• liczba odwiedzin: 24406
          • LEKCJA BIBLIOTECZNA U „ODKRYWCÓW”

          • 25 kwietnia przedszkolaki po raz pierwszy udały się na lekcję biblioteczną. Dzieci, podczas zajęć, wysłuchały bajki pt. „Kot w butach”, oglądały książki dostępne w bibliotece, rozpoznawały zagadki - cienie dotyczące bajek oraz zostały zaangażowane do działań plastycznych. Wykonały obrazek przedstawiający kotka. Na koniec  przedszkolaki wzięły udział w zabawach ruchowych.

            Zajęcia biblioteczne miały przede wszystkim  dać możliwość obcowania z książką, co jest niezmiernie istotne dla rozwoju myślenia, pamięci i mowy dziecka. 

            Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w lekcji i wykonały piękne prace.

          • DZIEŃ ZIEMI

          • Odpowiedzialność za kondycję naszej planety jest największym wyzwaniem ludzkości. Aby zainspirować młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sielcu do zainteresowania się wpływem człowieka na przyrodę, zorganizowano szkolne obchody Dnia Ziemi. 

            W celu przybliżenia naszym uczniom czym jest styl życia „zero waste”, wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na plakat propagujący ideę 5R. Klasy 4- 8 podjęły wyzwanie, jakim była gra „Ekologiczne podchody", pełna zagadek, szyfrów, ale też wymagająca kreatywności.

            Uczniowie starczych klas dzielili się swoją wiedzą z zakresu ekologii z młodszymi kolegami, prowadząc dla nich „Lekcje nieśmiecenia".

            Zadania wykonywane tego dnia pozwoliły zdobyć nową wiedzę z zakresu ekologii i przekonać się, jak ważna jest współpraca oraz wzajemna pomoc nawet pomiędzy klasami, które ze sobą rywalizują.

            Dzień zakończyliśmy rozdaniem nagród przyznanych w konkursach odbywających się w trakcie tego bardzo intensywnego i efektywnego dnia.

          • NIKOLA LAUREATKĄ ETAPU REGIONALNEGO XIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO – „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO O ZDROWIE DBAMY”

          • W dniu 11 kwietnia 2024 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej etapu regionalnego XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci organizowanego przez Placówką Terenową  KRUS w Chełmie.

            Celem konkursu, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci oraz zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

            Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Nikola Adamczuk została laureatką etapu regionalnego konkursu „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Dziewczynka wykazała nie lada pomysłowością i talentem plastycznym, wykonując pracę w formacie 2D, za co została nagrodzona dyplomem oraz plecakiem, który z pewnością posłuży na niejedną wycieczkę.

            Serdecznie gratulujemy!!!

          • „WODA ZDROWIA DODA! KLIMATYCZNE WYZWANIA”

          • W ramach edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia,  26 kwietnia  w naszej szkole były prowadzone zajęcia o tematyce „Woda zdrowia doda!”, według zaproponowanego scenariusza zajęć oraz w oparciu o udostępnione materiały edukacyjne POLENERGIA (plakaty, eduzeszyty). 

            Głównym celem zajęć, realizowanych w ramach lekcji „Woda zdrowia doda”, było przybliżenie dzieciom i młodzieży znaczenia wody w naszym życiu oraz uświadomienie wpływu regularnego picia wody na organizm człowieka, jak również zwrócenie uwagi i uwrażliwienie młodzieży szkolnej na budowanie postaw prozdrowotnych.

            Uczniowie utrwalili wiedzę jak należy oszczędzać wodę, racjonalnie ją wykorzystywać oraz uzdatniać, aby po raz kolejny czerpać korzyści z jej dobrodziejstwa.

          • CO TO JEST OLIMPIADA?

          • Uczniowie z klasy I, z okazji obchodów miesiąca bibliotek, uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych.

            „Olimpiada zwierząt” to ciekawa książka, która przybliża dzieciom znaczenie sportu. Na początek pierwszoklasiści zapoznani zostali ze słowem „olimpiada” oraz symbolami kół olimpijskich. Każdy kolor oznacza jeden z kontynentów, a ich połączenie świadczy o jedności i wspólnocie. Uczestnicy spotkania wykonali koła olimpijskie.

            Następnie dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania, dowiedziały się jakie są dyscypliny. Miały też okazję pochwalić się tym, jaki sport lubią oraz jaki chciałyby uprawiać.

