W ramach projektu „Gmina Leśniowice – dbamy o przyszłość młodzieży!” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 10.3 Kształcenie ogólne (typ projektu nr 3) Priorytetu X Lepsza edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Uczeń bezpieczny w sieci”. Podczas tych zajęć dzieci poznają zasady świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz poszerzają wiedzę na temat zagrożeń w sieci i sposobów ochrony przed nimi.
- liczba odwiedzin: 46897
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE „UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI”
- 15
ZAJĘCIA Z PIŁKI SIATKOWEJ „SIELCZANIE”
Od października 2024 r. w Szkole Podstawowej w Sielcu w ramach projektu „Gmina Leśniowice – dbamy o przyszłość młodzieży!” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 10.3 Kształcenie ogólne (typ projektu nr 3) Priorytetu X Lepsza edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus odbywają się zajęcia z piłki siatkowej „Sielczanie”. Uczniowie, którzy chcą przeżyć przygodę z siatkówką, w każdy wtorek i piątek poznają tajniki tej dyscypliny sportu. Zajęcia te to nie tylko trening, ale przede wszystkim świetna zabawa! Chwile spędzone na boisku do siatkówki stwarzają też okazję do budowania wartościowych relacji oraz wzajemnego wsparcia w grupie rówieśniczej.
10
KARTKA DLA SENIORA
Akcja „Kartka Dla Seniora” pozwoliła uczniom rozwijać w sobie wrażliwość, ofiarność dla innych oraz pamięć o osobach starszych. Dzieci otrzymały kartki z życzeniami, które Szkolne Koło Wolontariatu zebrało w ramach zorganizowanego konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Wolontariusze przekazali je znajomym, starszym osobom, odwiedzając ich przed świętami.
Akcja okazała się wzruszającym i potrzebnym dla obu stron doświadczeniem.
11
PACZUSZKA DLA MALUSZKA
„Paczuszka dla Maluszka” to świąteczna akcja zorganizowana po raz kolejny w naszej szkole, w trakcie której zbieraliśmy dary dla najmłodszych, potrzebujących pomocy.
Przynosiliśmy: pampersy, nawilżane chusteczki, płyny do kąpieli, papiery toaletowe, a następnie przekazaliśmy je 20 grudnia 2024 r. do Urzędu Gminy w Leśniowicach, który jest koordynatorem tej akcji.
Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wsparli potrzeby najmłodszych.
ZBIÓRKA NAKRĘTEK
Wzorem lat poprzednich kontynuowaliśmy w naszej szkole akcję, która polegała na zbiórce plastikowych nakrętek. Jej cele to wyrabianie nawyku segregacji odpadów oraz wsparcie osoby potrzebującej.
Wspólnie udowodniliśmy, że pomoc drugiej osobie nie musi tak naprawdę nic kosztować. Wystarczy, że zaczniemy odkręcać i gromadzić nakrętki, które i tak zazwyczaj większość z nas wyrzuca do kosza.
Uczniowie, którzy szczególnie zaangażowali się w akcję to Szymon Pawliczuk i Jakub Plewiński z klasy VII, którzy przyjmowali nakrętki, zaś Szymon Mróz z klasy VIII przyniósł ich najwięcej.
Nakrętki zawiezione zostały i wrzucone do pojemnika, który znajduje się w Leśniowicach przed Urzędem Gminy. Miło było zobaczyć, że serce zapełnia się nakrętkami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w nasze działanie. Jesteście wspaniali!
WYRÓŻNIENIE DLA LIDII W KONKURSIE MÓJ ANIOŁ
16 grudnia 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie XII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Mój Anioł. Tajemnica” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Starosty Krasnostawskiego.
W wydarzeniu udział wzięli: Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, Joanna Kawęcka Dyrektor MDK w Krasnymstawie, Elżbieta Patyk Dyrektor PBP, Marta Stelmaszczuk Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, jury konkursowe oraz rodzice, nagrodzone dzieci i młodzież.
Do części literackiej na konkurs zgłosiło się 157 uczestników z 63 placówek. Wśród nich znalazła się także uczennica klasy IV - Lidia Cichocka, która utworem „Anioł Lidii” zyskała uznanie jury i zdobyła wyróżnienie w kategorii poezja. Młoda adeptka literatury uhonorowana została nagrodą rzeczową oraz pamiątkowym dyplomem.
Serdecznie gratulujemy Lidii i czekamy na kolejne konkursowe sukcesy!
