• liczba odwiedzin: 20341
          • DZIEŃ STROJU LUDOWEGO

          • „Ubieramy Polskę na ludowo” - pod takim hasłem odbył się w naszej szkole pierwszy Dzień Stroju Ludowego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna nasza Polska cała”.

            Jak nasza Polska długa i szeroka, tak  również bogata w stroje ludowe. Bajecznie kolorowy łowicki, zawadiacki i pełen fantazji krakowski, skromny i dostojny chełmski... Ubiory polskie należą do najbarwniejszych na świecie! Niezależnie od regionu, tradycyjnymi elementami strojów ludowych są białe, często haftowane koszule, kolorowe spódnice,  kwieciste chustki i oczywiście sznury czerwonych korali.

            Strój- coś co stroi, ozdabia, to określenie, które w przypadku odzieży chłopskiej odnosi się wyłącznie do garderoby odświętnej, zakładanej do kościoła i na specjalne uroczystości związane z życiem rodziny lub wiejskiej społeczności. Ubiory zaliczające się do tej kategorii są bardzo bogato zdobione, w związku z tym były kosztowne lub pracochłonne.

            Znajomość swoich korzeni, folkloru i tradycji pomaga budować więzi ze swoim otoczeniem i sprzyja rozwijaniu postaw patriotycznych, społecznych i  obywatelskich

            Projekt koordynują panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

          • ŚWIĘTO BANIEK MYDLANYCH W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

          • 17 maja nasze świetliczaki obchodziły ustanowione przez siebie oraz panie Edytę i Ewę Święto baniek mydlanych. W związku z powyższym szkolne boisko zamieniło się w krainę tych wspaniałych wytworów powstałych z „magicznego” płynu. Frajdę sprawiało nie tylko robienie, ale także zbijanie… Przednia zabawa! Gorąco polecamy nie tylko dzieciom!

          • LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE II

          • W ramach Światowego Dnia Książki, dzieci z klasy II uczestniczyły w lekcji bibliotecznej.  Odwiedziły bibliotekę szkolną, a następnie wypożyczyły wiersze Juliana Tuwima. Następnie wybrały spośród nich jeden  i przygotowały się w ciszy do zaprezentowania go głośno. Każdy pięknie przeczytał i chętnie odpowiadał na zadawane pytania.

            Kolejnym działaniem była oczekiwana praca w grupach, podczas której wykonano piękną pracę plastyczną. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.

          • TYDZIEŃ BIBLIOTEK Z KLASĄ I

          • W Tygodniu Bibliotek klasa I uczestniczyła w lekcji bibliotecznej. Uczniowie wysłuchali historii, która jest przestrogą dla każdego. Bajka o rybaku i złotej rybce opowiada o dobrym rybaku, który złowił złotą rybkę, a ona za wolność obiecała spełnić jego trzy życzenia. Rybak spełnił marzenia żony dzięki życzeniom, ale zrozumiał, że bogactwo nie zawsze może dać szczęście. Bajka przestrzega przed byciem chciwym i pokazuje, co może zgubić człowieka.  Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, uważnie słuchali, a na koniec wykonali piękne prace plastyczne, które miały obrazować poznany utwór. Zajęcia przeprowadziła pani Barbara Hulkiewicz.

             

          • PRZEDSZKOLAKI Z SIELCA PATRIOTYCZNIE

          • Nasze kochane maluszki również dołączyły się do szkolnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak widać, już nawet w tak małych serduszkach kiełkuje miłość do Ojczyzny! Taka postawa napawa dumą…

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • 10 maja społeczność naszej szkoły wzięła udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Galowy strój, flagi w rączkach najmłodszych, montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas IV, V, VII i VIII… Takie chwile jak ta, pozwalają poczuć więź, która łączy wszystkich nas – Polaków.

            Na zakończenie głos zabrał pan Piotr Janiuk – dyrektor szkoły, który przybliżył historyczny zarys wydarzenia, którego rocznicę obchodziliśmy.

            Młodych patriotów przygotowała pani Barbara Hulkiewicz.

          • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

          • Już po raz piąty uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, chcąc uczcić 80.rocznicę powstania w getcie warszawskim, wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej - Żonkile 2023 organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Społeczność szkolna chętnie przyłączyła się do projektu.

            19 kwietnia klasa 7 zapoznała się z animacją „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartą na motywach książki Hanny Krall. Młodsi uczniowie wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych oraz obejrzeli film animowany „Będę pisać”. Pokazom towarzyszyły pogadanki na temat sytuacji Żydów w czasie wojny, życia w getcie, przebiegu powstania i motywów postępowania jego uczestników.

            Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, uczniowie własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

            Koordynatorką akcji była pani Edyta Tarajko.

          • PIERWSZA POMOC TO PODSTAWA

          • W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej połączony z wykładem  na temat „Higieny osobistej skóry, jamy ustnej, włosów i rąk” dla uczniów z klas I – VIII. Został  przeprowadzony przez  pracowników Medycznego Studium Zawodowego im. Władysława Szoca w Chełmie.

