• liczba odwiedzin: 24391
          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

          • Wiosna to czas, kiedy wszystko

            budzi się do życia,

            świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

             

            21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.

            Uczniowie klas I-VII pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała klasowe Panie Wiosny oraz układy taneczne.

            Po trzech  lekcjach nauki prowadzonych przez uczniów klas VII i VI  rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Pierwszym punktem programu było przygotowanie w klasach Pani Wiosny oraz układu tanecznego. Następnie zaproszono wszystkich uczniów z wychowawcami na salę gimnastyczną w celu prezentacji klasowych. Ze szczególnym aplauzem został przyjęty konkurs pt. „Pani Wiosna”, w którym przedstawiciele klas zaprezentowali swoje pomysły na Panią Wiosnę. Zwycięzcami konkursu zostały wszystkie klasy, więc otrzymały nagrody! Drugim punktem programu  był   quiz na temat „Wiosny”. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta był wspólny taniec belgijski na  boisku szkolnym.

            Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.

            Samorząd Uczniowski oraz całe nowe grono pedagogiczne wykazało się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie. Ponadto uczniowie, przystępując do wyjątkowej akcji Dzień bez plecaka udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w samochody  dziecięce, kolumny głośnikowe, wiklinowe kosze, walizki, torebki damskie czy kosze sklepowe. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.

            Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie SU: panie Paulina Głaz- Szozda,  Karolina Danilczuk i Marzena Cyprys.

             

             

          • DZIŚ NADESZŁA W KOŃCU WIOSNA, PORA PIĘKNA I RADOSNA! 🪻🌷🌼🌞

          • Dzieci z grupy Leśne Krasnoludki również uczciły pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tym razem zaprosiły mamusie i tatusiów do wspólnego świętowania.

            Maluchy zaprezentowały dla zebranych gości montaż słowno - muzyczny o tematyce wiosennej. Za stronę literacką przedstawienia odpowiadała pani Ewelina, zaś oprawę artystyczną przygotowały panie Basia i Iwona. Utwory, które zostały wykorzystane, pochodzą ze szkolenia „Nutki Dla Smyka".

            Po występie odbyły się krótkie warsztaty plastyczne. Krasnoludki z pomocą rodziców wykonały piękne zajączki i kurczaczki.

            Oby więcej takich miłych spotkań!

          • WIOSNA, ACH TO TY!

          • Pierwszy dzień wiosny w grupie Małych Odkrywców upłynął na zadaniach, jakie miała dla nas Pani Wiosna: wykonanie plakatu powitalnego, zachęcającego nową porę roku do przyjścia w progi naszej sali oraz zorganizowanie przedszkolnego ogródka na parapecie 😉. Z ochotą posialiśmy dziś samodzielnie rzeżuchę oraz szczypiorek, farby również poszły  ruch –  Pani Wiosna może bez ociągania się zawitać w nasze skromne progi!

            Zajęcia przygotowała pani Monika Sitarz – Janiuk.

          • DZIEŃ LICZBY π – ŚWIĘTO MATEMATYKI W SZKOLE

          • „…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

            No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”

            Liczbę π (Pi) wymyślili 4 tysiące lat temu Babilończycy. Już wtedy starożytni rachmistrzowie zauważyli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego – a mianowicie że ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku. Jeśli podzielimy obwód koła przez jego średnicę, to niezależnie od tego, jak duże czy też małe koło weźmiemy, zawsze otrzymamy ten sam wynik – czyli ok. 3,14. Magiczną liczbę nazwano Pi, zaś jak się okazało, miała ona odegrać ważną rolę w życiu człowieka, znajdując swoje zastosowanie nie tylko w matematyce, ale także w fizyce, budownictwie  i mechanice. To dzięki niej możemy obliczyć m.in. obwód i pole koła, objętość kuli, stożka oraz walca. Jako pierwszy wartość liczby Pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. – dziś znamy już więcej niż 12 bilionów miejsc po przecinku liczby π.            

