#NIEspieczRAKA
Znamiona mogą być czymś więcej niż tylko niedoskonałością skóry. Niektóre mogą przekształcić się w bardziej poważne schorzenie, znane jako czerniak. Przekonali się o tym uczniowie klasy VII i VIII, którzy wraz ze swoimi wychowawcami, panią Edytą Tarajko oraz panią Sylwią Tomaszewską, wzięli udział V Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie– Państwowym Instytucie Badawczym, działając we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
SZALONY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Działo się! Pierwszy Dzień Wiosny przyniósł nam wiele emocji!!! Już tradycyjnie lekcje poprowadzili uczniowie z klasy VIII, którzy stanęli na wysokości zadania.
Kolejnym punktem tego niezwykłego dnia był przegląd uczniowskich talentów, czyli „Mam talent”. Swoje zdolności zaprezentowali wokaliści, recytatorzy i tancerze.
CO ZNACZY MIEĆ ZŁOTE SERCE
Uczniowie klasy 2 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Celem spotkania było zachęcenie do czytania książek i poszukiwania ciekawych tematów, by często odwiedzać bibliotekę szkolną.
Na początek zaprezentowana została bajka „Księżniczka o złotym sercu”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tekstu, następnie odbyła się rozmowa na temat tego, co to znaczy mieć złote serce. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, następnie wspólnie wykonały plakat, który został powieszony na tablicy szkolnej.
"Zawodowy strzał w 10!- wybierz swoją przyszłość"
14 marca 2023 r. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą panią Sylwią Tomaszewską uczestniczyli w wydarzeniu "Zawodowy strzał w 10" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura Chełm. Celem przedsięwzięcia była promocja szkolnictwa zawodowego zgodna z potrzebami lokalnego rynku pracy. W Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie uczniowie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych. Przygotowane z najwyższą starannością stanowiska, dające szansę bliższego przyjrzenia się kształceniu zawodowemu, budziły duże zainteresowanie uczniów. Była to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną, porozmawianie o zawodach, możliwości kształcenia oraz spróbowanie swoich sił przy stanowiskach pracy. Miejmy nadzieję, że ułatwiło to przyszły wybór młodzieży, którzy już niebawem zdecydują o dalszym kierunku swojego kształcenia.
ZAJĘCIA EKOLOGICZNE U „LEŚNYCH KRASNOLUDKÓW” I „ODKRYWCÓW”
Świat, w którym żyjemy, jest piękny. Wspaniałe krajobrazy, różnokolorowe barwy, cuda stworzone przez naturę. Mogły się o tym przekonać dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Sielcu podczas spaceru po najbliższej okolicy w ramach rozpoczętego w dniu 6 marca 2023r. zajęć ekologicznych. W towarzystwie swoich pań z grupy oraz prowadzącej zajęcia pedagog szkolnej pani Karoliny Danilczuk, dzieci obserwowały zmiany zachodzące w zimowym krajobrazie, a także rozwijały wrażliwość na piękno przyrody.
O TYM JAK POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM...
Nie tylko dbamy o ekologię, ale także POMAGAMY!!!
Od wielu lat zbieramy plastikowe nakrętki po napojach i przekazujemy je na leczenie chorych dzieci. Akcja „Nakrętka” cieszy się u nas dużą popularnością. Wiemy, że w ten sposób pomagamy i walczymy o godność człowieka, bo dzięki tej akcji do osób potrzebujących trafiają m.in. nowoczesne wózki inwalidzkie.
DZIEŃ KOBIET Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM NIGDY NIE JEST NUDNY
Święto było u nas w szkole!
Na zabawę przyszła kolej.
Konkurencje dla dziewczynek,
by nie było smutnych minek.
Młotkiem było też stukanie,
gwoździe wbiły nasze panie.
Strzał do bramki, rysowanie,
nawet jajek obieranie!
Jedno pewno jest – to wiecie!
Lepszych dziewczyn nie znajdziecie!