            Spotkanie było pełne emocji. Na koniec ulepiły z plasteliny ulubione zwierzątko.

             

          • SMAKOSZE GOFRÓW

          • W piątek 19 kwietnia uczniowie klasy 3 podczas zajęć  z techniki wypiekali gofry. Kierując się przepisem i wskazówkami  przygotowali ciasto. Następnie było ono pieczone w gofrownicy, gdzie nabierało odpowiedniego koloru i kształtu. Zapach wypiekanych gofrów roznosił się po szkole. Wszyscy  z niecierpliwością czekali aż gofry będą wykonane. Gotowe wypieki udekorowane zostały według gustu i smaku owocami, bitą śmietaną, dżemem, cukrem pudrem. To było bardzo interesujące, praktyczne i „słodkie” doświadczenie, które przyniosło wiele radości i świetnej zabawy młodym kucharzom. 

          • WYRECYTOWALI PODIUM!!!

          • 18 kwietnia w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski „ZNAM WIERSZE POLSKICH POETÓW”.

            Nasza „recytatorska drużyna” zaprezentowała swój talent, zdobywając wszystkie szczeble podium. W kategorii klas IV – VI, wrażliwość na piękno języka ojczystego i zainteresowanie poezją zaprezentowali:

            • Kasia Hulkiewicz – I miejsce,
            • Hania Michalczuk i Vanessa Buczko – II miejsce,
            • Kuba Sak – III miejsce.

            W kategorii klas VII – VIII wyróżnienie zdobyła Zuzanna Bańka, która przybliżyła nam utwór Czesława Miłosza.

            Nagrody wręczyli: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, komisja konkursowa (Pani Monika Krajewska, Pani Katarzyna Wieczorek i Pan Jarosław Smalej) oraz Pani Diana Cichocka – koordynator konkursu.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom zmagań wielkiej odwagi i pięknej pasji, jaką jest poezja. Życzymy dalszych sukcesów!

            Opiekunem uczniów była pani Ewa Stańkowska.

          • PODRÓŻ DO TAJEMNICZEGO OGRODU

          • 15 kwietnia uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w spektaklu „Tajemniczy ogród”, wystawionym na deskach Chełmskiego Domu Kultury przez Katolicki Teatr Edukacji.

            Wyjazd był okazją, szczególnie dla piątoklasistów, aby przybliżyć sobie akcję powieści F. H. Burnett’a, którą już intensywnie czytają. Przy podniesionej kurtynie poznaliśmy losy dziewczynki o imieniu Mary, która traci rodziców i musi zamieszkać w mrocznym zamku pod opieką wuja Cravena. Początkowo sprawia liczne problemy, gdyż jest kapryśna i nieznośna. Kiedy odkrywa tajemnicze miejsce, zmienia swoje nastawienie do otaczającego świata i wspólnie z Colinem i Dickiem sprawiają, że tętni ono życiem. Ciężka praca i przyjaźń pomagają odnaleźć sens i radość.

            Każdy z nas ma czasami dylematy związane ze swoim życiem, ale kiedy odkryjemy dobroć i szlachetność, wszystko zmieni się z opuszczonego i zaniedbanego miejsca w bajeczny ogród.

            Wyjazd był też okazją do wspólnego spaceru i rozmów integracyjnych.

            Opiekunkami wyjazdu były panie Barbara Hulkiewicz, Magdalena Zańko i Ewa Stańkowska

          • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa.  Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

            Patrząc odrobinę szerzej, to cały kwiecień jest książkowym miesiącem.

            2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

            Uczniowie odwiedzili bibliotekę, wypożyczyli książki i rozmawiali o tym, czy warto czytać. Wykonali plakat, wysłuchali historii  książki „Tata Oli”.

            Następnie namalowali ulubionych bohaterów.

            Na koniec otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

          • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

          • We czwartek, 4 kwietnia 2024r., w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Leśniowicach odbył się Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach wzięły udział drużyny dziewcząt oraz chłopców ze szkół podstawowych z Sielca i Leśniowic. Turniej podzielony był na dwie kategorie wiekowe, uczniowie klas IV – VI oraz VII – VIII.