            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas IV – VIII przyłączyli się do świętowania, przygotowując prace plastyczne „Liczba PI”, własne miasto, rebusy oraz łańcuchy rozwinięcia liczby π. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie dowiedzieli się wiele ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi, rozwiązywali krzyżówkę matematyczną, której hasłem była liczba π. Przekonali się również, że liczba Pi, to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy – w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie.

            Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

            Koordynatorem tego dnia była pani Sylwia Tomaszewska.

          • WYCIECZKOWY DZIEŃ KOBIET

          • Klasy IV ,V oraz VI ze Szkoły Podstawowej w Sielcu Dzień Kobiet świętowały na wycieczce w Chełmie. Rozpoczęły od zwiedzania schronu przeciwatomowego znajdującego się pod budynkiem chełmskiego „Gmachu”. Takich miejsc prawdopodobnie w Polsce już nie ma albo są unikatem. Sprzęty zainstalowane w nim w latach 70. i 80. nadal działają, a pomieszczenia wyglądają tak, jakby zatrzymał się w nich czas. Niesamowite!

            Po niezwykłej lekcji historii przyszedł czas na pizzę i seans filmowy. To był naprawdę wyjątkowy Dzień Kobiet!

            Uczniom towarzyszyły wychowawczynie: pani Sylwia Tomaszewska, pani Magdalena Zańko i pani Barbara Hulkiewicz.

          • ZAPAMIĘTAJ SOBIE, DZISIAJ JEST DZIEŃ KOBIET!

          • W naszym przedszkolu w Sielcu również małe kobietki świętowały swój dzień. Mali Odkrywcy, wspólnie z Leśnymi Krasnoludkami, bawili się wesoło, tańcząc i śpiewając. Nie zabrakło też zdjęć z rekwizytami oraz pysznego poczęstunku przygotowanego przez Mamy przedszkolaków. Wszyscy radośnie obchodzili Dzień Kobiet, który przecież jest tylko raz do roku! Zabawy i piosenki przygotowały panie Barbara Skierewska i Iwona Kokoszka.

          • DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

          •  Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

             Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.

            8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza i jak co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki, przygotowane przez uczniów.

            Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych  w Twym życiu zdarzeń… - tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni Paniom i Koleżankom.

            Po zakończeniu części oficjalnej, ósmoklasiści zaprosili wszystkie koleżanki do wspólnej zabawy.  Chłopcy  przygotowali  konkurencje, w których  dziewczęta mogły wykazać się wiedzą i sprytem.

            Wszystkie uczestniczki poradziły sobie z  zadaniami śpiewająco, wykonując je w stu procentach. 

            Dzięki bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny. 

            Spotkanie przygotowali uczniowie klasy VIII pod kierunkiem wychowawczyni – pani Edyty Tarajko.

          • „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

          • 4 marca 2024 roku odbyły się gminne eliminacje Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu pożarnictwa,  udzielania pierwszej pomocy i historii pożarnictwa. W kategorii grup starszych pierwsze miejsce zajął uczeń klasy V Szkoły Podstawowej w Sielcu - Wojciech Lisowski.

            Gratulujemy i już teraz trzymamy kciuki za Wojtka, który wkrótce będzie reprezentował gminę w eliminacjach powiatowych.

            Do konkursu uczniów przygotowywała pani Monika Krajewska.

          • STRZELCY WYBOROWI Z KLASY VIII

          • 1 marca w  ZSCKR w Siennicy Różanej odbył się I Turniej  Szkół Podstawowych w Strzelectwie Wirtualnym. W wydarzeniu wzięło udział 12 szkół podstawowych z powiatu krasnostawskiego i chełmskiego. Do turnieju każda szkoła mogła zgłosić czterech uczestników.

            Nasi reprezentanci to Maciej Sobczyński - dowódca zespołu, Szymon Rejman, Karol Bajko oraz Hubert Sitarz.