            Podczas słuchania wykładu wygłoszonego  przez panią Marlenę Romanowską uczniowie zaznajomili się z podstawowymi nawykami higienicznymi. Poznali zasady dbania o higienę osobistą, które są niezbędne dla zdrowia. Zaprezentowany wykład w opraciu o prezntację mulimedialną wzbogacił uczniów o wiedzę, że higiena osobista jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale i na zdrowie. Dzięki codziennym zabiegom, do których wykorzystuje się różne środki i kosmetyki, ciało wygląda na zadbane. Zmniejsza się także ryzyko pojawienia się wielu chorób.

             W ramach zaprezentowanego  pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pani Jadwiga Woźniak przybliżyła uczniom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrowała prawidłowe przeprowadzenie resustytacji krążeniowo- oddechowej.

            Chętni uczniowie odegrali scenki, dzięki którym utrwalili sobie numery alarmowe oraz procedury wzywania pomocy przedmedycznej i medycznej. Mogli w praktyce przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na przyniesionym przez panie fantomie.

            Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym z takim samym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte przez dzieci są bezcenne i mogą okazać się potrzebne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

            Koorynatorkami szkolnego pokazu udzielania pierwszej pomocy były panie  Hanna Dymińska i Karolina Danilczuk.

          • DZIEŃ ZIEMI U SIELECKICH ŚWIETLICZAKÓW

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu podczas zajęć świetlicowych uczcili Dzień Ziemi. Posiali ziółka, kwiatuszki, a nawet warzywa… Ale to nie koniec ich działań, gdyż zwieńczeniem obchodów święta naszej planety było wybranie i zawieszenie budek lęgowych dla ptaków. Co tu dużo mówić?! Zobaczcie sami!

            Wspólnie z dziećmi pracowały panie Ewa i Edyta.

          • RAZEM NA ŚWIĘTA

          • Przed świętami Wielkanocnymi zakończyliśmy realizację działania, w którym nasi uczniowie przygotowywali świąteczne kartki dla Seniorów w ramach akcji MEN „Razem na Święta”.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i ich rodzicom. Różnorodność i piękno przygotowanych samodzielnie kartek świątecznych z pewnością umiliło świąteczne chwile starszym osobom z terenu naszej gminy.

            Akcję koordynowała pani Barbara Hulkiewicz.

          • UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW W GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM „ZNAM WIERSZE POLSKICH POETÓW”

          • W miniony czwartek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zmaganiach recytatorskich w Szkole Podstawowej w Leśniowicach. Mieliśmy swoich reprezentantów w dwóch kategoriach wiekowych.

            Uczniowie klas IV – VI prezentowali dowolne utwory z kanonu poezji współczesnej. W tej kategorii niepokonany okazał się Kuba Sak z klasy IV, który zajął I miejsce. Tuż za nim uplasowała się jego koleżanka ze szkolnej ławy, czyli Kasia Hulkiewicz. Dzieci szlifowały swoje umiejętności wraz z panią Ewą Stańkowską.

            Równie dobrze wypadły starsze koleżanki z klasy VIII, czyli Justyna Hulkiewicz (II miejsce) i Karolina Pawliczuk (wyróżnienie). Dziewczęta recytowały wiersze Wisławy Szymborskiej, a ich opiekunem była pani Alicja Sędłak.

            Gratulujemy!!!

          • #NIEspieczRAKA

          • Znamiona mogą być czymś więcej niż tylko niedoskonałością skóry. Niektóre mogą przekształcić się w bardziej poważne schorzenie, znane jako czerniak. Przekonali się o tym uczniowie klasy VII i VIII, którzy wraz ze swoimi wychowawcami, panią Edytą Tarajko oraz panią Sylwią Tomaszewską, wzięli udział V Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie– Państwowym Instytucie Badawczym, działając we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

            Na  godzinach wychowawczych młodzież dowiedziała się co to jest czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów), który nadal pozostaje jednym z wyzwań dla zdrowia publicznego. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku odnotowano ponad 3700 nowych rozpoznań czerniaka oraz aż 1765 zgonów. A w porównaniu do 2010 r. odnotowano przyrost o oprawie 50%. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań! Co więcej, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nie istnieje limit wieku, po przekroczeniu którego ryzyko czerniaka maleje. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal ze zbyt niskiej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki.

            W ramach podsumowania zajęć profilaktycznych, uczniowie przygotowali plakaty informujące jak dbać o skórę i chronić ją przed uszkodzeniami.

          • SZALONY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Działo się! Pierwszy Dzień Wiosny przyniósł nam wiele emocji!!! Już tradycyjnie lekcje poprowadzili uczniowie z klasy VIII, którzy stanęli na wysokości zadania.

