• liczba odwiedzin: 24712
          • WIELKI KIERMASZ SŁODKO – SŁONY W NASZEJ SZKOLE URZĄDZONY

          • Mamy siły swe złączyły,

            wielki kiermasz urządziły.

            Pyszne ciacha ustawiły,

            pizzę nawet załatwiły.

            Już od rana się krzątały,

            wszystko pięknie szykowały.

            A łakocie – przyznać muszę –

            zachwyciły moją tuszę.

            Wszystko takie pyszne było,

            brzuszkom radość wnet sprawiło.

            A co z tego wynikało?

            - Kasy w szkole przybywało!

             

            Swoimi wypiekami kiermasz wsparły Panie: Justyna Adamczuk, Żaneta Słowianek, Natalia Czach, Sylwia Michna, Edyta Szłapak, Wioleta Marczenko – Buda, Natalia Skowron, Paulina Lachowska, Izabela Nowak,  Paulina Iwaniszczuk, Iwona Czapska, Agnieszka Jachimczak, Jadwiga Pokrzycka, Ewelina Józefek. DZIĘKUJEMY!

            Nie możemy zapomnieć również o Pizzerii San Marino oraz o Sklepie spożywczo – przemysłowym w Sielcu. DZIĘKUJEMY!

            Dzięki wspaniałej inicjatywie nasz budżet powiększył się o 1165 zł.

          • UROCZYŚCIE ŚLUBOWALI

          • „Teraz już z honorem

            ślubować możemy,

            Jak się w szkole zachowywać

            doskonale wiemy".

             

            31.10.2023r. dziewięcioro dzieci z klasy I złożyło uroczyste ślubowanie, przez co stało się  pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Sielcu.

            Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas: Pani Joanna Jabłońska- Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna - Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo - Samorządowego, Pani Ewelina Śliwińska- Prokop - Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pan Wiesław Wierzchoś - Przewodniczący Rady Gminy, Radni,  ks. Andrzej Sereda – Proboszcz Parafii NNMP w Kumowie, Pani Justyna Adamczuk- Przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice pierwszoklasistów, dzieci grup przedszkolnych oraz edukacji wczesnoszkolnej wraz  z wychowawcami oraz delegacje klas IV- VIII.

            Dyrektor Pan Piotr Janiuk dokonał aktu pasowania, a Pani Joanna Jabłońska, na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne.

            Pierwszoklasiści całą uroczystość uświetnili częścią artystyczną, udowadniając swoją gotowość do złożenia ślubowania. Każdy uczeń przedstawił się widowni, prezentując swoje talenty oraz mocne strony osobowości, oczywiście w sposób humorystyczny. Nieobce były pierwszakom zasady dobrego zachowania w szkole, jak również znajomość zasad ruchu drogowego. Przerywnikami w recytacjach były piosenki, tańce oraz zabawy ruchowe.

            Pierwszaki trwały w zachwycie z niespodzianek w postaci prezentów otrzymanych od wszystkich obecnych na tej uroczystości, za co z całego serca najpiękniej jak potrafiły podziękowały.

            Rodzice z tej okazji przygotowali dla swoich pociech i zaproszonych gości słodki poczęstunek.

            Nad całością przygotowań czuwała wychowawczyni klasy I Pani Beata Bańka.

          • JASIEK LAUREATEM KONKURSU PLASTYCZNEGO!!!

          • 26 października 2023 r., w PT KRUS w Chełmie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz". To hasło kolejnej z kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, której celem było wskazanie  zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych, sposobów ich likwidowania, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem.

            Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w tym przedsięwzięciu, odnosząc sukcesy. W bieżącej edycji bardzo wysoko oceniono pracę naszego ucznia.

            Laureatem II miejsca w kategorii klas 0 - IV został Jan Głowacki z klasy III, który odebrał wspaniałe nagrody oraz pamiątkowy dyplom. 

            Serdecznie gratulujemy Jasiowi kolejnego sukcesu i czekamy na kolejne!

          • KONKURS PLASTYCZNY „ULOTKA SKO”

          • „Każde dziecko dobrze wie,

            że oszczędzanie w SKO opłaca się.

            Więc zbiera grosik po grosiku

            w szkolnym sejfiku.

            A SKO pieniążki pomnoży,

            dziecko na rower odłoży.”

             

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu nie tylko chętnie oszczędzają pieniądze, ale również  biorą udział w konkursach, organizowanych przez Bank Spółdzielczy w Leśniowicach. Dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym „Ulotka SKO”.

