Dla uczczenia święta języka ojczystego uczniowie naszej szkoły przez kilka dni wykonywali różnorodne i inspirujące zadania. Najciekawszym z nich okazało się układanie „bigosu literackiego”, czyli utworu, głównie w formie poematu, skompilowanego w całości z cytatów innych utworów, najczęściej znanych i łatwo rozpoznawalnych. Na warsztat w klasach IV – VI wzięto m.in. „Rzepkę” i „Lokomotywę” Juliana Tuwima, zaś w klasie VII poezję Wisławy Szymborskiej.
Uczniowie klasy VIII poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną. Uczestniczyli także w zabawach z językiem, gimnastykowali swój język, próbując recytować „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Na koniec uczniowie zaprojektowali plakat dotyczący ciekawostek języka ojczystego.
Szóstoklasiści wcielili się w role nauczycieli i z małą pomocą polonistki sprawdzili dyktanda, które wcześniej napisali. To było niebywałe przeżycie.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie uświadomili sobie, iż język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Dzięki akcjom przeprowadzonym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mogliśmy jeszcze bardziej rozwinąć swoje kompetencje językowe i komunikacyjne, a także zrozumieć, jak niezwykle ważna jest ochrona dziedzictwa językowego, zwłaszcza w dobie zapożyczeń.
Organizatorkami przedsięwzięcia były panie: Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.