• liczba odwiedzin: 24441
          • SZLAKAMI ROZTOCZA

          • Kolejny udany i bardzo aktywny wyjazd dofinansowany w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie.Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie odbył się 11 września.

            Uczestnicy wycieczki pokonali rowerami szlak wytyczony w ramach wcześniej przeprowadzonych warsztatów, odwiedzając wszystkie zaplanowane miejsca i poznając przyrodę oraz formy ukształtowania terenu, zbiorowiska roślinne. Trasa przebiegała od Zwierzyńca do Górecka Kościelnego i pozwoliła uczniom Szkoły Podstawowej w Sielcu najpierw podziwiać z punktu widokowego panoramę  stawów Echo, następnie niezwykle malowniczy Czarny Staw, Floriankę i Izbę Leśną, stadninę konika polskiego, ikonę Św. Krzysztofa oraz przebyć szlak Rezerwatu Szum, chroniący przełomowy odcinek z progami skalnymi, tworzącymi wodospady. 

            Dzieci były oczarowane widokiem na jeziorko w lesie, stworzone na rzece Szum dzięki zaporze wodnej. Ostatnim punktem była  aleja dębowa z 500- letnimi drzewami oraz sąsiadującą obok  urokliwą kapliczką nad rzeką o nietypowym rdzawym zabarwieniu. Mieliśmy dużo szczęścia, bo aż dwukrotnie udało się podziwiać koniki polskie, żyjące w obrębie Roztoczańskiego Parku Narodowego i przekonać się na własne oczy, jak natura sprytnie obdarzyła je zdolnością kamuflażu. Po powrocie do Zwierzyńca odwiedziliśmy malowniczo położony kościół św. J. Nepomucena - najbardziej charakterystyczny zabytek dla miejscowości, zwany popularnie kościółkiem na wyspie.

            Opiekunami warsztatów terenowych były panie:  Ewa Kalinowska,  Ewa Stańkowska oraz Magdalena Zańko.

          • NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”

          • W miniony piątek uczestniczyliśmy w dwunastej już odsłonie Narodowego Czytania. Ta edycja przebiegła wyjątkowo, gdyż uczestniczyli w niej znamienici goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, Pani Ewa Nafalska Zalewa – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, Pani Ewelina Śliwińska – Prokop – Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, przedstawicielki Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, a także uczniowie i opiekunowie z sąsiedniej szkoły.

            Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Złożyliśmy hołd tym, którzy starali się własną pracą pomóc w odbudowie kraju. Wyruszyliśmy na żniwa wraz z zaproszonymi gośćmi, wysłuchaliśmy legendy o Janie i Cecyli, którzy byli praprzodkami rodu Bohatyrowiczów. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

            Organizatorkami spotkania były panie: Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.

          • WYCIECZKA DO ROZTOCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

          • Pierwsza wycieczka połączona z warsztatami na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego jest już za nami… Odbyła się 7 września   w ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy", realizowanego z DOFINANSOWANIA W FORMIE DOTACJI NA ZADANIA Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ realizowane w ramach PROGRAMU REGIONALNEGO WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ CZĘŚĆ 2) FUNDUSZ EKOLOGII  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

            Wyprawa rozpoczęła się od przejścia ścieżki dydaktycznej do Stawów Echo, która prowadzi przez bór sosnowy. Znajduje się tam system pomostów widokowych, połączonych drewnianymi kładkami antyerozyjnymi. Rozpościera się z nich panorama na stawy „Echo"- tu niestety też dało się zauważyć niekorzystny wpływ turystyki na organizmy żyjące w stawach.

            astępnie uczestnicy  przebyli ścieżkę „Po wydmie do Stawów Echo” w kierunku Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego RPN, gdzie podziwiali wystawy:

            • „W krainie jodły, buka i tarpana”,  składającą się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk - niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem przeniósł wszystkich  w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza.
            • „Konik polski – dzikość z natury”.
            • „Różnorodność przyrodnicza i kulturowa Roztocza” – plenerowa wystawa planszowa zorganizowana w ramach projektu „Poznawanie i popularyzacja różnorodności biologicznej Roztocza”.
            • „Roztoczański Park Narodowy – okiem fotografów”.