            W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-III) ex aequo I miejsce zajęły Nikola Adamczuk oraz Lidia Cichocka. Wyróżnienia otrzymali: Antoni Michalczuk, Lena Kłodnicka, Jakub Wierzchoś, Hanna Plewińska, Dawid Stasiuk oraz Beata Lisowska.

            Natomiast w drugiej kategorii wiekowej (klasy IV-VIII) I miejsce zdobyła Hanna Michalczuk. Wyróżnieniami mogą poszczycić się: Tomasz Plewiński, Michał Plewiński, Nikola Marczenko, Lena Słowianek, Wojciech Lisowski, Katarzyna Hulkiewicz, Julia Stasiuk, Jakub Plewiński oraz Patrycja Kluga.

            Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

            Opiekunem SKO jest pani Sylwia Tomaszewska.

          • DO HYMNU” – VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          • 29 października nasza szkoła, jako jedna z nielicznych placówek z terenu województwa lubelskiego, uczestniczyła w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „DO HYMNU”. Przesłuchanie odbyło się w obecności komisji w składzie: dr hab. szt. Barbara Pazur oraz prof. szt. muz. Monika Mielko-Remiszewska (Katedra Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego UMCS).

            Uczniowie, przy dyrygenturze Pani Barbary Hulkiewicz – nauczycielki muzyki, zaprezentowali trzy pieśni patriotyczne. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            Główne cele przedsięwzięcia to: doskonalenie przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, wzbudzenie zainteresowania historią polskiego Państwa i Narodu, której od wieków głównym nośnikiem była pieśń.

          • PROJEKT EDUACYJNY „EMP@TYCZNA KLASA”

          • W październiku 2023r. nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do czwartej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Emp@tyczna klasa”. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowanie na dany sposób zachowania.

            W ramach projektu do  realizacji są comiesięczne misje (#MisjaPaździernik2023 - „Tydzień Empatii”).

            W przeznaczonej na październik misji wykonaliśmy szereg działań, m.in. podczas indywidualnych i klasowych zajęć z pedagogiem szkolnym odbyły się warsztaty o empatii. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czym jest empatia? Co to znaczy być człowiekiem empatycznym?

            W klasach młodszych oraz w oddziale przedszkolnym uczniowie obejrzeli film pt. „W głowie się nie mieści - Empatia”, zaś w klasach starszych „Gdzie kryje się empatia?” Podczas zajęć uczniowie tworzyli mapy myśli o empatii, plakaty tematyczne, serca empatii oraz wzięli udział w zabawie pt. „Cichy Przyjaciel”, podczas której mieli okazję stać się dla kogoś Cichym Przyjacielem, losując wybraną osobę z klasy i obdarowując ją dobrymi uczynkami.

            Wszyscy uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem włączyli się w realizację tej misji.

            Koordynatorem projektu jest pedagog szkolny  pani Karolina Danilczuk.

          • W ZAMKU BESTII GOŚCIEM BĄDŹ! – „PIĘKNA I BESTIA

          • 25 października uczniowie klas I – III uczestniczyli w przepięknym spektaklu teatralnym pt. ,,Piękna i Bestia” w wykonaniu Teatru Polskiego Kultura, który miał miejsce w Chełmskim Domu Kultury.

            Jest to niezwykła, ponadczasowa baśń wnosząca mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz. Pouczająca, zabawna opowieść pełna magii i prawd o życiu, zrealizowana na tle poruszającej wyobraźnię scenografii. Barwne kostiumy, zachwycające piosenki, niesamowite efekty specjalne  zachwyciły nie tylko najmłodszych widzów. Przedstawiona historia rozśmieszyła, ale też wzruszyła, przez co zatrzymała uwagę dzieci podczas spektaklu, zapewniając moc niezapomnianych wrażeń.
            Profilaktyczny charakter widowiska przyczynił się również do rozwijania wrażliwości u dzieci, które zrozumiały, że sztuką jest umiejętność  nieoceniania po wyglądzie.

            Brawa po spektaklu oraz radosne uśmiechy dzieci były dowodem na to, że przedstawienie bardzo się podobało. Opiekunami były panie: Alicja Sędłak, Beata Bańka, Ewelina Trubacz.

          • DZIEŃ DYNI

          • W piątek, 27.10.2023 r. „Mali Odkrywcy” z SP w Sielcu wraz z panią Moniką świętowali spotkanie z Panią Dynią: liczyli dynie, poznali cykl życia tego fascynującego warzywa oraz wykonali prace plastyczne pt. „Dynie w ogrodzie”. Zmysłem dotyku poznali wnętrze dyni oraz wydobyli ziarna. Wiemy już wszyscy: dynia pomarańczowa smaczna jest i zdrowa!