            Po losowaniu, które zadecydowało o miejscu w tabeli rozgrywek, rozpoczęła się emocjonująca walka o pierwsze miejsca. Po zaciekłej i wyczerpującej rywalizacji indywidualnej w  kategorii chłopców klas VII – VIIII miejsce-zajął Samuel Szymański, II miejsce - Krystian Mróz, III miejsce – Szymon Rejman. W tej samej kategorii wiekowej wśród dziewczynek I miejsce wywalczyła Martyna palonka, II miejsce – Oliwia Łygas, III miejsce - Marlena Sitarz. W kategorii klas IV – VI chłopców I miejsce zajął Kacper Krzyszczak, II miejsce – Krystian Nitrepski, III miejsce - Jakub Plewiński, zaś wśród dziewczynek I miejsce zajęła Nikola Szymańska, II miejsce – Agata Prucnal, III miejsce – Katarzyna Hulkiewicz.

            Nad sprawną organizacją zawodów i poprawnością rozgrywanych meczów czuwała pani Magdalena Zańko oraz pan Grzegorz Skrzypa

            Na zakończenie turnieju wręczone zostały dyplomy medale i nagrody dla zwycięzców oraz dla szkół. Nagrody wręczali: pani Beata Kapeluszna- Prezes Zarządu LSOS, pani Ewa Nafalska Zalewa – Dyrektor SP w Leśniowicach oraz pan Piotr Janiuk – Dyrektor SP w Sielcu/ Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • ZABAWA W TEATR KUKIEŁKOWY

          • Zabawa w teatr jest najbardziej twórczą i rozwijającą zabawą, dlatego uczniowie klasy V na lekcji języka polskiego postanowili się po prostu pobawić. Nim do tego doszło, na zajęcia techniczne przygotowali kukiełki znanych postaci mitologicznych. Nie zabrakło najpotężniejszego ze wszystkich bogów Zeusa, Syzyfa wtaczającego głaz, przykutego do skały Prometeusza, a także Pandory obdarowanej tajemniczą puszką. Aby scenariusz teatrzyku nie był oczywisty, do akcji wkroczyli również bohaterowie znanego wszystkim serialu, czyli Ojciec Mateusz i nieustraszony policjant Mietek.

            To było doskonałe podsumowanie lekcji o tematyce mitologicznej!

          • TEN, KTÓRY NIE POPEŁNIŁ GRZECHU, UMARŁ ZA SŁABYCH I GRZESZNYCH

          • Przeżywając czas Wielkiego Postu, odkrywaliśmy miłość Boga do człowieka. Pan Jezus, Syn Boży, który przyszedł na świat, aby pokazać ludziom, jak bardzo Bóg kocha człowieka, musiał wiele wycierpieć. Ten, który nie popełnił grzechu, umarł za nas, słabych i grzesznych na drzewie krzyża, na taką śmierć w czasach Jezusa skazywano największych grzeszników. Jednak historia życia Pana Jezusa na ziemi nie kończyła się tym smutnym wydarzeniem - Jego śmiercią i złożeniem ciała do grobu. Ono tylko poprzedzało najradośniejsze, najwspanialsze zmartwychwstanie.

            27 marca spotkaliśmy się w naszej szkole, aby odkryć i przeżyć te wydarzenia wspólnie. Byli z nami zaproszeni goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, Pani Ewelina Śliwińska – Prokop – Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pani Magdalena Głowacka - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, Pani Justyna Adamczuk – i Pani Żaneta Słowianek – przedstawicielki Rady Rodziców oraz księża uczący w naszej szkole – Ks. Andrzej Sereda- proboszcz parafii NNMP w Kumowie i Ks. Tomasz Atras – wikariusz. W tym wyjątkowym okresie przedświątecznym nie mogło zabraknąć życzeń.

            Uroczystość przygotowali katecheci z naszej szkoły.

          • 22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

          • W tym roku uczniowie z klas VII i VIII podczas lekcji fizyki i chemii uczcili Dzień Wody. Ósmoklasiści przeprowadzili doświadczenia udowadniając, że woda to najlepszy rozpuszczalnik. Klasa VII  obejrzała filmy. Pierwszy to zabawna animacja, obrazująca strategiczne znaczenie tego surowca, a drugi przedstawił problem nadmiernego używania wody butelkowanej. Stał się pretekstem do wykonania grafiki, zachęcającej do spożywania wody bez mikroplastiku. A czy jest to możliwe? Dyskusja, jaka odbyła się w trakcie zajęć, niestety nie napawa optymizmem, ale jest krokiem milowym w postrzeganiu dobrobytu, jaki niesie nam postęp cywilizacyjny.