CHOINKO MA, CHOINKO MA…
To był ekscytujący dzień dla Sówek! Najpierw przygotowały miejsce dla Rodziców, a później z niecierpliwością wyczekiwały ich przyjścia. Niektórzy nawet Dziadków. W końcu nadszedł upragniony czas warsztatów świątecznych. Dzieci pochwaliły się własnym wykonaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Następnie, wspólnie ze swoimi bliskimi, zaproszonymi do sali przedszkolnej, miały okazję przy dźwiękach kolęd i pastorałek wykonać „choinkę na choinkę”- ozdobę świąteczną gotową do powieszenia na bożonarodzeniowe drzewko. Śmiechu i wspólnym rozmowom nie było końca, ale wszystkim przedszkolakom udało się wykonać pracę plastyczną pod czujnym okiem swoich bliskich oraz wychowawczyni, pani Moniki Sitarz- Janiuk.
12
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W GRUPIE SMERFÓW
Boże Narodzenie to magiczny czas. Chociaż śniegu za oknem nie widać, w sieleckim przedszkolu zagościła już świąteczna atmosfera. 13 grudnia w sali Smerfików odbyły się warsztaty plastyczne. Najpierw maluszki zaprezentowały krótki świąteczny występ. Następnie, pod czujnym okiem opiekunów, powstały piękne choineczki. Wspólnie spędzony czas to najlepszy prezent, jaki dziecko może otrzymać od rodzica. Żeby upamiętnić ten wyjątkowy dzień, wszyscy zebrani wzięli udział w zimowej sesji fotograficznej.
32
SPOTKANIE PREWENCYJNE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI
„Cyberprzemoc, zagrożenia w sieci i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 10 grudnia 2024r. w naszej szkole. Poprowadzili je st. asp. Katarzyna Kaszuba z Zespołu ds. Nieletnich Wydziału Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, asp. Paweł Stańkowski oraz st. post. Bartłomiej Król z Posterunku Policji w Żmudzi.
Celem było przeprowadzenie prelekcji z uczniami klas IV – VIII na temat cyberprzemocy i ogólnie pojętego bezpieczeństwa w sieci. Nasz gość st. asp. Katarzyna Kaszuba scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną na temat: „Zapobieganie cyberprzemocy i cyberprzestępczości”. Wyjaśniła, dlaczego jest ono tak niebezpieczne - kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjantka radziła, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślała, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania.
W drugiej części spotkania został poruszony temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji, przemocy i hejtu wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się, obowiązujących w szkole i poza nią. Wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu:
- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
- rejestrować filmików i zdjęć wbrew woli dziecka;
- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Wielokrotnie w trakcie spotkania funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Interencie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Uczniowie dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu.
Policjanci poinformowali również o kategoriach zagrożeń:
- kontakt z niebezpiecznymi treściami;
- kontakt z niebezpiecznymi osobami;
- z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc, hejt);
- uzależnienie od Internetu.
Uczestnicy byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez Funkcjonariuszy Policji. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.
Jak wiadomo, dla młodzieży z pokolenia e-Generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa, korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.
Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu młodzi ludzie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce.
Spotkanie zorganizowała pedagog pani Karolina Danilczuk.
MASKI TEATRALNE - ZAJĘCIA ZA KULISAMI
Wykonanie masek teatralnych było kolejną okazją na połączenie umiejętności plastycznych i teatralnych w ramach zajęć „Za kulisami”. Inspiracją do warsztatów były maski m.in. z antycznego teatru greckiego, w którym charakter postaci nadawały jej czyny i uczucia. Do dziś zachowały się maski tragiczne i komiczne o charakterystycznych wyolbrzymionych rysach twarzy, wskazujących konkretne emocje.
W czasie zajęć dzieci miały możliwość wyrażenia swoich emocji. Zarówno podczas części plastycznej jak i teatralnej, skupiły się na analizie stanów emocjonalnych, co sprzyja rozwijaniu własnej ekspresji i uczy empatii. Uczestnicy poprzez sztukę mogli wyrazić siebie. Praca plastyczna rozwijała umiejętności manualne, poszerzyła wiedzę z zakresu plastyki i tworzenia form przestrzennych, natomiast aktywność teatralna doskonaliła umiejętność pracy w grupie, rozwinęła zdolności społeczne i nauczyła podejmowania niewerbalnego dialogu. Uczniowie poznali również nową formę zabawy.
2
„GMINA LEŚNIOWICE – DBAMY O PRZYSZŁOŚĆ MŁODZIEŻY!” - zajęcia pozalekcyjne z pływania
Od początku listopada dzieci klas młodszych Szkoły Podstawowej w Sielcu w każdy czwartek wyjeżdżają na zajęcia pozalekcyjne z pływania, które są realizowane w ramach projektu „Gmina Leśniowice – dbamy o przyszłość młodzieży!” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 10.3 Kształcenie ogólne (typ projektu nr 3) Priorytetu X Lepsza edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Zajęcia mają za zadanie zaktywizować dzieci w zakresie nabycia i rozwijania umiejętności pływania, przełamać lęk przed głęboką wodą, wdrożyć dzieci do zachowania ostrożności podczas pobytu nad zbiornikami wodnymi. Mają również rozwijać poczucie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych, ale też uczyć jak przezwyciężać swoje słabości i uwierzyć we własne siły.