            Celem konkursu było  popularyzowanie wśród młodzieży idei klas wojskowych jako oferty edukacyjnej, a także kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Ponadto propagowanie wśród młodzieży sprawności fizycznej, zdrowego stylu życia i rozwijania zainteresowań oraz umiejętności obronnych w zakresie strzelania z broni krótkiej i długiej.

            Zawody podzielone zostały na 4 konkurencje: strzelanie na celność i skupienie z pistoletu, strzelanie na celność i skupienie z karabinu, strzelanie do celu ruchomego z pistoletu, strzelanie sytuacyjne w fabryce z karabinu. Drużynowo nasi uczniowie zdobyli 1345 punktów!

            Rywalizacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie, a wszyscy zawodnicy wykazali się profesjonalizmem. Koleżeńskie zmagania do ostatniej chwili trzymały wszystkich w napięciu. Emocje rosły z minuty na minutę.  Żadne słowa nie oddadzą radości i euforii, która ogarnęła naszych uczniów w chwili ogłoszenia, że puchar za zajęcie I miejsca wędruje do Szkoły Podstawowej w Sielcu!

            Opiekunem drużyny strzeleckiej była wychowawczyni Edyta Tarajko.

          • „ZABRALI NAS JAK PTAKI Z GNIAZDA"

          • 10 lutego 1940 roku, podczas mroźnej nocy, do polskich osadników, leśników i przedstawicieli życia gospodarczego wkroczyły grupy operacyjne NKWD z rozkazem dostarczenia do oczekujących na stacjach kolejowych bydlęcych wagonów, tak zwanego niebezpiecznego elementu.  Około 140 tysięcy Polaków zostało deportowanych do północnych regionów ZSRR do ciężkiej katorżniczej pracy w syberyjskiej tajdze.

            W ramach utrwalenia i pogłębienia wiadomości na temat zsyłek i deportacji,  w  klasie 8 został zrealizowany cykl zajęć w oparciu o autorskie scenariusze pani Edyty, które powstały przy współpracy ze Związkiem Sybiraków w Warszawie w ramach realizacji zadania „Na nieludzkiej ziemi – digitalizacja i upowszechnienie kwestionariuszy i wspomnień Sybiraków zesłanych w latach 1939-41” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Lekcje dotyczyły historii zsyłek i deportacji, ale przede wszystkim miały na celu pokazanie młodzieży możliwości wykorzystywania w nauce zbiorów archiwów dostępnych online. Młodzież zapoznała się z kilkoma serwisami umożliwiającymi przeszukiwanie zbiorów archiwów, w tym z portalem https://zbioryspoleczne.pl/ .

          • PROJEKT „GRAJ Z NAMI W ZIELONE”

          • Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, 

            pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

             

            Nasza szkoła bierze udział w Projekcie ekologicznym „Graj z nami w zielone", którego organizatorem jest Polenergia. W ramach realizacji projektu otrzymaliśmy EDUskrzynkę, którą wykorzystujemy m.in. na lekcjach techniki czy zajęciach świetlicowych. Uczniowie dzięki temu mogą rozwijać swoje zainteresowania elektroniką.

            Nauka staje się efektywna wtedy, gdy wiąże się z doświadczeniem. EDUskrzynka to gotowe laboratorium w pudełku, które jest świetnym narzędziem dla dzieci i młodzieży w szkołach.

            W każdej skrzynce znajduje się zestaw przyrządów do przeprowadzenia kilkunastu eksperymentów takich jak:

            - Energooszczędny kolor.

            - Nietypowe ogniwo słoneczne.

            - Ciepło czy jasno?

            - Większa sprawność to oszczędność.

            - Turbina wiatrowa.

            - Stan oczekiwania.

            - Prądnica.

            EDUskrzynka to źródło niekończącej się zabawy i nauki. 

            Szkolnym koordynatorem akcji jest pani Alicja Sędłak.

          • DZIEŃ WALKI Z DERPESJĄ

          • DEPRESJA MOŻE DOTKNĄĆ KAŻDEGO. BEZ WZGLĘDU NA WIEK, WYNIKI W NAUCE, POPULARNOŚĆ, LICZBĘ ZNAJOMYCH NA FACEBOOKU.