            Trzecim etapem była Ścieżka na Bukową Górę (to naturalny model dydaktyczny, ukazujący na niewielkiej przestrzeni niezwykłą różnorodność przyrodniczą, wynikającą ze zmiany żyzności siedlisk od boru sosnowego przez bór jodłowy do żyznej buczyny). Rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym RPN w zabytkowej części Zwierzyńca. Ścieżka prowadzi na południe, ukazując kolejno: „Głaz Papieski”, Pomnik Pamięci Poległych Leśników, następnie obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz punkt widokowy z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego.

            W ramach odpoczynku, na tle pięknie rozpościerającej się panoramy roztoczańskich pól, zrealizowaliśmy warsztaty  „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszego regionu”, podczas których uczestnicy omówili skutki i potencjał działań wynikających z przywrócenia naturze wcześniej zabranych obszarów dolin rzecznych.

            Opiekunami tej jakże aktywnej wyprawy były panie: Sylwia Tomaszewska, Ewa Kalinowska i Barbara Hulkiewicz.

          • JAK ZAPLANOWAĆ TRASĘ JUŻ WIEMY, BO NOWE APLIKACJE POZNAJEMY

          • APLIKACJE POZNAJEMY

            W ramach przedsięwzięcia „Renaturalizacja - wizja przyszłości dla naszej okolicy” Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2) Fundusz Ekologii oraz załącznikach WFOŚiGW w Lublinie w Szkole Podstawowej w Sielcu, 6 września odbyły się pierwsze zajęcia  i warsztaty z zastosowania i posługiwania się aplikacjami Centralny Szlak Rowerowy Roztocza i Google Maps. Młodzież uczyła się, jak posługiwać się nowymi narzędziami i jak efektywnie zaplanować trasę wycieczki tak, by uwzględniała ona lokalizację różnych siedlisk roślinnych. Działanie takie sprzyja podnoszeniu kompetencji w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych, a jednocześnie wzbogaca wiedzę  o atrakcjach turystycznych i przyrodniczych Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

            Warsztaty odbyły się pod okiem pani Ewy Kalinowskiej - nauczyciela fizyki i geografii.

          • WITAJ SZKOŁO!

          • W miniony poniedziałek przed murami naszej szkoły znów dało się słyszeć gwar rozmów po wakacyjnej przerwie. Pierwszy dzwonek oznajmił wszystkim, że nadszedł nowy rok szkolny. Z tej okazji gościliśmy Panią Joannę Jabłońską – Wójt Gminy Leśniowice, Panią Beatę Kapeluszną – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, księży z tutejszej parafii oraz licznie zgromadzonych rodziców.

            Wszyscy jednogłośnie życzyli naszym uczniom i pracownikom wielu sukcesów w nadchodzącym roku.

          • PODRĘCZNIKI DO RELIGII WYDAWNICTWA GAUDIUM NA ROK SZKOLNY 2023/2024

          • podreczniki_do_religii_rok_2023_2024.pdf

             

            Podręcznik dla 4-latków:

             

            Tytuł podręcznika: PAN BÓG KOCHA DZIECI – Redaktor:  ks. Marian Zając

              

            Podręcznik dla 5-latków

             

            Tytuł podręcznika: JESTEM DZIECKIEM BOŻYM – Redaktor:  ks. Marian Zając

             

            Podręcznik dla 6-latków

             

            Tytuł podręcznika: JEZUS MOIM PRZYJACIELEM   – Redaktor:  ks. Marian Zając

             

            Klasa I szkoły podstawowej

             

            Tytuł podręcznika: BÓG NASZYM OJCEM – Redaktor: ks. Piotr Goliszek,

             

            Klasa II szkoły podstawowej  

             

            Tytuł podręcznika: BÓG DAJE NAM JEZUSA – Redaktor: ks. Piotr Goliszek

             

            Klasa III szkoły podstawowej

             

            Tytuł podręcznika: JEZUS PRZYCHODZI DO NAS – Redaktor: ks. Piotr Goliszek

             

            Klasa IV szkoły podstawowej

             

