwzięciu „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie realizują warsztaty plastyczne, których celem jest wykonanie pracy konkursowej pt. „Zakątki mojej okolicy przyjazne naturze”.

            Celem tego działania jest podkreślenie walorów estetycznych i środowiskowych miejsc znajdujących się w naszym sąsiedztwie oraz dostrzeżenie potencjału miejsc mało znanych, które pozwalają nam odpocząć na łonie natury. Czekamy na efekty pracy. Już niedługo zostaną one zaprezentowane w galerii na szkolnym korytarzu. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone!

          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W SIELCU

          • Każdy maluch dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się - od najmłodszego, aż do starszaka - wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!

            Z tej okazji dzieci z grupy Leśne Krasnoludki wzięły udział we wspólnych grach ruchowych przy muzyce. Radość i śmiech towarzyszyły wspaniałej zabawie.

            Każdy przedszkolak dostał pamiątkowy medal i słodki upominek.

            W grupie Małych Odkrywców dzieci pokazywały sportowego ducha w trakcie zawodów, tańczyły z kolorowymi balonami i odczytywały swoje imiona na liście obecności. Podczas spaceru pamiętaliśmy zarówno o bezpieczeństwie, jak i o dobrej zabawie

          • SZLAKAMI ROZTOCZA

          • Kolejny udany i bardzo aktywny wyjazd dofinansowany w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie.Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie odbył się 11 września.

            Uczestnicy wycieczki pokonali rowerami szlak wytyczony w ramach wcześniej przeprowadzonych warsztatów, odwiedzając wszystkie zaplanowane miejsca i poznając przyrodę oraz formy ukształtowania terenu, zbiorowiska roślinne. Trasa przebiegała od Zwierzyńca do Górecka Kościelnego i pozwoliła uczniom Szkoły Podstawowej w Sielcu najpierw podziwiać z punktu widokowego panoramę  stawów Echo, następnie niezwykle malowniczy Czarny Staw, Floriankę i Izbę Leśną, stadninę konika polskiego, ikonę Św. Krzysztofa oraz przebyć szlak Rezerwatu Szum, chroniący przełomowy odcinek z progami skalnymi, tworzącymi wodospady. 

            Dzieci były oczarowane widokiem na jeziorko w lesie, stworzone na rzece Szum dzięki zaporze wodnej. Ostatnim punktem była  aleja dębowa z 500- letnimi drzewami oraz sąsiadującą obok  urokliwą kapliczką nad rzeką o nietypowym rdzawym zabarwieniu. Mieliśmy dużo szczęścia, bo aż dwukrotnie udało się podziwiać koniki polskie, żyjące w obrębie Roztoczańskiego Parku Narodowego i przekonać się na własne oczy, jak natura sprytnie obdarzyła je zdolnością kamuflażu. Po powrocie do Zwierzyńca odwiedziliśmy malowniczo położony kościół św. J. Nepomucena - najbardziej charakterystyczny zabytek dla miejscowości, zwany popularnie kościółkiem na wyspie.

            Opiekunami warsztatów terenowych były panie:  Ewa Kalinowska,  Ewa Stańkowska oraz Magdalena Zańko.

          • NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”

          • W miniony piątek uczestniczyliśmy w dwunastej już odsłonie Narodowego Czytania. Ta edycja przebiegła wyjątkowo, gdyż uczestniczyli w niej znamienici goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, Pani Ewa Nafalska Zalewa – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, Pani Ewelina Śliwińska – Prokop – Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, przedstawicielki Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, a także uczniowie i opiekunowie z sąsiedniej szkoły.

            Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Złożyliśmy hołd tym, którzy starali się własną pracą pomóc w odbudowie kraju. Wyruszyliśmy na żniwa wraz z zaproszonymi gośćmi, wysłuchaliśmy legendy o Janie i Cecyli, którzy byli praprzodkami rodu Bohatyrowiczów. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

            Organizatorkami spotkania były panie: Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.

          • WYCIECZKA DO ROZTOCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

          • Pierwsza wycieczka połączona z warsztatami na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego jest już za nami… Odbyła się 7 września   w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy", realizowanego z DOFINANSOWANIA W FORMIE DOTACJI NA ZADANIA Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ realizowane w ramach PROGRAMU REGIONALNEGO WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ CZĘŚĆ 2) FUNDUSZ EKOLOGII  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

            Wyprawa rozpoczęła się od przejścia ścieżki dydaktycznej do Stawów Echo, która prowadzi przez bór sosnowy. Znajduje się tam system pomostów widokowych, połączonych drewnianymi kładkami antyerozyjnymi. Rozpościera się z nich panorama na stawy „Echo"- tu niestety też dało się zauważyć niekorzystny wpływ turystyki na organizmy żyjące w stawach.

            astępnie uczestnicy  przebyli ścieżkę „Po wydmie do Stawów Echo” w kierunku Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego RPN, gdzie podziwiali wystawy:

            • „W krainie jodły, buka i tarpana”,  składającą się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk - niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem przeniósł wszystkich  w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza.
            • „Konik polski – dzikość z natury”.
            • „Różnorodność przyrodnicza i kulturowa Roztocza” – plenerowa wystawa planszowa zorganizowana w ramach projektu „Poznawanie i popularyzacja różnorodności biologicznej Roztocza”.
            • „Roztoczański Park Narodowy – okiem fotografów”.

            Trzecim etapem była Ścieżka na Bukową Górę (to naturalny model dydaktyczny, ukazujący na niewielkiej przestrzeni niezwykłą różnorodność przyrodniczą, wynikającą ze zmiany żyzności siedlisk od boru sosnowego przez bór jodłowy do żyznej buczyny). Rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym RPN w zabytkowej części Zwierzyńca. Ścieżka prowadzi na południe, ukazując kolejno: „Głaz Papieski”, Pomnik Pamięci Poległych Leśników, następnie obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz punkt widokowy z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego.

            W ramach odpoczynku, na tle pięknie rozpościerającej się panoramy roztoczańskich pól, zrealizowaliśmy warsztaty  „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszego regionu”, podczas których uczestnicy omówili skutki i potencjał działań wynikających z przywrócenia naturze wcześniej zabranych obszarów dolin rzecznych.

            Opiekunami tej jakże aktywnej wyprawy były panie: Sylwia Tomaszewska, Ewa Kalinowska i Barbara Hulkiewicz.

          • JAK ZAPLANOWAĆ TRASĘ JUŻ WIEMY, BO NOWE APLIKACJE POZNAJEMY

          • APLIKACJE POZNAJEMY

            W ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie w Szkole Podstawowej w Sielcu, 6 września odbyły się pierwsze zajęcia  i warsztaty z zastosowania i posługiwania się aplikacjami Centralny Szlak Rowerowy Roztocza i Google Maps. Młodzież uczyła się, jak posługiwać się nowymi narzędziami i jak efektywnie zaplanować trasę wycieczki tak, by uwzględniała ona lokalizację różnych siedlisk roślinnych. Działanie takie sprzyja podnoszeniu kompetencji w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych, a jednocześnie wzbogaca wiedzę  o atrakcjach turystycznych i przyrodniczych Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

            Warsztaty odbyły się pod okiem pani Ewy Kalinowskiej - nauczyciela fizyki i geografii.