             

            W dniu 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji, jej objawów i zachęcanie do podejmowania leczenia.

            Depresja to podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Bardzo często to właśnie w szkole rozpoznawane są jej pierwsze objawy u młodych ludzi. 

            Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia poprzez zorganizowanie przez Samorząd Uczniowski „Blue Monday”, najbardziej depresyjnego dnia w roku. Społeczność naszej szkoły ubrała się na niebiesko, zaś uczniowie klas VII, V i VI uczestniczyli w warsztatach i indywidualnych zajęciach przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego. 

            Koordynatorem wszystkich działań była pani Karolina Danilczuk, pedagog szkolny.

          • BIGOS NA POLSKIM?! O TYM, JAK UCZCILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Dla uczczenia święta języka ojczystego uczniowie naszej szkoły przez kilka dni wykonywali różnorodne i inspirujące zadania. Najciekawszym z nich okazało się układanie „bigosu literackiego”, czyli utworu, głównie w formie poematu, skompilowanego w całości z cytatów innych utworów, najczęściej znanych i łatwo rozpoznawalnych. Na warsztat w klasach IV – VI wzięto m.in. „Rzepkę” ­i „Lokomotywę” Juliana Tuwima, zaś w klasie VII poezję Wisławy Szymborskiej.

            Uczniowie klasy VIII poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną.  Uczestniczyli także w zabawach z językiem,  gimnastykowali swój język, próbując  recytować „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje.  Na koniec uczniowie zaprojektowali plakat dotyczący ciekawostek  języka ojczystego.

            Szóstoklasiści wcielili się w role nauczycieli i z małą pomocą polonistki sprawdzi­­li dyktanda, które wcześniej napisali. To było niebywałe przeżycie.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły  w bardzo miłej i atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie  uświadomili sobie, iż język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

            Dzięki akcjom przeprowadzonym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mogliśmy jeszcze bardziej rozwinąć swoje kompetencje językowe i komunikacyjne, a także zrozumieć, jak niezwykle ważna jest ochrona dziedzictwa językowego, zwłaszcza w dobie zapożyczeń.

            Organizatorkami przedsięwzięcia były panie: Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.

          • MAMY MISTRZÓW PIĘKNEGO CZYTANIA!

          • 21 lutego nasi reprezentanci uczestniczyli w II Gminnym Konkursie Pięknego Czytania, który został zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach oraz Gminną Biblioteką Publiczną.

            Jury w składzie: pani Wanda Jaroszczuk - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, pani Beata Kapeluszna - Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego oraz pani Anna Kowal - była dyrektor Szkoły Podstawowej w Rakołupach miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż poziom czytelniczych zmagań był naprawdę wysoki.

            Nasi uczniowie spisali się na medal! Jakub Sak z klasy V i Anna Popielnicka z klasy VII otrzymali zaszczytne tytuły Mistrzów Pięknego Czytania w swoich kategoriach wiekowych. Opiekunem była pani Ewa Stańkowska.

            Pozostali uczestnicy również wykazali się nieprzeciętną umiejętnością czytania. Byli to: Antoś Michalczuk z kl. I, Oskar Porzuc, Mikołaj Józefek z kl. II, Sandra Szłapak, Lidia Cichocka z kl. III, Hania Michalczuk, Vanessa Buczko z kl. V, Zuzanna Bańka i Patrycja Kluga z kl. VII oraz Ania Jachimczak z kl. VIII. Dzieci szlifowały czytelniczy warsztat pod okiem pań: Beaty Bańki, Eweliny Trubacz, Alicji Sędłak i Moniki Krajewskiej.

            Chociaż w każdej kategorii konkursowej mistrz mógł być tylko jeden, nikt nie wrócił do domu z pustymi rękoma. Pani Wójt Joanna Jabłońska wręczyła dyplomy i nagrody zarówno laureatom, jak i pozostałym uczestnikom.