Projekt zakłada organizację 52 godzin zajęć sportowych z zakresu nauki pływania w strefie basenowej Chełmskiego Parku Wodnego.
W ramach projektu uczestnicy mają zapewnioną naukę i doskonalenie pływania pod opieką wykwalifikowanych instruktorów pływania, transport oraz opiekę doświadczonej kadry w trakcie dowozów i podczas pobytu na basenie.
31
Kolejna edycja programu ,,Umiem pływać” dobiegła końca! ️
27 listopada odbył się ostatni wyjazd na basen w ramach programu „Umiem pływać” finansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z lekcji pływania korzystało 45 uczniów klas I –III ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach oraz w Sielcu. Wspólne zajęcia na basenie pozwoliły nie tylko poprawić kondycję fizyczną, ale także przezwyciężyć początkowe lęki związane z wodą. Dzieci pod okiem wykwalifikowanych instruktorów ćwiczyły koordynację i technikę. Udział w projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania, ale także aktywnego spędzania czasu wolnego oraz wspaniałej zabawy i integracji.
11
ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY
„Hokus pokus czary mary, co się dzieje? Nie do wiary?
Hokus pokus czary mary, wyciągamy wszystkie gary!”
26 listopada sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Sielcu zamieniła się w miejsce magiczne, przepełnione zabawą, wróżbą i sympatyczną atmosferą. Tańce, śpiewy i zabawa towarzyszyły wszystkim przez cały czas. Najpierw andrzejkowym pląsom oddawali się młodsi, a tuż po nich na parkiet wkroczyła młodzież.
Pyszny słodki poczęstunek przygotowali dla nas rodzice, za co serdecznie dziękujemy.
59
W ODWIEDZINACH U DUCHA BIELUCHA
W poniedziałek 18 listopada dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sielcu wybrały się w odwiedziny do Ducha Bielucha w Chełmie. Wędrując podziemnymi, kredowymi korytarzami, spotkały bardzo przyjaznego chełmskiego duszka Bielucha. Obiecał spełnić wszystkie życzenia milusińskich, pogawędził chwilkę i oddalił się w ciemnościach. To było bardzo sympatyczne spotkanie. Dzieci natomiast z wrażenia zgłodniały, więc cała wesoła sielecka gromada udała się na obiad do restauracji McDonald’s.
5
KOPCIUSZEK W NOWEJ ODSŁONIE
25 listopada 2024 r. przedszkolaki z grupy „Sówki” oraz uczniowie klas I – III gościli w Chełmskim Domu Kultury. Dzieci miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Kopciuszek" zaprezentowany przez artystów Teatru Wrocławskiego „In art".
Publiczność odwiedziła świat, w którym wartościami nadrzędnymi są wrażliwość, empatia i pasja, gdzie nowoczesna baśń staje się inspiracją do odkrywania głębi ludzkiego serca.
Kopciuszek nie jest tylko skazaną na cierpienie służącą swojej macochy, lecz młodą dziewczynką pełną pasji do pisania listów i szukającą swojego miejsca w świecie, w którym wartości wewnętrzne są cenione bardziej niż zewnętrzny wygląd. Współczesny Kopciuszek nie czeka na cudowną wróżkę, lecz działa samodzielnie, inspirując się światem wokół siebie.
W trakcie spektaklu młodzi widzowie poznali historię, w której piękno wewnętrzne zostaje docenione przez samego księcia, szukającego księżniczki nie tylko o niepowtarzalnej urodzie, lecz także o bogatej duszy i sercu. Ta nowoczesna baśń ukazuje, że wartości takie jak miłość, przyjaźń i szacunek są ważniejsze od zewnętrznych pozorów.
Spektakl dostarczył młodym widzom wielu emocji, od radości po zdumienie i z pewnością pozostanie w ich pamięci na długo.
11
PROJEKT EDUACYJNY „EMP@TYCZNA KLASA”
W październiku 2024 r. nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do piątej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Emp@tyczna klasa”. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowanie na dany sposób zachowania.
W ramach projektu do realizacji są comiesięczne misje (#MisjaPaździernik2024 - „Tydzień Empatii” # Misja Listopad 2024 – „Dzień Życzliwości / Dzień Tolerancji).