          • PACHNĄCE DYWANY

          • W środę, 25.10.2023 r. starsze przedszkolaki z SP w Sielcu w ramach poznawania zmysłu powonienia i smaku wykonały pracę plastyczną pt. „Pachnące Dywany”. Dzieci, używając zmysłu dotyku, powonienia i smaku, poznawały różnorodne przyprawy: majeranek, ziele angielskie, pieprz, cynamon. Następnie decydowały jak „przyprawić” swoje dywany, by wyglądały i pachniały znakomicie. Nie lada gratka dla 5- i 6-latka!

            Zajęcia poprowadziła pani Monika Sitarz-Janiuk.

          • SZKOLNY DZIEŃ TOSTA

          • W dniu 24 października Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Dzień Tosta. Uczniowie klasy V samodzielnie wykonywali „ciepłe kanapki”, wykorzystując do tego sprzęt przyniesiony z domu.

            Tost to potrawa, która daje wiele możliwości…jedynym ograniczeniem przy ich przygotowywaniu jest nasza wyobraźnia…

            Kanapki przyrządzane z dwóch kromek chleba tostowego, zazwyczaj przełożone żółtym serem i szynką to coś, co naprawdę lubimy. Gotowy tost powinien być lekko przyrumieniony i chrupiący. Zaletą tego spieczonego chleba jest to, że można położyć na nim praktycznie wszystko – wszystko zależy tylko od tego, kto co lubi.

            Przyrządzane przez uczniów tosty były wyjątkowo pyszne. Świętowanie tego dnia  to była po prostu  świetna zabawa.

            Ciepły, chrupiący i pachnący chleb podgrzany w tosterze to świetne śniadanie na początek dnia.

            Smacznego!

            Pomysłodawcami akcji są panie Karolina Danilczuk, Marzena Cyprys, Paulina Głaz – Szozda i Weronika Jaworska.

          • TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY

          • W dniach 23- 27 października 2023 r. nasza szkoła wzięła po raz pierwszy udział w Ogólnopolskim projekcie „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Zostań Królową/ Królem swojego czasu”.        

            Celem przedsięwzięcia było rozwijanie umiejętności planowania oraz samoorganizacji uczniów poprzez różnorodne aktywności edukacyjne i wychowawcze, które pozwoliły uczestnikom stać się bardziej efektywnymi zarządcami własnego czasu. Ponadto wydarzenie miało na celu promowanie samodyscypliny i samokontroli uczniów, a także zwrócenie uwagi na tak zwanych „pożeraczy czasu”.

            Udział w projekcie poprzedzony był przygotowaniem gazetki tematycznej dotyczącej planowania i zarządzania swoim czasem. Ustawiono i ozdobiono trony, na których uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi władcy danego im czasu, podczas wykonywanych pamiątkowych zdjęć.

            Uczniowie klas I – VIII oraz oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami wykonali korony, które miały symbolizować władzę nad swoim czasem oraz kolorowe tarcze zegarów. Było to również kolejne z działań, które należało wykonać, aby włączyć się do przedsięwzięcia.

            Następnie przeprowadzony został klasowy konkurs na Królową / Króla swojego czasu. Zwycięzcy otrzymali  nagrodę w postaci królewskiego bonu na niepytanie.

            Różnorodne  ćwiczenia i karty pracy dotyczące m.in. planowania czasu, celów blisko i dalekoterminowych, planu dnia, kreatywne zarządzanie czasem, to tylko niektóre z aktywności wykonywane na lekcjach z wychowawcą i pedagogiem szkolnym.

            Z perspektywy wykonanych ćwiczeń stwierdzamy, że inicjatywa okazała się skutecznym podejściem do rozwijania wśród uczniów umiejętności zarządzania czasem. Mamy nadzieję, że dzięki akcji uczniowie zdobyli cenne umiejętności, które będą mieć wpływ na ich rozwój i osiągnięcia.

            Projekt ten podkreślił znaczenie samoświadomości, planowania oraz samodyscypliny w życiu każdego ucznia.

            Koordynatorami projektu są panie Karolina Danilczuk, Marzena Cyprys, Paulina Głaz- Szozda oraz Weronika Jaworska.

          • POLICJA W SZKOLE … NA SPOTKANIU Z UCZNIAMI

          • „Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 24 października 2023 r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I – VIII. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy dzielnicowego Posterunku  Policji w Wojsławicach - młodszego aspiranta Adama Młynarskiego oraz dzielnicowego Komisariatu Policji w Żmudzi - sierżanta sztabowego Piotra Bojarczuka.