            Wielkie brawa dla wszystkich, którzy odważyli się wziąć udział w czytelniczych zmaganiach!!!

          • NIE SAMĄ NAUKĄ SZKOŁA ŻYJE - „DZIEŃ DZIWAKA” W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 16 lutego w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Dziwaka”, który odbył się w ramach akcji „Zgrana klasa”. Został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas 4-8 mieli wyglądać „dziwnie”, czyli inaczej niż zawsze. W tym dniu wykazali się bardzo dużą kreatywnością w wyborze stroju. Ci, którzy w tym dniu nie byli przebrani, podziwiali Dziwaków za fantazję, styl, a przede wszystkim za odwagę. Dobry humor udzielał się wszystkim.

            Pomysłodawcami akcji są panie: Karolina Danilczuk, Paulina Głaz- Szozda i Marzena Cyprys.

             

          • POCZTA WALENTYNKOWA, CZYLI WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

          • Dzień Świętego Walentego

            To dzień dobry dla każdego!

            W tym dniu wszyscy to wyznają,

            że chcą kochać i kochają!

            14 lutego obchodzimy walentynki. Jest to wyjątkowy dzień - czas okazywania, wyrażania miłości, sympatii, przyjaźni, jak i życzliwości. W naszej szkole nie zapomniano o tym święcie. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Każdy mógł wrzucić swoją walentynkę do przygotowanego pudełka. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, pudełko zapełniło się po brzegi. Bądźmy dla siebie mili, życzliwi każdego dnia, nie tylko od święta!

          • WALENTYNKOWE LICZENIE

          • Mali Odkrywcy świętowali Walentynki matematycznie: utrwalali nowo poznaną cyfrę 8 podczas zajęć gimnastycznych, segregowali i układali walentynkowe kształty według schematu. Serca walentynkowe potrzebowały dopasowania, dlatego pasujące do siebie cyfry umieszczone na połówkach serduszek przyklejone zostały na niebieskich kartonach. Powstała piękna praca plastyczna - „Serduszkowe niebo”.

            Był to ekscytujący, pełen wrażeń dzień w grupie!

          • AKTYWNIE I BEZPIECZNIE W FERIE

          • Ferie zimowe są po to, by odpoczywać, bawić się, rozwijać swoje zainteresowania,  a także po to, aby „naładować akumulatory" do dalszej pracy.  A jak wiadomo, nic tak nie relaksuje jak woda! 8 lutego uczniowie naszej szkoły pojechali do Chełmskiego Parku Wodnego, gdzie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania, a także oddać się zabawom i harcom wodnym. Dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji: basenu sportowego i rekreacyjnego, zjeżdżalni, jacuzzi. Do dyspozycji były również deski do pływania i piłki. Czas spędzony na basenie – 2 godziny – minął bardzo szybko.

             Ale to nie koniec przygód. Gdyż czekały na nas jeszcze warsztaty pieczenia pizzy i kręgle.

            Pizzę kochają wszyscy, niezależnie od wieku. Chociaż wszyscy kosztowali jej wiele razy, niewielu miało okazję stworzyć własną. W Champion Pub kucharze podzieli się wiedzą i tajnikami powstawania pizzy. Podczas organizowanych warsztatów każdy uczestnik zajęć  mógł stworzyć swoją autorską pizzę z indywidualnym doborem dodatków.  Ech.. co to były za emocje! Ta pasja i zaangażowanie. A efekt końcowy? Naszym zdaniem wyszło po mistrzowsku! Gotowe pizze nie tylko prezentowały się wyśmienicie, ale smakowały wybornie.

            Po przerwie na posiłek udaliśmy się do sali bowlingu. Kręgielnia była wspaniałą rozrywką dla  wszystkich dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas.

            Ten dzień był  bardzo udany !

            Opiekunami w czasie wyjazdu były panie: Barbara Hulkiewicz, Weronika Jaworska,  Edyta Tarajko oraz pan Tomasz Wielopolski.