            Cała społeczność szkolna mogła sobie przypomnieć o tym, że należy oszczędzać wodę i w jaki sposób to robić z plakatów, które ozdobiły szkolne korytarze. Pamiętajmy, woda to nasz największy skarb, życie bez wody jest niemożliwe!

          • LEKCJA LOGOPEDYCZNA W KLASIE III, CZYLI CIEKAWOŚĆ KLUCZEM DO SUKCESU!

          • 25 marca uczniowie klasy III gościli w swojej sali logopedę szkolnego. Celem spotkania była przede wszystkim rozmowa o tym, czym zajmuje się ten specjalista oraz prezentacja akcesoriów niezbędnych do jego codziennej pracy. Ciekawość dzieci musiała zostać zaspokojona, gdyż same zaprosiły logopedę na swoje zajęcia. Podczas nich swobodnie korzystały z różnych gier oraz dowiedziały się, jakie są domowe sposoby na doskonalenie swojej wymowy, a także aparatu artykulacyjnego. Na koniec zajęć wszyscy zostali nagrodzeni. To na pewno nie było ostatnie spotkanie w tym składzie!

          • SUKCES JANKA W PRZEGLĄDZIE PIEŚNI POWSTAŃCZEJ W WOJSŁAWICACH

          • 19 marca 2024 roku odbył się finał XXIII Powiatowego Przeglądu Pieśni i Poezji Powstańczej i Patriotycznej w Wojsławicach. Był on doskonałą okazją do prezentacji talentów literackich oraz wokalnych i instrumentalnych uczniów ze szkół podstawowych powiatu chełmskiego.

            Przegląd, którego tradycja pielęgnuje pamięć o historii Polski, organizowany jest co roku przez Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach.

            Miło nam poinformować, że w kategorii soliści klas I – III na podium stanął Janek Głowacki z klasy III, zajmując drugie miejsce. Uczeń naszej szkoły po raz kolejny zaprezentował szeroki wachlarz swoich umiejętności i talentu, co napawa nas radością i dumą.

            Gratulujemy naszemu soliście sukcesu i czekamy na kolejne!

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

          • 22 marca 2024 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmie przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.

            Konkurs  ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Szkołę Podstawową w Sielcu reprezentował uczeń klasy V Wojciech Lisowski, który został wyróżniony kartą podarunkową do Martes Sport. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

            Opiekunem ucznia była pani Monika Krajewska.

          • ZEMSTA W CHEŁMSKIM DOMU KULTURY

          • W miniony piątek uczniowie klas VI – VIII wraz z wychowawcami mieli przyjemność uczestniczenia w spektaklu teatralnym Zemsta, który odbył się w Chełmskim Domu Kultury.

            Musical w wykonaniu Teatru Muzycznego FORTE rozbawił publiczność do łez. Interesująca, pełna zwrotów akcji fabuła sprawiła, że uczniowie śledzili poczynania aktorów z zapartym tchem. Ponadczasowa tematyka skorelowana z imponującymi i inspirującymi tekstami piosenek z przepięknym, poruszającym podkładem muzycznym orkiestry symfonicznej podkreśliły to, co w komedii Fredry najważniejsze.

            Po skończonym spektaklu wszyscy przyznali jednogłośnie, że Zemsta to klasyka gatunku, a Aleksander hrabia Fredro to mistrz ciętych ripost i nieoczekiwanych zwrotów akcji!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA – DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI W NASZEJ SZKOLE!

          • Mam skarpetki nie do pary.

            Powiesz pewnie: NIE DO WIARY!

            Lecz nie wszystkie życia dary.

            Muszą siebie łączyć w pary!.

             

            Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie naszej szkoły założyli 21 marca kolorowe skarpetki – „nie do pary”.

            Celem akcji, która zagościła w tym roku w murach naszej szkoły, było uświadomienie uczniom, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby, jak osoby zdrowe. Ci ludzie oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji.

            Data 21 marca nie jest przypadkowa – osoby z tą chorobą w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy zamiast dwóch. W tym dniu chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak, jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka. Budzenie świadomości, empatii, zrozumienia drugiego człowieka oraz otworzenie się na świat powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat.

            Drobne gesty mają znaczenie!

            Koordynatorem tego dnia była pani Karolina Danilczuk.