            W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sytuacjach. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami poruszania się, a starsze dzieci poszerzają swoja wiedzę i umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Tegoroczne spotkanie z policjantami  dotyczyło nie tylko problemów bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ale także zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Uczniowie zostali uświadomieni o zagrożeniach w ruchu drogowym, w tym o zasadach poruszania się na rowerze i skuterze oraz zostali zachęceni do stosowania elementów odblaskowych. Otrzymali także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, przemocy domowej, uzależnieniach, narkomanii oraz o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Tym ostatnim zagrożeniom poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Wszyscy wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki, pogadanka przebiegła w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne.

            Kiedy wydawało się, że czas już się pożegnać, czekała na uczniów niespodzianka, a mianowicie samochód policyjny, który zaparkował na terenie naszej szkoły. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz.

            Najwięcej radości wzbudzało włączenie sygnałów alarmowych. To był dzień, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

            Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom za interesujące spotkanie. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

            Spotkanie zorganizowała pedagog  pani Karolina Danilczuk.

             

          • PISMO - WIELKI WYNALAZEK CZŁOWIEKA

          • Uczniowie klasy piątej wcielili się w rolę sumeryjskich urzędników i doświadczyli umiejętności zapisu z wykorzystaniem pisma klinowego. Dawniej mieszkańcy Mezopotamii pisali w glinie kawałkiem trzciny, dzieci natomiast wykorzystały wykałaczki i z ich pomocą odciskały lub wydrapywały znaki pisma klinowego w plastelinie. Podczas tej, wydawałoby się łatwej czynności, piątoklasiści mogli się przekonać,  jak bardzo skomplikowana i czasochłonna była ta praca oraz jak dużych pokładów wytrwałości wymagała ona od starożytnych Sumerów. Dlatego każdy z nas woli pisać na kartce papieru.

            Historię pisma uczniowie poznawali pod okiem pani Edyty Tarajko.

          • AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”

          • Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości to dobry moment, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych, którzy są związani  z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem jest upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń.

            W ramach akcji uczniowie z klas III - VIII i nauczyciele odwiedzają, porządkują i oraz zapalają znicze na grobach powstańców, żołnierzy i nauczycieli.

            Szkolnymi koordynatorami akcji są panie Barbara Hulkiewicz i Edyta Tarajko.

          • „BAL JESIENNY CZASEM RADOŚCI - KIEDY WŚRÓD KOLOROWYCH LIŚCI WSPANIAŁA ZABAWA ZAGOŚCI”!

          • 20 października w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość – Bal Pani Jesieni.

            Dzieci tego dnia przyszły ubrane w kolory jesieni, w koronach z kolorowych jesiennych liści, w jarzębinowych koralach, a to specjalnie na powitanie wyjątkowego gościa. Wszystkie grupy dla Pani Jesieni zaprezentowały na uroczystości piękne występy: wiersze, piosenki i tańce związane z tą porą roku. Natomiast Pani Jesień zadbała, by dla wszystkich znalazło się na balu coś ciekawego, a więc była także gimnastyka umysłu, a w jej ramach dzieci rozwiązywały quiz o tematyce jesiennej, podczas którego utrwalały zdobyte wiadomości. Były również zagadki na rozpoznanie darów jesieni, warzyw i owoców jesiennych w różnorodnej formie - smakowej, dotykowej. Starsi musieli zmierzyć się z rozwiązaniem  krzyżówki. Zaś wszyscy wykazali się nie lada odwagą i przeszli boso po darach, jakie jesień nam przynosi. Na zakończenie Balu Pani Jesień zaprosiła dzieci do pożegnalnego tańca i zdjęcia oraz na słodki poczęstunek.

            Koordynatorką tegorocznego balu była pani Beata Bańka.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dzieci rodzą się ze skrzydłami

             Nauczyciele pomagają im je rozwinąć

                                                 Janusz Korczak

               

            Dzień Edukacji Narodowej to w całym naszym kraju święto wszystkich pracowników oświaty. Wtedy to właśnie odbywają się szczególnie wzruszające uroczystości, będące okazją  do nagrodzenia najlepszych pedagogów i pracowników niepedagogicznych.

            W Szkole Podstawowej w Sielcu to szczególne w kalendarzu oświaty święto, obchodzono 13 października. W gronie świętujących, oprócz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników placówki, znaleźli się także zaproszeni goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna - Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo- Samorządowego, Pan Wiesław Wierzchoś - Przewodniczący Rady Gminy oraz członkowie Rady Rodziców.

            Uroczystość rozpoczął dyrektor Pan Piotr Janiuk, który podkreślił, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią nauczyciele. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody Dyrektora Szkoły. Otrzymali je wyróżniający się nauczyciele oraz pracownicy administracji  i obsługi.