W przeznaczonej na październik misji wykonaliśmy szereg działań, m.in. podczas indywidualnych i klasowych zajęć z pedagogiem szkolnym odbyły się warsztaty o empatii. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czym jest empatia?, Co to znaczy być człowiekiem empatycznym?
W klasach młodszych oraz w oddziale przedszkolnym uczniowie obejrzeli film pt. „W głowie się nie mieści -Empatia”, zaś w klasach starszych „Gdzie kryje się empatia?” Podczas zajęć uczniowie tworzyli mapy myśli o empatii, plakaty tematyczne oraz serca empatii oraz wzięli udział w zabawie pt. „Cichy Przyjaciel”, podczas której mieli okazję stać się dla kogoś Cichym Przyjacielem losując wybraną osobę z klasy i obdarowywać ją dobrymi uczynkami.
Zaś w listopadzie uczniowie naszej szkoły poszerzyli swoją wiedzą w temacie życzliwości, szacunku i zaufania. Na ścianie górnego korytarza zawisły kolorowe plakaty z inspirującymi, pozytywnymi i życzliwymi hasłami oraz gazetka na przypadający 16 listopada Dzień Tolerancji pod hasłem „Każdy inny – wszyscy równi”. Ponadto młodzież wzięła udział w warsztatach o tolerancji prowadzonych przez pedagoga szkolnego.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowanie włączyli się w realizacji tej misji.
Koordynatorem projektu są panie Karolina Danilczuk i Marzena Cyprys.
2
LEKCJA BIBLIOTECZNA
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia biblioteczne, których bohaterem był miś.
Ich celem było:
- ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka;
- zapoznanie uczniów z przygodami Kubusia Puchatka, Misia Uszatka;
- zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia.
Dzieci miały możliwość oglądania czasopism i książek o Kubusiu Puchatku oraz Misiu Uszatku. Wysłuchały przygód bohaterów, następnie wykonały pracę plastyczną. Chętnie opowiadały o swoich ulubionych zabawkach. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
11
ZAJĘCIA TEATRALNE „ZA KULISAMI”
Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważny, od najmłodszych lat kształtuje jego wyobraźnię oraz dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych w życiu.
W Szkole Podstawowej w Sielcu od listopada 2024 r. dla uczniów klas starszych rozpoczęły się zajęcia teatralne „Za kulisami”, które są realizowane w ramach projektu „Gmina Leśniowice – dbamy o przyszłość młodzieży!” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 10.3 Kształcenie ogólne (typ projektu nr 3) Priorytetu X Lepsza edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Zajęcia teatralne mają na celu pomóc nieśmiałym uczniom wyjść do innych, nadpobudliwym zaś opanować swoje emocje. Edukują, ale przede wszystkim jest to świetna zabawa. Podczas warsztatów uczestnicy będą ćwiczyć ruch sceniczny, emisję głosu, układy taneczne. Pierwsze kroki dzieci poczyniły już w trakcie uroczystej akademii przygotowanej z okazji obchodów 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas której recytowały wiersze i śpiewały patriotyczne pieśni. W trakcie trwania projektu nie tylko zaprezentują swoje role, ale również będą brały aktywny udział w tworzeniu scenografii oraz kostiumów. Dzięki przedstawieniom teatralnym, próbom, dzieci nauczą się samokontroli, odpowiedzialności za kolegę, koleżankę, szeroko pojętej pracy zespołowej. Zajęcia koła teatralnego to również jedna z form spędzania wolnego czasu, źródło przeżyć.
10
WDECH I WYDECH
Podczas listopadowych lekcji chemii w naszej szkole, klasy VII i VIII realizowały projekt „Wdech i wydech, czyli czyste powietrze”.
Uczniowie wykonywali doświadczenia chemiczne pozwalające wykryć składniki powietrza, przypominali sobie również sposoby ochrony powietrza, projektując kolorowe plakaty.
SPOTKANIE W STUMILOWYM LESIE – LEKCJA BIBLIOTECZNA
Dla uczniów klasy III w bibliotece przeprowadzono zajęcia w oparciu o książki o przygodach Kubusia Puchatka A. A. Milne.
Głównym celem spotkania była popularyzacja klasyki literatury dziecięcej, jak również wprowadzenie najmłodszych w świat książek poprzez zabawę.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć pozycje, które opowiadają o przygodach misia i jego przyjaciół.
W trakcie zabawy dzieci z zapałem wykonywały polecenia nauczyciela: rozwiązywały zagadki, łamigłówki. Następnie wykonały z plasteliny bohaterów ze Stumilowego Lasu.
Na koniec, tak jak za każym razem, spotkanie w bibliotece szkolnej uwieńczone zostało wypożyczeniem książki.
3
Archiwum Aktualności