            Kolejnym punktem tego niezwykłego dnia był przegląd uczniowskich talentów, czyli „Mam talent”. Swoje zdolności zaprezentowali wokaliści, recytatorzy i tancerze.

            Podczas spotkania na sali gimnastycznej Samorząd Uczniowski nagrodził też zwycięzców w konkursach: „Zamiast plecaka w ręku inna paka” oraz „Najpiękniejszy kapelusz wiosenny”.

            Nie mogło obyć się też bez pochodu z Marzanną i gaikami. Głośnymi okrzykami przepędzaliśmy zimę.

            Dziękujemy sponsorom za przekazanie 500 zł na zakup nagród.

            Organizatorkami tego przedsięwzięcia były panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska.

          • CO ZNACZY MIEĆ ZŁOTE SERCE

          • Uczniowie klasy 2 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Celem spotkania było zachęcenie do czytania książek i poszukiwania ciekawych tematów, by często odwiedzać bibliotekę szkolną.

            Na początek zaprezentowana została bajka „Księżniczka o złotym sercu”.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tekstu, następnie odbyła się rozmowa na temat tego, co to znaczy mieć złote serce. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, następnie wspólnie wykonały plakat, który został powieszony na tablicy szkolnej.

          • "Zawodowy strzał w 10!- wybierz swoją przyszłość"

          • 14 marca 2023 r. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą panią Sylwią Tomaszewską uczestniczyli w wydarzeniu "Zawodowy strzał w 10" organizowanym przez Kuratorium Oświaty   w Lublinie Delegatura Chełm. Celem przedsięwzięcia była promocja szkolnictwa zawodowego zgodna z potrzebami lokalnego rynku pracy. W Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie uczniowie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych. Przygotowane z najwyższą starannością stanowiska, dające szansę bliższego przyjrzenia się kształceniu zawodowemu, budziły  duże zainteresowanie uczniów. Była to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną, porozmawianie o zawodach, możliwości kształcenia oraz spróbowanie swoich sił przy stanowiskach pracy. Miejmy nadzieję, że ułatwiło to przyszły wybór młodzieży, którzy już niebawem zdecydują o dalszym kierunku swojego kształcenia.

          • ZAJĘCIA EKOLOGICZNE U „LEŚNYCH KRASNOLUDKÓW” I „ODKRYWCÓW”

          • Świat, w którym żyjemy, jest piękny. Wspaniałe krajobrazy, różnokolorowe barwy, cuda stworzone przez naturę. Mogły się o tym przekonać dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Sielcu podczas spaceru po najbliższej okolicy w ramach rozpoczętego w dniu 6 marca 2023r. zajęć ekologicznych. W towarzystwie swoich pań z grupy  oraz prowadzącej zajęcia pedagog szkolnej pani Karoliny Danilczuk, dzieci obserwowały zmiany zachodzące w zimowym krajobrazie, a także rozwijały wrażliwość na piękno przyrody.

          • O TYM JAK POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM...

          • Nie tylko dbamy o ekologię, ale także POMAGAMY!!!

            Od wielu lat zbieramy plastikowe nakrętki po napojach i przekazujemy je na leczenie chorych dzieci. Akcja „Nakrętka” cieszy się u nas dużą popularnością. Wiemy, że w ten sposób pomagamy i walczymy o godność człowieka, bo dzięki tej akcji do osób potrzebujących trafiają m.in. nowoczesne wózki inwalidzkie. 

            Tym razem zawieźliśmy je do Leśniowic, gdzie przed Urzędem Gminy jest serce, do którego można wrzucać zebrane nakrętki.

            Zachęcamy w dalszym ciągu do zbierania ich, a my przekażemy je dalej.

          • DZIEŃ KOBIET Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM NIGDY NIE JEST NUDNY

          • Święto było u nas w szkole!

            Na zabawę przyszła kolej.

            Konkurencje dla dziewczynek,

            by nie było smutnych minek.

            Młotkiem było też stukanie,

            gwoździe wbiły nasze panie.

            Strzał do bramki, rysowanie,

            nawet jajek obieranie!

            Jedno pewno jest – to wiecie!

            Lepszych dziewczyn nie znajdziecie!

            Panie Ewa i Edyta nagród mnóstwo dziś rozdały,

            wcale się nie hamowały.

            Asystenci z siódmej klasy

            pokazali mnóstwo klasy!

          • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ „W SŁUŻBIE PRAWU"

          • 2 marca naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście - funkcjonariusze Zakładu Karnego w Chełmie. 

            Z jakiego powodu? Odpowiedź jest prosta: szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego  programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży. Jedna z ważnych zasad prawnych mówi o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. A my lubimy wiedzieć co w trawie piszczy.

            Podczas zajęć z funkcjonariuszami dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w Służbie Więziennej, jak wygląda życie w więzieniu, co grozi nieletnim za łamanie prawa, od kiedy i na jakich zasadach można ponosić odpowiedzialność karną.

            Szkolnym koordynatorem programu była pani Edyta Tarajko.