            Serdeczne życzenia i wyrazy uznania pedagogom złożyli również Pani Joanna Jabłońska oraz Pan Wiesław Wierzchoś. Szczególne podziękowania skierowane były do Dyrektora Szkoły Pana Piotra Janiuka oraz Pani Weroniki Jaworskiej, którym Pani Wójt wręczyła nagrody.

            Ten dzień nasza społeczność uczciła przygotowując część artystyczną, na którą składały się scenki z życia szkoły, a także zawodu nauczyciela. W drugiej części uroczystości uczniowie zorganizowali mini koncert życzeń, podczas którego każdy z nauczycieli otrzymał dedykowaną piosenkę, zabawny dyplom, tytuł oraz prezent.

            Ostatnią, pożegnalną niespodzianką dla całego grona pedagogicznego w dniu ich święta, była piosenka o sieleckich uczniach.

            Część artystyczną przygotowały Panie Sylwia Tomaszewska i Magdalena Zańko.

             

          • PROFILAKTYKA DLA MAŁEGO SMYKA

          • Któż z nas nie marzył, będąc dzieckiem, by choć na chwilę przenieść się na Dziki Zachód i zostać szeryfem lub kowbojem?

            Taką możliwość mieli najmłodsi uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w spektaklu profilaktycznym w wykonaniu aktorów z Teatru Kurtyna.

            Dzieci poznały prostego, niegrzeszącego inteligencją rewolwerowca Maurycego. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu. Ten tajemniczy skarb podobno ukradła podstępna Indianka o imieniu Danka. Maurycy, który panicznie boi się koni, wyrusza pieszo w niebezpieczną podróż. Wędrując i spotykając różnych mieszkańców prerii, trafia na tajemniczą żabę Martę, z którą ucina sobie dłuższą rozmowę. Marta przekonuje go, że poszukiwanym przez Maurycego, najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem na pewno będzie smartfon. Niemający pojęcia o technologii i sprzętach kowboj postanowił uwierzyć swojej rozmówczyni. Dostał od niej też precyzyjne wskazówki, gdzie ostatnio widziano Indiankę i jak można ją odnaleźć.

            Jaką wiedzę zdobyliśmy?

            Musimy brać odpowiedzialność za własne zdrowie, bo ono jest najważniejsze. Wszelkiego rodzaju używki są bardzo niebezpieczne i nie możemy ulegać namowom innych do ich stosowania.

          • PROFILAKTYKI NIGDY ZA WIELE

          • Właśnie z takiego założenia wyszli starsi uczniowie naszej szkoły, dlatego też uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym „Dwa bieguny” w wykonaniu aktorów z Teatru Kurtyna.

            To wzruszająca historia szkolnych przyjaciół - wrażliwej i wygadanej nastolatki Pauliny oraz wesołego, roztrzepanego Rafała, który bez przerwy popada w tarapaty. Jego nerwowa mama, nałogowa palaczka, często krzyczy, nie radząc sobie z synem, który może nie stwarza wielkich problemów, ale nie jest też przykładnym uczniem i nie pomaga jej w obowiązkach domowych.

            Pewnego dnia Rafał zauważa siniaki na rękach Pauliny. Po dłuższej rozmowie dowiaduje się, że jego przyjaciółka skrywa wstydliwą tajemnicę. Jak się okazuje jej ojciec jest alkoholikiem, który nie radzi sobie z prowadzeniem działalności gospodarczej i wyładowuje stres na rodzinie. Przemoc fizyczna to chleb powszedni Pauliny i jej zastraszonej matki.

            Czego się nauczyliśmy?

            Nie można pozostać obojętnym na krzywdę innych, zawsze jest jakieś wyjście z trudnej sytuacji, a z uzależnieniem można wygrać.

            Dziękujemy za cenną lekcję!

             

          • NOC BIBLIOTEK 2023 JUŻ ZA NAMI

          • Co ciekawego można robić w jesienny piątkowy wieczór? Na szczęście na takie pytanie odpowiedzi nie musieli szukać uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu. Odpowiedź była prosta – wybrać się do Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, aby tam uczestniczyć w zajęciach odbywających się w ramach akcji Noc Bibliotek.

            Biblioteka nocą okazała się miejscem naprawdę interesującym, gdyż na uczniów czekało sporo atrakcji. Niekwestionowanym numerem jeden były podchody. Wędrówka w ciemności między regałami z książkami i poszukiwania kolejnych emocjonujących zadań, dostarczyły niemało pozytywnych odczuć.

            Dziękujemy za miłe spotkanie!

            Wraz z uczniami bibliotekę odwiedziły panie Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.