• Dzień Walki Z Depresją - podsumowanie

Udaję radość, której we mnie nie ma, ukrywam smutek, żeby

nie martwić tych, którzy mnie kochają i troszczą się o mnie...”

Dnia 23 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcanie chorych do leczenia.

Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Jak pokazują dane WHO depresja jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie. Szacuje się, że nawet u 20% młodych ludzi przed ukończeniem 18 roku występują zaburzenia depresyjne.

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają między innymi z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą i agresją w Internecie.

W związku z tym pedagog szkolny p. Karolina Danilczuk  wraz z wychowawcami klas IV- VIII postanowili zwrócić uwagę na ten problem oraz przybliżyć uczniom treści z zakresu zdrowia psychicznego podczas realizacji godzin wychowawczych, w oparciu o przygotowane przez pedagoga informacje o objawach depresji i sposobach pomocy choremu na depresję oraz poprzez zamieszczenie na internetowej stronie szkoły artykułu skierowanego do uczniów i rodziców. Zaś w klasach I- III zostały przeprowadzone przez pedagoga szkolnego lekcje wychowawcze  na temat sposobów radzenia sobie ze smutkiem.

Chcemy aby w sytuacjach kryzysowych młodzi ludzie oraz ich rodzice pamiętali, że mogą również liczyć na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne szkolnego specjalisty oraz wychowawców klas.

Koordynatorem działań była pani  Karolina Danilczuk.