Panie Ewa i Edyta nagród mnóstwo dziś rozdały,
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ „W SŁUŻBIE PRAWU"
2 marca naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście - funkcjonariusze Zakładu Karnego w Chełmie.
Z jakiego powodu? Odpowiedź jest prosta: szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży. Jedna z ważnych zasad prawnych mówi o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. A my lubimy wiedzieć co w trawie piszczy.
O MIKOŁAJU KOPERNIKU
W lutym minęła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, co było okazją do promowania wiedzy o sławnym polskim astronomie. Uczniowie z kl. V wzięli udział w lekcji bibliotecznej o życiu i zasługach zacnego naukowca.
Uczniowie wyszukiwali w księgozbiorze pozycji o astronomie, a następnie wykonali plakaty. Dumą napawał ich fakt, że jeden z Wielkich Polaków pochodzi z Torunia, polskiego miasta, które chętnie odwiedzą w przyszłości.
O KATALOGACH W BIBLIOTECE
Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których zapoznali się z katalogowaniem zbiorów i ich rodzajem.
Poznali elementy opisu takie jak: hasło, sygnatura, numer inwentarzowy książki. Samodzielnie utworzyli kartę katalogową do wypożyczonej pozycji. Porównali ją ze wzorem karty katalogowej na planszy. Przy pomocy nauczyciela wskazali jakie jest hasło, gdzie książka została wydana, ile ma stron, jaki ma numer inwentarzowy.
Wszyscy uczniowie pracowali na zajęciach z zaangażowaniem i chęcią, chociaż wykonanie samodzielnego opisu książki jest bardzo trudne. Starali się wyszukać potrzebne informacje w książce i odpowiednio je opisać. Zajęcia te wzbogaciły uczniów o wiedzę biblioteczną, ale jednocześnie uświadomiły uczniom role nauczyciela bibliotekarza.
MAGIA STAROŻYTNEGO EGIPTU WYCIECZKA DO LUBLINA
Rankiem 27 lutego grupa młodzieży ruszyła na wycieczkę do Lublina, aby zgłębić tajemnice Starożytnego Egiptu i na własne oczy zobaczyć to, co do tej pory było znane jedynie z książek.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Cinema City, gdzie spotkaliśmy dwóch dzielnych Galów - Asteriksa i Obeliksa, którzy nie cofną się przed niczym, aby zaprowadzić ład i porządek wszędzie tam, gdzie zapanował chaos i bezprawie… oraz wszędzie tam, gdzie można przy okazji smacznie podjeść. Tym razem nierozłączni przyjaciele udają się w długą i pełną podróż na Daleki Wschód, aby pomóc uwięzionej, w wyniku zamachu stanu, Cesarzowej Chin. Oko na to wszystko ma także słynny Juliusz Cezar, który jest żądny nowych zdobyczy, a tak naprawdę próbuje udowodnić swoją potęgę ukochanej Kleopatrze.
NASZE PLANY, CZAS WYBORU – za kilka miesięcy żegnamy szkołę.
W czwartkowy poranek klasa 8 wraz ze swoim wychowacą panią Sylwią Tomaszewską wybrała się do Zespołu Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Celem naszej wizyty było zapoznanie się z ofertą edukacyjną, poznanie charakteru szkoły oraz panującej w niej atmosfery.
Po miłym powitaniu przez uczniów i pracowników placówki, rozpoczęliśmy zwiedzanie szkoły. Pierwsze kroki skierowaliśmy do pracowni gastronomicznej, gdzie mogliśmy samodzielnie wykonać pancakes. Po słodkim poczęstunku udaliśmy się na bardziej ekstremalne zajęcia. Otóż każdy z nas miał okazję postrzelać z prawdziwej broni, zarówno krótkiej, jak i długiej. Okazało się, że wśród nas są prawdziwi snajperzy, w tym nasza wychowawczyni! Dalsze kroki skierowaliśmy do hali, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć typowe urządzenia rolnicze. Co niektórzy skorzystali z przejażdżki nowym nabytkiem szkoły – Valtrą. Podczas zwiedzania
WESOŁO, RADOŚNIE, ZABAWNIE
Środowy poranek w naszej szkole rozbrzmiewał radosną muzyką, śmiechem oraz gromkimi brawami, a wszystko za sprawą Cyrku Luna, goszczącego wśród szkolnej społeczności.