            Tytuł podręcznika: CHCĘ ŻYĆ Z JEZUSEM – Redaktor: ks. Piotr Goliszek

             

            Karty pracy: Chcę żyć z Jezusem

             

            Klasa V szkoły podstawowej

             

            Tytuł podręcznika – BÓG POSZUKUJE CZŁOWIEKA  – Redaktor: ks. Waldemar Janiga

             

            Karty pracy do podręcznika

             

            Klasa VI szkoły podstawowej

             

                 Tytuł podręcznika – JEZUS CHRYSTUS NAS ZBAWIA – Redaktor: ks. Waldemar Janiga

             

            Karty pracy do podręcznika

             

            Klasa VII szkoły podstawowej 

             

                 Tytuł podręcznika – BÓG WSKAZUJE NAM DROGĘ – Redaktor: ks. Waldemar Janiga

             

            Karty pracy do podręcznika

             

            Klasa VIII szkoły podstawowej

             

            Tytuł podręcznika – MOCĄ DUCHA ŚWIĘTEGO PRZEMIENIAMY ŚWIAT – Redaktor: ks. Waldemar Janiga

             

            Karty pracy do podręcznika

          • BO FANTAZJA, BO FANTAZJA JEST OD TEGO, ŻEBY BAWIĆ SIĘ, ŻEBY BAWIĆ SIĘ NA CAŁEGO!

          • Nadszedł upragniony początek wakacji,
            ale dla przedszkolaków to nie koniec atrakcji.

            Leśne Krasnoludki nie próżnowały
            i do salki zabaw chętnie się wybrały.

            Harce wśród piłeczek to była gratka,
            świetnie się bawiła maluchów gromadka.

            Panie: Agnieszka, Basia oraz Ewelina wyjazd zorganizowały
            i nad bezpieczeństwem dzieci czuwały.

          • WODNE SZALEŃSTWO – WAKACYJNY WYJAZD OD AQUAPARKU

          • Za nami wycieczka na basen, która była świetną zabawą i integracją. 28 czerwca młodzi adepci wodnych podbojów aktywnie wypoczywali w chełmskim Aquaparku. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczestnicy pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. Zjeżdżalnia, jacuzzi i basen – to atrakcje, z których mogli skorzystać nasi milusińscy podczas wyjazdu na krytą pływalnię. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka. Wszyscy, po dwugodzinnym wodnym szaleństwie, jednogłośnie oznajmili, że takich wyjazdów im brakowało. Następnie wygłodniali udali się do restauracji Champion, gdzie ze smakiem skonsumowali pizzę i inne przysmaki. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.

            Opiekunami byli: panie Alicja Sędłak, Magdalena Zańko, Ewa Kalinowska i pan Tomasz Wielopolski.

          • W ROZIĘCINIE CZAS MIŁO PŁYNIE

          • 27.06.2023 r. to drugi dzień wypoczynku letniego w Szkole Podstawowej
            w Sielcu. Uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Ośrodka dawnych kultur i tradycji we wsi Rozięcin w gminie Wojsławice.

            Na początku wycieczki Pan przewodnik oprowadził nas po terenie ośrodka, pokazał narzędzia, którymi kiedyś pracowano na wsi i opowiedział, do czego były wykorzystywane. Mogliśmy podziwiać także znajdujące się tam izby.

            Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie na wsi w dawnych czasach, poznać kulturę i tradycje naszych przodków. Następnie odbyły się warsztaty wyrobu masła w starodawnej maselnicy oraz wypieku cebularzy w piecu chlebowym. Po degustacji smakołyków przyszedł czas na wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

            Podczas wycieczki uczniowie byli pod opieką pań: Barbary Hulkiewicz, Moniki Krajewskiej, Marzeny Cyprys, Pauliny Głaz – Szozdy.

          • „MOJA MAŁA OJCZYZNA - MOJE MIEJSCE NA ZIEMI”

          • Wraz z zakończeniem roku szkolnego, po prawie dwóch miesiącach, przyszedł czas na podsumowanie konkursu filmowego, organizatorami którego były: Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach oraz Szkoła Podstawowa w Sielcu.

