Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, że historia to nie tylko nauka o przeszłości i nie polega ona jedynie na uczeniu się dat i wydarzeń. Wszystko zależy od naszego nastawienia! Czasami warto odejść od tradycyjnej metody poznawania dziejów i potraktować minione wydarzenia jako zagadkę detektywistyczną. Takie spojrzenie na historię pobudza wyobraźnię, a odkrywanie jej tajemnic sprawia wiele satysfakcji.
Z historią naprawdę można być na Ty! Właśnie z takiego założenia wyszli uczniowie klasy 7, którzy wraz z panią Edytą Tarajko dołączyli do ogólnopolskiego projektu historycznego „Nie było Polski, byli Polacy".
Niniejsze przedsięwzięcie ma na celu wskazać młodzieży, że w dobie rozbiorów – czyli w czasie, kiedy Polski na żadnej mapie nie znajdziemy - ludzie starali się żyć normalnie. Warto zaznaczyć, iż Polacy, jako naród, nie żyli tylko powstaniami, spiskami, literaturą „ku pokrzepieniu serc”. Każdy z ówczesnych Polaków, niezależnie pod jakim zaborem się znalazł, musiał funkcjonować – pracował, uczył się, zakładał rodzinę, miał przyjaciół, ubierał się, tańczył.
Dzięki udziałowi w tym projekcie edukacyjnym uczniowie będą mieli możliwość poznania innej strony historii, bardziej ludzkiej, spokojnej, naturalnej. Młodzież postara się znaleźć ciekawe materiały dotyczące mody i urody XIX wieku, sposobów kształcenia, podróży, jednym słowem – wszystkiego, co nie znajduje się na kartach szkolnych podręczników.
Prace rozpoczęły się jeszcze we wrześniu. Uczniowie zaprojektowali stronę tytułową książki, która powstanie dzięki współpracy szkół biorących udział w projekcie, a także podzielili się zadaniami na przyszłość. A jednak czegoś nam brakowało... Brakowało koncepcji i wiedzy o codziennym życiu naszych przodków.
Ale jak wiadomo: „dla chcącego, nic trudnego". Pomysłowa klasa 7 i tym razem znalazła rozwiązanie!
6 października, pod czujnym okiem nauczyciela, młodzież udała się do Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie na warsztaty muzealne: „Moja modna (pra)babcia - historia chełmskiego stroju ludowego. Spotkanie przygotowały i poprowadziły Panie: Ilona Sawicka, Małgorzata Podlewska-Bem.
Podczas wizyty w muzeum uczniowie obejrzeli wystawę etnograficzną „Powrót do przeszłości. Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego”, poznali lokalne tradycje, historię i kulturę regionu, dowiedzieli się o funkcjach stroju jako wyznacznika przynależności do warstwy społecznej. Zdobytą wiedzę młodzież mogła zweryfikować, rozwiązując karty pracy (krzyżówka, rebus itp.). Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Jeszcze raz dziękujemy Paniom za pomoc w opracowaniu zagadnień do projektu oraz za pamiątkowe magnesy.
Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Jabłońskiej - Wójt Gminy Leśniowice za udostępnienie gminnego autobusu.