Wszystkie dzieciaki zostały powitane przez rozkoszne słoniątko, poruszające się w rytm muzyki. Posłuszne wskazówkom tresera stawało na tylnych i przednich nogach, wdzięcznie machało uszami, trąbą i ogonem. Każdy mały Krasnoludek i Odkrywca z grup przedszkolnych mógł przybić ze słoniątkiem piątkę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W CHEŁMSKIM DOMU KULTURY
21 lutego uczniowie naszej szkoły wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Sposób na szkołę” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Uczcili w ten sposób Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, bo przecież nie ma nic wspanialszego niż piękno żywego słowa.
Bohaterowie tego przedstawienia borykają się z kłopotami związanymi z profesorami i starszymi kolegami. Szukają szczęścia i poważania w szkole, która nie zawsze była dla nich czymś dobrym i pomocnym. Bohaterowie zamiast podążać szlakiem wiedzy i nauki zaczynają szukać...sposobu na Alcybiadesa.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
16 lutego gościliśmy nasze ukochane Babcie i naszych ukochanych Dziadków. To osoby bardzo ważne w życiu każdego dziecka, dlatego wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej. W ten sposób pragnęli podziękować Dziadkom za troskę i opiekę.
Na scenie zaprezentowały się grupy przedszkolne, a także klasy I-III (pod okiem pań: Basi, Agnieszki, Beaty, Eweliny, Ali i Moniki). Był taniec, śpiew, muzyka, które na pewno umiliły czas naszym cudownym gościom. W tym dniu nie mogło zabraknąć też słodkiego poczęstunku (w roli głównej wystąpiły pączki, jak przystało na Tłusty Czwartek) oraz własnoręcznie przygotowanych upominków.
14 LUTEGO TO PIĘKNY DZIEŃ, BO WTEDY WALENTYNKĘ DO CIEBIE ŚLĘ!
Moc kartek trafiła do poczty walentynkowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski! Wszystkie znalazły swojego adresata i wywołały niemały uśmiech. Miłosne wyznania są przecież stałym elementem tego wspaniałego święta. A może tak przedłużyć atmosfrę tego dnia na wszystkie inne w roku? To chyba nie będzie takie trudne...
O MIŁOŚCI Z RYMEM I BEZ RYMÓW
Szkolny konkurs poetycki zakończył się wielkim sukcesem dla uczestników, gdyż opiekunki Samorządu Uczniowskiego (panie Edyta Tarajko i Ewa Stańkowska) nagrodziły wszystkich!
Zadanie dzieci polegało na napisaniu utworu poetyckiego o tematyce miłosnej. Powstały istne dzieła, niektóre krótsze, inne nieco dłuższe, były takie z rymami, a także bez rymów...
GRUPA ZAELEKTRYZOWANI W NASZEJ SZKOLE
13 lutego naszą szkołę odwiedziła grupa Zaelektryzowani z Lublina.
Nasi uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji fizyki i chemii.
W programie znalazły się eksperymenty, wśród których wyróżnić warto bezpieczne zabawy z gazami wchodzącymi w skład powietrza (np. ciekłym azotem, helem, wodorem).
DZISIAJ W SIELCU ŚWIĘTO MAMY, PYSZNĄ PIZZĘ ZAJADAMY!
Jest okrągła niby koło
gdy ją zjadasz, jest wesoło...
Leży na niej moc dodatków
dla smakoszy i niejadków.
Pachnie cudnie jak kwiatuszek
I nasyci pusty brzuszek.
Ketchup, sos pomidorowy -
bez nich zjeść to nie ma mowy!
Mój rarytas – sos czosnkowy,
o całusach nie ma mowy!
Bambiniola ze "Słowianki"
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych- liczba odwiedzin: 277739