            Jego cele to kształtowanie prawidłowych postaw patriotycznych oraz zachęcenie uczniów do aktywności artystycznej. Tematem nadesłanych prac była Gmina Leśniowice widziana oczami uczestników, jej walory przyrodnicze, zabytki oraz wszystkie inne ważne dla ucznia miejsca. Konkurs adresowany był do klas 4-8 ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy

            Po wnikliwej analizie jury w składzie: Pan Piotr Janiuk - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sielcu oraz Pani Monika Sitarz- Janiuk przyznało następujące lokaty:

            • I miejsce - Katarzyna Hulkiewicz (klasa 4),
            • I miejsce - Justyna Hulkiewicz (klasa 8).
            • II miejsce - Igor Jaworski (klasa 4).

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez SOK w Leśniowicach.

            Koordynatorką przedsięwzięcia była Pani Edyta Tarajko.

          • WAKACJE ROZPOCZYNAMY, JEDNAK O ZDROWEJ DIECIE NIE ZAPOMINAMY!

          • W  dniu 26.06.2023r. rozpoczął się pierwszy dzień letniego wypoczynku w Szkole Podstawowej w Sielcu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, wykonując tzw. „zdrowe kanapki” z produktów, które sami przynieśli z domu. Wcielając się w role kucharzy,  kroili i szatkowali, wykorzystując wszystko, co było dostępne. Dzieci poznały również tajemnice przepisu na gofry, aby były rumiane i chrupiące.
             Z ulubionymi dodatkami (cukier puder, bita śmietana, frużelina, sos czekoladowy, posypki) delektowali się smakiem przy seansie filmowym pt. „To nie wypada”.

            Warsztaty kulinarne prowadzone były pod czujnym okiem pań: Hanny Dymińskiej, Karoliny Danilczuk, Sylwii Tomaszewskiej, Małgorzaty Prokopiuk.

          • PROJEKT EKOLOGICZNY U „LEŚNYCH KRASNOLUDKÓW” I „ODKRYWCÓW”

          • 19 czerwca  zakończyły się zajęcia ekologiczne w ramach realizacji projektu pt. „Nowe leśne krasnoludki” nr RPLU.12.01.00-06-0009/20 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.1 Edukacja przedszkolna w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

            Brały w nich udział dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Sielcu w miesiącach od marca do czerwca 2023 roku. Celem projektu ekologicznego „Nowe leśne krasnoludki” było wzmacnianie edukacji ekologicznej oraz rozwijanie postawy proekologicznej wśród dzieci. Podczas zajęć projektowych przedszkolaki wykonywały różnorodne zadania m.in.: poznawały bliższe i dalsze środowisko w czasie spacerów i wycieczek, uczyły się segregacji śmieci, szukały odpowiedzi na pytanie: „do czego potrzebne jest nam środowisko?”, poznawały zjawiska i procesy przyrodnicze poprzez wykonywanie rożnych eksperymentów i doświadczeń ekologicznych oraz brały udział we wszelkiego rodzaju zabawach ekologicznych, naśladowczych i badawczych. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach, a zadania wykonywały z ogromnym zaangażowaniem. Udział w projekcie zwiększył świadomość ekologiczną naszych przedszkolaków, dostarczył im wiele radości i uświadomił, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, o które należy się troszczyć już od najmłodszych lat.

            Pedagog  szkolny, pani Karolina Danilczuk, która prowadziła zajęcia, wręczyła dzieciom dyplomy i odznaki przyjaciela przyrody, by podziękować za wspólnie spędzony czas.

          • Z KLOCKÓW MOŻESZ WIELE STWORZYĆ, MAŁPKĘ, SANIE WNET UŁOŻYSZ!

          • W ramach realizacji projektu „Nowe Leśne Krasnoludki” w grupach 5 i 6-latków odbywają się zajęcia rozwijające kompetencje społeczno - poznawcze z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych. Podczas nich dzieci (współpracując w parach lub grupach) tworzą różne modele z klocków LEGO.

            Na jednych z ostatnich zajęć 6-latki tworzyły model małpy wiszącej na linie, natomiast młodsi uczestnicy zabawy skonstruowali modele sani ciągniętych przez  renifery. 

          • CZYTANIE NA POLANIE

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo. Wśród zieleni czytali wybrane przez siebie książki.

            „Czytanie na Polanie” to akcja czytelnicza realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie, które niewątpliwie jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.

            Uczniowie uczestniczący w akcji czytali książki, opowiadali o ulubionych publikacjach, wskazując książki warte przeczytania.

            Taka forma bardzo się podobała i wszyscy wyrazili chęć powtórzenia jej w najbliższym czasie.

          • SPORT I ZABAWA TO NAPRAWDĘ FAJNA SPRAWA

          • W dniu 20.06.2023 r. w Szkole Podstawowej w Sielcu zostały przeprowadzone zawody sportowe dla klas I-III, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy wykazali się  zaangażowaniem i sportową postawą, co przyczyniło się do stworzenia wspaniałej atmosfery rywalizacji. W trakcie zmagań odbyły się eliminacje z różnych konkurencji, takich jak: biegi, skoki, rzuty oraz tor przeszkód, dzięki czemu udało się zintegrować społeczność szkolną oraz rozwijać umiejętności sportowe uczniów. Była to doskonała okazja do pogłębiania więzi społecznych dzieci w czasie wspólnej zabawy, popularyzacja aktywnego oraz zdrowego spędzania czasu wolnego. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami, dlatego każdy otrzymał upominek z rąk organizatorki - pani Magdaleny Zańko.

             

             

             

          • WYŚPIEWAŁ III MIEJSCE

          • Dnia 30 maja 2023 r. odbył się III Powiatowy Konkurs Muzyczny „Żołnierskie nuty”.

            Komisja wyłoniła laureatów w każdej z czterech kategorii wiekowych i przyznała wyróżnienia, uwzględniając dobór repertuaru, wrażliwość muzyczną, poprawność intonacyjną, oryginalność wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. 

            W swojej kategorii wiekowej Mikołaj Józefek wyśpiewał III miejsce. 

            Serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu!

          • „BYĆ DOBRYM JAK CHLEB”

          • To temat przewodni wyjazdu  klas 1- 6 do Majdanu Ostrowskiego w ramach realizowanego przez świetliczaków Ogólnopolskiego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”.

            Na powitanie wyszła nam uśmiechnięta Pani Babcia Tereska, znana już szerszej publiczności z innych wyjazdów do Kociego Dołka. To właśnie za jej sprawą poznaliśmy drogę od ziarna do chleba. My również wykazaliśmy się wiedzą w tym temacie. Ale nie tylko teoria była elementem tego spotkania, gdyż był też czas na praktykę! Dzieci własnoręcznie zagniotły ciasto na swoje chlebki, które zabrały do domu (lub zjadły po drodze).

            Czekały na nas liczne atrakcje i zabawy.

            Dziękujemy Pani Teresko za zdradzenie nam kilku tajemnic dotyczących przepisu. Na pewno ich nie zdradzimy!

            Naszemu sponsorowi dziękujemy za ufundowanie kiełbasek, które upiekliśmy na ognisku.

            Koordynatorkami projektu są panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska, a na warsztatach wspierały je panie Magdalena Zańko i Alicja Sędłak.

          • PROJEKT EKOLOGICZNY U „LEŚNYCH KRASNOLUDKÓW” I „ODKRYWCÓW”

          • 5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach realizacji projektu pt. „Nowe leśne krasnoludki” nr RPLU.12.01.00-06-0009/20 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.1 Edukacja przedszkolna w ramach w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 udały się do ogrodu przyszkolnego w poszukiwaniu „skarbów przyrody”. Tego dnia zamieniły się w małych badaczy. Zebrany materiał oglądały przez lupy (kwiaty, kawałki drewna, kamyki, piórka, liście, suchą trawę oraz owady).

            Zabawa badawcza dostarczyła dzieciom wiedzy, doświadczenia oraz niezliczoną ilość nowych przeżyć związanych z odkrywaniem przyrody.

            Dzieciom towarzyszyły panie Karolina i Ewelina.